Avtalet mellan Öckerö Maritime Center och Öckerö Seglande Gymnasieskola signeras.
Avtalet mellan Öckerö Maritime Center och Öckerö Seglande Gymnasieskola signeras.

Nytt utbildningsavtal mellan ÖMC och ÖSG

Öckerö Maritime Center och Öckerö Seglande Gymnasieskola skriver ett 5-årigt samarbetsavtal för maritima utbildningar av barn och ungdomar i kommunen.

Rektorn för Öckerö seglande gymnasieskola, Stefan Carmesund, skriver med anledning av detta:

”… avtalet säkerställer vårt samarbete under de närmaste fem åren. Avtalet innebär att ÖMC:s instruktörer utbildar våra sjöfartselever i de praktiska ämnena. Skolan har tillgång till ÖMC:s faciliteter. ÖMC kommer bedriva verksamhet för kommunens ungdomar under sommarloven. ÖMC och skolan kommer tillsammans marknadsföra Sjöfartsutbildningen

Det nya avtalet gör att samverkan mellan skola och näringsliv fördjupas.”

Gymnasieskola

Med en unik position på Björnhuvudet på Öckerö, helt i anslutning till havet och farleder, bedriver ÖMC och ÖSG idag sina utbildningar. ÖMC och ÖSG har haft ett nära och givande samarbete sedan starten. De väljer nu att utveckla detta genom att signera ett 5-årsavtal i syfte att säkra återväxten av välutbildade sjömän och fiskare även i framtiden.

Med ett avtal som sträcker sig över 5 år kommer nu ÖMC och ÖSG engagera sig i barn från årskurs 5 och uppåt, för att skapa intresse och kunskap om havet och möjligheterna till ett framtida arbetsliv som följer med det. Arbetet kommer bland annat att bedrivas genom att söka upp och delta i befintlig föreningsverksamhet och med kurser i egen regi i utbildningar om hur man lever med och av havet, på ett säkert och hållbart sätt.

Viktigt inför framtiden

Vidare kommer ÖSG:s elever spela en aktiv roll som ambassadörer och mentorer för de yngre så att en naturlig brygga skapas mellan de lite yngre barnen och de som redan gjort ett maritimt val. Genom att öka medvetenheten och kunskapen om havet och dess möjligheter tidigt i livet, ökar möjligheten att det blir mer naturligt att utbilda sig vidare inom något man förstår sig på att utnyttja. Med denna grogrund kommer Öckerö och Göteborgsregionen i stort att med sin unika placering och historia med havet som arbetsplats, kunna bygga vidare på ett maritimt kluster i världsklass. Utveckling och förändring börjar med ett steg… att signera detta 5-årsavtal är just ett sådant steg.

– Som synes är detta ett viktigt avtal inför framtiden, säger Niklas Holmgren, som är daglig ledare på ÖMC.

Kommentarer

Kommentera artikeln!

Tyck till! Här nedan kan du kommentera artikeln via tjänsten Ifrågasätt. Du behöver logga in med bank-id för att kommentera. Tänk på att hålla god ton och att inte byta ämne. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Inlägg som bedöms som olämpliga kommer att tas bort och Torslanda-Öckerötidningen förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.

Mer från öckerö

Berörande mästerverk fick folkets hyllning

 Förutom öarnas egna körsångare hade körer från många andra platser…

Bommar införs på Kärrsviks återvinningscentral

Det nya systemet kommer att förbättra sorteringen och minska trängseln,…

300 nya bostäder till Öckerö Centrum

I flera år har Öckerö kommun drivit processen för att…

Försvarsmakten lockade elever från Öckerö Gymnasieskola

 ”Stridsbåt 90 kan stanna från toppfart till stillastående på en…

Senaste nytt

Emelie till EM i ”På spåret”

Vi befinner oss på Ringöns vagnsdepå när en spårvagn, på…

Schröder i U17-EM

Sverige ställdes mot tufft motstånd i gruppspelet i Europamästerskapet: Frankrike,…

Stororder av eldrivna Volvolastbilar – största någonsin

Volvo Lastvagnar har tecknat en avsiktsförklaring med en av världens…

Sonderar terrängen för gårdsförsäljning

Gårdsförsäljning, att en alkoholproducent ska få tillstånd att sälja sina…

Ny nämnd har budget i obalans

Stadsmiljönämnden i Göteborg har stora hål i sin budget för…

Björkö kan få 400 nya bostäder till år 2040

Med sina knappa 1500 invånare är Björkö en udda fågel…

Om bostadsbristen Del II

Att Göteborg växer så det knakar kan inte ha undgått…

Campingen i Lilleby byter ägare och blir First Camp

Göteborgs Camping, eller Lilleby camping i folkmun, har 80 fullrustade…

Hemmavinst för Torslanda IK i derbyt mot Zenith

Matchen inleddes avvaktande från bägge håll. TIK skaffade sig ett…

Spara vatten i helgen

Göteborgs kommun kommer under helgen (26-28 maj) att koppla in…

Betelskolans nya lokaler invigda

Betelskolan på Hönö har fått nya lokaler för att husera…

Hönö IS gör en satsning för lokalsamhället

Hönö IS hade mark över vid gamla Heinövallen, men i…

Invigning av nya lokaler för Närhälsan Torslanda Rehabmottagning

Närhälsan Torslanda rehabmottagning invigdes av enhetschef och leg. fysioterapeut Jannis…

Spaden i marken för hyresrätter på Björkö

Björkdungen ska vid färdigställandet utgöras av 39 nya hyresrätter. Lägenheterna…

Tio år av livsviktigt givande

I maj 2013 byttes den gamla blodbussen ut mot en…