En inbjudan till att vara med när första spadtaget skulle tas, i samband med att ”världens snabbaste” friidrottsarena börjar byggas på Hisingen, hade gått ut till måndagen den 8 mars. Men på grund av pandemin fick planerna skrinläggas.
Idrotts- och föreningsförvaltningen i Göteborg, IoFF, meddelade att de vill hjälpa till att arrangera första spadtaget, de har dock restriktioner med avseende på covid-19, så ett spadtag kan bli av tidigast 1 april. Dock har projektet redan startats och marken förbereds för maskiner och annat.
”Snabbaste friidrottsarenan”
I måndags skulle första spadtaget för byggandet av världens kanske snabbaste friidrottsarena tas.
– Vi kan inte med 100 procents säkerhet säga att det blir världens snabbaste avseende resultat, men vi är helt säkra på att vi får alla de förutsättningar som krävs för att Björlandavallen kommer bli en av världens absolut snabbaste friidrottsarenor, säger Rolf Buiten, ordförande i IF Kville, föreningen som kommer att ha anläggningen som sin hemmaarena.
– Arenan får två upplopp så att sprintlopp kan läggas enligt den vindriktning som råder. Skulle det mot förmodan blåsa motvind, kan vi både springa 100 och 200 meter från båda hållen, säger IF Kvilles sportchef, Peter Karlsson.
Peter har det svenska rekordet på 100 meter på 10.18 sekunder och är den enda svensk som har sprungit under 10.00 på distansen. Han gjorde även 9.98 i för mycket medvind under OS-året 1996 så han har egen erfarenhet att bygga på vad gäller tävlingsarenor.
Fantastiska förutsättningar
Arenan får en kurvradie på 40,5 meter, till skillnad mot den normala kurvradien på 36,5 meter. Vilket gör att löparna får en betydligt behagligare och snabbare kurvlöpning på alla löpsträckor. Därtill får arrangörer möjlighet att genomföra alla hoppgrenar från olika håll samt att atleterna ges förutsättningar att kasta riktigt långt oavsett vindriktning från det flertalet ansatsbanor, som kommer att finnas på kastfältet i anslutning till ovalen.
– Allt som allt kommer det bli fantastiska förutsättningar för alla grenar på Björlandavallen, enligt Peter Karlsson.
Fyller ett tomrum
Från IF Kvilles sida är man glada att se arenan komma på plats då den kommer att fylla ett tomrum. Efterfrågan på Hisingen och i Göteborg är stor på en ny friidrottsarena, inte bara för dem i föreningslivet, men även bland skolor för idrottsdagar.
– Vi har en starkt växande barn- och ungdomsverksamhet och får nu möjlighet att ta hand om barn och ungdomar från hela Hisingen med omnejd. Med inomhusarenan alldeles i närheten, med motionsspår och utegym, finns nu möjligheter året runt för alla motionärer och friidrottssatsande, säger Rolf Buiten.
Veteran-VM 2024
Världens snabbaste friidrottsarena kommer även ge möjligheter att arrangera SM-tävlingar samt galatävlingar.
Här ges alla förutsättningar att anordna riktigt fina och uppskattade arrangemang. Den första internationella tävlingen blir Veteran-VM 2024, där Björlandavallen blir huvudarena för bland annat kastgrenarna.