I förra veckan startade mötesplatsen för unga i Torslanda – Runt Hörnet – sin öppna verksamhet.
– Det är väldigt mysigt här. De har verkligen fått till det bra, sa Elsa Tunell, en av besökarna.
Under sommaren har renoveringsarbeten pågått för fullt för att omvandla de gamla banklokalerna till en mötesplats för unga. Väggar har tagits ner och de olika rummen har inretts. I förra veckan drog så den öppna verksamheten igång, vilket gör att ungdomar kan komma till lokalerna och umgås.
– Det känns verkligen bra. Vi har verkligen fått anpassningsbara lokaler som kan användas till många olika saker, sa fritidsledaren Mattias Lagnander.
I lokalerna finns en scen för föreläsningar och uppträdanden av olika slag, ett kafé och en mängd olika rum, bland annat en musikstudio, skaparverkstad, tv-spelsrum och ett rum som ungdomarna själva kommer att få bestämma inriktningen på.
Elsa Tunell, 13 år, från Torslanda var på Runt Hörnet för andra dagen i rad när Torslanda-Öckerötidningen besökte lokalerna.
– Det är väldigt roligt att det har öppnat. Jag tycker fler ungdomar borde komma hit. Det är ett bra ställe att träffas och hänga på, sa hon.
Dittills hade Elsa mest ägnat sig åt att spela Playstation och spelet Knowledge Is Power tillsammans med en kompis. Men Elsa som sjunger och går i musikklass på Brunnsboskolan hoppas att någon gång i framtiden få uppträda på scenen i lokalen.
– Det hade varit roligt att uppträda här! Musik är mitt stora intresse. Jag gillar allt från klassisk musik till pop. Ola Gjeilo och Billie Eilish är två av mina favoriter.
Vad har du för förväntningar på Runt Hörnet i övrigt?
– Ett pingisbord hade jag velat ha. Sedan hörde jag något om virtual reality-glasögon. Det hade varit häftigt, sa Elsa.
– Pingisbord finns och VR-glasögon kommer att komma, flikade Mattias Lagnander in.
Den 14 september är det officiell invigning av Runt Hörnet. En blandad kompott av uppträdanden, tävlingar, tal, mat och dryck står på programmet då.