Riskmiljö för unga i Amhult

Klotter, skadegörelse och rasistiska tillmälen mot anställda tillhör vardagen på Burger King i Amhult. Nu vill polisen och andra samhällsaktörer informera vårdnadshavare om problematiken i området.

Strax innan påsklovet skickades ett brev ut till vårdnadshavare för högstadieelever på samtliga skolor i Torslanda. I brevet informerar SSPF-verksamheten (skola, socialtjänst, polis och fritids) om situationen kring Burger King och Willysgaraget i Amhult. En situation man vill att vårdnadshavare diskuterar med sina ungdomar.

Drogförsäljning förekommer
I brevet beskrivs hur de fältsekreterare som jobbar med ungdomar ser fortsatta problem med stora ungdomsgäng som hänger på Burger King och i Amhultsområdet. Fältsekreterarna vittnar om att alkohol dricks av minderåriga och även att droger förekommer i vissa fall. Det gäller både under helger och vardagar. Polisen har även fått in ett flertal tips om drogförsäljning i området.

– Polisen ser med viss oro på dessa typer av platser, där det ofta saknas vuxna förebilder. Inte sällan leder det till att ungdomarna tänjer på gränserna och genom grupptryck begår allt från skadegörelse och olovliga körningar till mer allvarlig brottslighet som misshandel och rån. Ofta sker dessa brott i kombination av intag av alkohol och eller droger, säger kommunpolis Daniel Johnsson till Torslanda-Öckerötidningen.

Burger King-restaurangen i Amhult är enligt anställda en av de mest utsatta av hamburgerkedjans samtliga restauranger i Göteborg när det gäller skadegörelse. Både klotter och annan skadegörelse är vanligt förekommande. Personalen har även fått motta rasistiska tillmälen från ungdomar.

Positivt alternativ Runt hörnet
– Finns man som ungdom i en sådan miljö kommer polisen och andra samhällsaktörer att agera för att på bästa sätt få ungdomen och dess vårdnadshavare att förstå vad umgänget kan leda till. Polisen försöker att förebygga brott genom att tidigt upptäcka risk- och gränsöverskridande beteende från unga i dessa grupperingar, säger Daniel Johnsson.

Som alternativ till att hänga på Burger King eller i området runt omkring hänvisar SSPF till fritidsgården Runt Hörnet i Amhult.

– Varken polisen eller någon av de andra samhällsaktörerna har något emot att ungdomar umgås och har trevligt tillsammans. För oss som är ute och arbetar kring dessa platser så är det ofta väldigt tydligt vilka platser och umgängen som är sunda och vilka som behöver vår stöttning i olika former, avslutar Daniel Johnsson.

Kommentarer

Kommentera artikeln!

Tyck till! Här nedan kan du kommentera artikeln via tjänsten Ifrågasätt. Du behöver logga in med bank-id för att kommentera. Tänk på att hålla god ton och att inte byta ämne. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Inlägg som bedöms som olämpliga kommer att tas bort och Torslanda-Öckerötidningen förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.

Mer från torslanda

Minst två projekt pausas i Skra Bro

Exploateringsförvaltningen i Göteborgs Stad har tecknat ett avtal med Alhem…

”Det finns en docka för alla”

Anette Larsson hade med sig ett drygt fyrtiotal handvirkade dockor…

Torslandaskolan svenska pionjärer inom AI i undervisningen

I november förra året, när AI-verktyget ChatGPT gjordes tillgängligt för…

Nu är bygget av batterifabriken i gång

Nu startar formellt byggandet av den batterifabrik som ska leda…

Senaste nytt

Minst två projekt pausas i Skra Bro

Exploateringsförvaltningen i Göteborgs Stad har tecknat ett avtal med Alhem…

”Det finns en docka för alla”

Anette Larsson hade med sig ett drygt fyrtiotal handvirkade dockor…

Björkös räddningstjänst kämpar för att lyckas rekrytera

En regnig förmiddag med bara några dagar kvar till hummerpremiären…

Öckerös företagsklimat tappar

Svenskt näringsliv presenterar varje år Sveriges samtliga kommuners lokala företagsklimat.…

Passagerarfärja tappade styrförmågan

Med avgångstid 11.49 från Kalvsunds färjeläge och ankomsttid 11.50 på…

Torslandaskolan svenska pionjärer inom AI i undervisningen

I november förra året, när AI-verktyget ChatGPT gjordes tillgängligt för…

Du-reformen

Den alltid lika intressante Fredrik Lindströms populärhistoriska tv-serie Tänk om, som…

1 780 000 kronor till Världens Barn på en enda kväll

Roger stod själv i dörren och hälsade alla gäster välkomna…

Ett liv bland palmer

Nej, man behöver inte ta sig till Rivieran för att…

Nu är bygget av batterifabriken i gång

Nu startar formellt byggandet av den batterifabrik som ska leda…

Avstängd fotbollsplan skapar missnöje

Under ett vårdnadshavarmöte på skolan i förra veckan diskuterades frågan…

Ny deckare i vår närmiljö

Efter golfrundan på Vinga golfklubb i Torslanda saknar Örjan Lundberg…

Hundmat på musslor på väg mot draknästet

Alexander Evjenth och Johan Cederloo står bakom företaget Glufs som…

Mattias vinner Rally-SM

Rallyföraren Mattias Adielsson säkrade förra lördagen SM-guld i rally tillsammans…

Försvunnen kvinna funnen i Hjuvik

En kvinna i 76-årsåldern som tillfälligt var på besök i…

Pendlare lämnas kvar på hållplatsen

På Facebooksidan Grannar i Torslanda vittnar många Torslandabor om överfulla…

Arkitekten som har satt sin prägel på samhället

Vi tar en tur från Bengts hem på Hönö Klåva…

Volvomotet klart den 27 september

Trafikverket bygger om den södra delen av Hisingsleden, på sträckan…

Akelius dubblar Öckerös insamling till Världens Barn

 – ”Öckerö ger mer” är en dubbelbottnad slogan jag gillar…

När hjärtat hittat hem

För några veckor sedan fick ett klipp stor spridning på…

Passagerarfärjan Polstjernan driver utanför Björkö – motorhaveri

Vid lunchtid råkade passagerarfärjan Polstjernan ut för motorhaveri när den…

Extra polisbevakning efter mopedrån

I veckan meddelande Hisingspolisen att det skett en ökning av…

Så mycket fick grannen för sin bostad

Torslanda Södra Fyrljusvägen 32 19 500 000 Klippfyrsvägen 9A 19…

Gapet mellan grannar växer

En rapport från Svensk Fastighetsförmedling, som baseras på en undersökning…

Höstfest på Björlandaskolan

I förra veckan bjöd Björlandaskolans föräldraförening (B-FF) tillsammans med Björlandaskolan…