Mellan den 3-7 maj utförs arbeten på Halvors länk som medför att ett körfält i norrgående riktning kommer att behöva stängas av. Trafik kommer att kunna passera på sträckan under hela arbetets gång med ett körfält öppet i vardera riktningen.
Byggnationen av Halvors länk pågår för fullt och under vecka 18 kommer bland annat arbeten med utställning av barriärer samt arbeten med vägportaler att genomföras.
Ett körfält i norrgående riktning kommer att vara avstängt måndag till fredag under vecka 18. Den berörda sträckan är drygt 400 meter enligt den gulstreckade markeringen på kartan.
Räkna med att det kan ta lite längre tid att ta sig fram på sträckan och planera din resa i god tid.
Halvors länk- viktig länk på Hisingen
Halvors länk är en tvärlänk mellan väg 155 och Hisingsleden. Länken kommer att underlätta för godstransporter till och från de stora industrierna på västra Hisingen. Utmed denna nya länk kommer även en gång- och cykelbana att anläggas. I etappen ingår också breddning av befintlig väg till två körfält i vardera riktningen.
Trafikverket bygger om Hisingsleden mellan Vädermotet och Björlandavägen. Sträckan ska få två körfält i vardera riktningen och planskilda trafikplatser (mot) vid Assar Gabrielssons väg, vid det nya logistikcentret i Sörred samt vid Björlandavägen.
Halvors länk är en 1,3 km ny väg samt gång- och cykelbana som sträcker sig från Ytterhamnsmotet på väg 155 till Hisingsleden söder om Assar Gabrielssons väg. På Halvors länk planeras en ny trafikplats, Vikansmotet, som ansluter det nya logistikcentret vid Halvors äng.