Vaccinationer i fas 2 står inför dörren

Vaccinationer i fas 2 förväntas inledas snart, men brist på vaccin har lett till att vissa vaccinationstider har fått skjutas fram något i tiden, bland annat på nord-öarna i Öckerö kommun.

Samtliga brukare på Göteborgs Stads äldreboenden har erbjudits vaccin mot covid-19. Vaccinationerna satte igång i mellandagarna, vilket innebär att de som fick vaccinet i första vändan nu har börjat få den andra dosen, då det ska passera minst 21 dagar mellan första och andra vaccineringstillfället.

Västra Götalandsregionen samordnar vaccineringen i hela regionen, således också i Tidningens utgivningsområde. Med start den 27 december och hela januari ut pågår Fas 1 där personer på äldreboenden vaccineras. I februari är det tänkt att fas två ska rullas ut.

– Inom kort går vi in i Fas 2 vilket innebär fortsatt vaccinering av våra patienter med hemtjänst samt deras hushållskontakter. Det är fortsatt oklart när vaccinet kommer till oss men vi börjar med att vaccinera våra 70-plus och äldre samt de i riskgrupp, säger Sandra Larsson, verksamhetschef på Capio vårdcentral i Amhult.

Capio i Amhult har ännu inte börjat vaccinera den egna personalen:

– Personalens vaccin kommer dröja, det blir först när alla våra äldre samt dem i riskgrupp har vaccinerats, säger Sandra Larsson.

Framflyttade vaccinationsdatum

På Närhälsan Öckerö vårdcentrals hemsida meddelar de att de fått information från vaccinsamordnaren i Västra Götalandsregionen att de inte får vaccin i tid. Detta innebär att de måste flytta fram planerade vaccinationstillfällen på Hyppeln, Rörö och Knippla. Redan bokade patienter kommer att kontaktas via telefon. Nya tillfällen kommer att annonseras på hemsidan och lokalt på respektive ö.
För info om vaccination lokalt på Kalvsund och Grötö hänvisas till Hönö vårdcentral.

Vårdcentralerna kommer kontinuerligt att lägga ut information om hur vaccineringen fortskrider för samtliga öar när arbetet går in i Fas 2.

Öckerö vårdcentral skriver på sin hemsida att vaccination mot covid-19 pågår just nu för äldre på särskilt boende och startar inom kort för personer med hemtjänst samt vuxna som lever tillsammans med någon i denna riskgrupp. Du som ingår i dessa grupper kommer att bli kontaktad gällande din vaccination. Övriga grupper kan ännu inte boka tid.

Hönö vårdcentral anger på sin hemsida att tillgången på vaccin är osäker och det gör att de i nuläget inte kan ange när de kommer påbörja vaccination av fas 2.

Allmänhetens tur i vår

Hittills har omkring 40 000 doser levererats till Västra Götalandsregionen utifrån Folkhälsomyndighetens tilldelning, och vaccineringen löper enligt dem på enligt plan. Vaccinatörerna använder allt vaccin som finns i flaskorna och alla doser tas tillvara.

Enligt VGR får regionen cirka 12 000 doser i veckan och vaccinationsleveranserna ökar successivt. VGR använder sig av alla de vaccinfabrikat som har godkänts.

Fas 3, där den stora delen av allmänheten vaccineras kommer ske innan sommaren. Förhoppningsvis kan den starta i april månad.

/HENRIK EDBERG & CONNY ÅQUIST

Kommentarer

Kommentera artikeln!

Tyck till! Här nedan kan du kommentera artikeln via tjänsten Ifrågasätt. Du behöver logga in med bank-id för att kommentera. Tänk på att hålla god ton och att inte byta ämne. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Inlägg som bedöms som olämpliga kommer att tas bort och Torslanda-Öckerötidningen förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.

Mer från allmänt

Stororder av eldrivna Volvolastbilar – största någonsin

Volvo Lastvagnar har tecknat en avsiktsförklaring med en av världens…

Ny nämnd har budget i obalans

Stadsmiljönämnden i Göteborg har stora hål i sin budget för…

Spara vatten i helgen

Göteborgs kommun kommer under helgen (26-28 maj) att koppla in…

Tio år av livsviktigt givande

I maj 2013 byttes den gamla blodbussen ut mot en…

Senaste nytt

Emelie till EM i ”På spåret”

Vi befinner oss på Ringöns vagnsdepå när en spårvagn, på…

Schröder i U17-EM

Sverige ställdes mot tufft motstånd i gruppspelet i Europamästerskapet: Frankrike,…

Stororder av eldrivna Volvolastbilar – största någonsin

Volvo Lastvagnar har tecknat en avsiktsförklaring med en av världens…

Sonderar terrängen för gårdsförsäljning

Gårdsförsäljning, att en alkoholproducent ska få tillstånd att sälja sina…

Ny nämnd har budget i obalans

Stadsmiljönämnden i Göteborg har stora hål i sin budget för…

Björkö kan få 400 nya bostäder till år 2040

Med sina knappa 1500 invånare är Björkö en udda fågel…

Om bostadsbristen Del II

Att Göteborg växer så det knakar kan inte ha undgått…

Campingen i Lilleby byter ägare och blir First Camp

Göteborgs Camping, eller Lilleby camping i folkmun, har 80 fullrustade…

Hemmavinst för Torslanda IK i derbyt mot Zenith

Matchen inleddes avvaktande från bägge håll. TIK skaffade sig ett…

Spara vatten i helgen

Göteborgs kommun kommer under helgen (26-28 maj) att koppla in…

Betelskolans nya lokaler invigda

Betelskolan på Hönö har fått nya lokaler för att husera…

Hönö IS gör en satsning för lokalsamhället

Hönö IS hade mark över vid gamla Heinövallen, men i…

Invigning av nya lokaler för Närhälsan Torslanda Rehabmottagning

Närhälsan Torslanda rehabmottagning invigdes av enhetschef och leg. fysioterapeut Jannis…

Spaden i marken för hyresrätter på Björkö

Björkdungen ska vid färdigställandet utgöras av 39 nya hyresrätter. Lägenheterna…

Tio år av livsviktigt givande

I maj 2013 byttes den gamla blodbussen ut mot en…