Hundratals vill se utbyggd gång- och cykelväg

Ett medborgarförslag, även kallat Göteborgsförslag, om att gång- och cykelvägen utmed Flyghamnsvägen förlängs hela vägen ner till Torslanda golfklubb, har registrerats på stadens hemsida. Redan nu har förslaget nått upp till över 200 röster vilket medför att förslaget ska beredas av berörd förvaltning.

Det är Torslandabon Karin Odkrans som har skickat in förslaget om utbyggnad av gång- och cykelväg, samt belysning, längs Flyghamnssvägens södra sträckning. Som det ser ut idag tar GC-vägen abrupt slut i höjd med avfarten in till Sandvik. 

Gående och cyklister som vill ta sig exempelvis till Torslanda golfklubb, Skeppstadsholmens havsbadskoloni, Torslanda lagun eller Torslandaviken tvingas att färdas i den smala vägrenen resten av vägen. 

– Först och främst är det trafiksäkerheten för gångtrafikanter och cyklister jag tänker på. Det är en fråga snarare om när än om en olycka inträffar. Vägens utformning gör att många bilister kör betydligt snabbare än 50 kilometer i timman på sträckan, säger Karin Odkrans.

Enligt Karin Odkrans är det brådskande att en GC-väg anläggs på den sista delen av Flyhamnsvägen för att förhindra olyckor och för att tillgodose trygghet och säkerhet för samtliga som vistas på vägen.

Många besökare året runt
I Göteborgsförslaget skriver hon att bland annat cyklister, motionärer, mopeder, cyklande barn och ungdomar, föräldrar med barnvagnar, fågelskådare, badgäster och hundägare är exempel på besökare som vistas längs vägen medan biltrafiken dundrar förbi alldeles bredvid.

– Jag märkte till exempel när jag var mammaledig att jag och en tjejkompis som också var mammaledig inte vågade gå på vägen utan fick välja en annan väg. Det finns inte en chans att man kan gå där med två barnvagnar och en vinglig fyraåring på cykel, säger Karin Odkrans.

Trafikosäkerheten längs sträckan har gjort att familjen Odkrans ibland har varit tvungna att ta bilen den korta sträckan från hemmet när de exempelvis vill bada eller hälsa på Karins svärföräldrar. Något som förstås inte känns bra ur miljösynpunkt, när de mycket hellre hade velat gå eller cykla. Inte minst eftersom de tycker att miljön egentligen är mysig att röra sig i året runt. 

Har nått upp till 200 röster
Vill man stödja förslaget är det möjligt att gå in på Göteborgs Stads hemsida och söka upp det bland Göteborgsförlagen och sedan rösta. Det är möjligt att göra fram till den 23 januari nästa år. Men redan nu har alltså förslaget nått upp till över 200 röster vilket gör att förslaget ska beredas av tjänstemän, med största sannolikhet på trafikkontoret, och senare behandlas av ansvarig politisk nämnd.

– Att det gick så fort att nå upp till 200 röster tyder väl på att det finns fler personer som ser behovet av en trafiksäker gång- och cykelväg på sträckan, konstaterar Karin Odkrans.

Kommentarer

Kommentera artikeln!

Tyck till! Här nedan kan du kommentera artikeln via tjänsten Ifrågasätt. Du behöver logga in med bank-id för att kommentera. Tänk på att hålla god ton och att inte byta ämne. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Inlägg som bedöms som olämpliga kommer att tas bort och Torslanda-Öckerötidningen förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.

Mer från torslanda

Minst två projekt pausas i Skra Bro

Exploateringsförvaltningen i Göteborgs Stad har tecknat ett avtal med Alhem…

”Det finns en docka för alla”

Anette Larsson hade med sig ett drygt fyrtiotal handvirkade dockor…

Torslandaskolan svenska pionjärer inom AI i undervisningen

I november förra året, när AI-verktyget ChatGPT gjordes tillgängligt för…

Nu är bygget av batterifabriken i gång

Nu startar formellt byggandet av den batterifabrik som ska leda…

Senaste nytt

Minst två projekt pausas i Skra Bro

Exploateringsförvaltningen i Göteborgs Stad har tecknat ett avtal med Alhem…

”Det finns en docka för alla”

Anette Larsson hade med sig ett drygt fyrtiotal handvirkade dockor…

Björkös räddningstjänst kämpar för att lyckas rekrytera

En regnig förmiddag med bara några dagar kvar till hummerpremiären…

Öckerös företagsklimat tappar

Svenskt näringsliv presenterar varje år Sveriges samtliga kommuners lokala företagsklimat.…

Passagerarfärja tappade styrförmågan

Med avgångstid 11.49 från Kalvsunds färjeläge och ankomsttid 11.50 på…

Torslandaskolan svenska pionjärer inom AI i undervisningen

I november förra året, när AI-verktyget ChatGPT gjordes tillgängligt för…

Du-reformen

Den alltid lika intressante Fredrik Lindströms populärhistoriska tv-serie Tänk om, som…

1 780 000 kronor till Världens Barn på en enda kväll

Roger stod själv i dörren och hälsade alla gäster välkomna…

Ett liv bland palmer

Nej, man behöver inte ta sig till Rivieran för att…

Nu är bygget av batterifabriken i gång

Nu startar formellt byggandet av den batterifabrik som ska leda…

Avstängd fotbollsplan skapar missnöje

Under ett vårdnadshavarmöte på skolan i förra veckan diskuterades frågan…

Ny deckare i vår närmiljö

Efter golfrundan på Vinga golfklubb i Torslanda saknar Örjan Lundberg…

Hundmat på musslor på väg mot draknästet

Alexander Evjenth och Johan Cederloo står bakom företaget Glufs som…

Mattias vinner Rally-SM

Rallyföraren Mattias Adielsson säkrade förra lördagen SM-guld i rally tillsammans…

Försvunnen kvinna funnen i Hjuvik

En kvinna i 76-årsåldern som tillfälligt var på besök i…

Pendlare lämnas kvar på hållplatsen

På Facebooksidan Grannar i Torslanda vittnar många Torslandabor om överfulla…

Arkitekten som har satt sin prägel på samhället

Vi tar en tur från Bengts hem på Hönö Klåva…

Volvomotet klart den 27 september

Trafikverket bygger om den södra delen av Hisingsleden, på sträckan…

Akelius dubblar Öckerös insamling till Världens Barn

 – ”Öckerö ger mer” är en dubbelbottnad slogan jag gillar…

När hjärtat hittat hem

För några veckor sedan fick ett klipp stor spridning på…

Passagerarfärjan Polstjernan driver utanför Björkö – motorhaveri

Vid lunchtid råkade passagerarfärjan Polstjernan ut för motorhaveri när den…

Extra polisbevakning efter mopedrån

I veckan meddelande Hisingspolisen att det skett en ökning av…

Så mycket fick grannen för sin bostad

Torslanda Södra Fyrljusvägen 32 19 500 000 Klippfyrsvägen 9A 19…

Gapet mellan grannar växer

En rapport från Svensk Fastighetsförmedling, som baseras på en undersökning…

Höstfest på Björlandaskolan

I förra veckan bjöd Björlandaskolans föräldraförening (B-FF) tillsammans med Björlandaskolan…