Anläggningsarbetet har varit i gång sedan i höstas. Vid en ceremoni i förra veckan tog den konkreta byggstarten av den nya batterifabriken i Sörred sin början.
Redan i slutet av september förra året ägde en ceremoni, som symboliskt markerade starten av anläggningsarbetet av Northvolts och Volvo Cars batterifabrik under det gemensamma bolagsnamnet Novo Energy rum. I förra veckan var det åter dags för en ceremoni för att ytterligare tydliggöra startskottet för byggandet.
Flera anläggningsmaskiner hade redan startat arbetet på platsen i onsdags i förra veckan när de tre vd:arna för Novo Energy, Northvolt och Volvo Cars la ned en symbolisk battericell i en hörnsten som markerar platsen för den framtida entrén till bygget. Något som Göteborgs-Posten var först att skriva om.
Batterifabrikens totalyta kommer att uppgå till 175 000 kvadratmeter på en 550 000 kvadratmeter stor tomt. Den beräknas innebära investeringar på omkring 23 miljarder kronor. Till GP uppger Northvolts vd Peter Carlsson att fabriken kommer ha en kapacitet att bygga batterier på nästan 20 gigawattimmar om året, vilket innebär en kapacitet till cirka 250 000 bilar om året. I framtiden finns möjligheten att bygga ut fabriken till 50 gigawattimmar om året.
Hittills har rekryteringsprocessen gått bra.
– Vi har inte haft särskilt svårt att rekrytera personer hit, vilket vittnar om Göteborgsregionens attraktionskraft, säger Novo Energys Adrian Clarke till GP.
Fabriken beräknas vara i gång under andra halvan av 2026. Tidigare har en uppskattning varit att fabriken beräknas ge arbete till cirka 3 000 personer, plus ytterligare arbetstillfällen vid kringliggande potentiella framtida verksamheter i Sörreds- och Torslandaområdet.
– Att ett företag etablerar sig här och utlovar 3 000 jobb – bara till den fabriken, betyder i förläggningen upp till tre eller fyra gånger fler jobb. Det behövs underleverantörer, lunchrestauranger, städföretag bara för att nämna ytterst få ytterligare arbetstillfällen. För att inte nämna att bostadspriserna i Torslanda och säkert även Öckerö kommer gå upp eftersom efterfrågan lär öka. Fler föräldrar kan få se sina barn stanna i Göteborg i stället för att flytta till Stockholm, har Västsvenska handelskammarens vd Johan Trouvé tidigare sagt till Torslanda-Öckerötidningen.