Göteborgs Hamn förbereder inför Stenaflytt

I förra veckan köpte Göteborgs Hamn AB ett 108 000 kvadratmeter stort område i Arendal. Köpet genomfördes för att flytta Stenas Danmarks- respektive Tysklandsterminaler från fastlandet till Hisingen, och för att konsolidera hamnens färje- och rorotrafik till ytterhamnarna.

– Givet infrastrukturen som är kopplad till ytterhamnarna, såväl som de befintliga roro-, container- och omlastningsterminalerna i området, den pågående utbyggnaden av lager- och logistikparker och inte minst närheten till fordonsindustrin på Hisingen finns det en tydlig logik i att fortsätta konsolidera trafiken hit till hjärtat av godsnavet. Det ger synergieffekter och stärkta förutsättningar att fortsätta utveckla hela hamnen i hållbar riktning, säger Elvir Dzanic, vd på Göteborgs Hamn AB, i ett pressmeddelande.

Affären mellan Göteborgs Hamn AB och Platzer verkställdes i torsdags i förra veckan. Det efter tidigare beslut i kommunfullmäktige i Göteborg och efter att lantmäteriförrättningen vunnit laga kraft. Köpet består av den nybildade fastigheten Arendal 764:728 som totalt omfattar 108 000 kvadratmeter mark, varav kontor- och industribyggnader utgör 49 000 kvadratmeter, vattenareal utgör 69 000 kvadratmeter samt en kaj.

Fastighetsvärdet uppgår till 475 miljoner kronor.

I och med förvärvet tas ytterligare ett steg i riktning att möjliggöra flyttarna av Stena Lines Danmarks- och Tysklandsterminaler till Arendal. Tanken är att Stena Line, som tecknat ett inriktningsavtal tillsammans med Göteborgs Hamn AB, ska kunna tillträda ett 25-årigt arrendeavtal i Arendal senast den 1 januari 2027.

Kommentarer

Kommentera artikeln!

Tyck till! Här nedan kan du kommentera artikeln via tjänsten Ifrågasätt. Du behöver logga in med bank-id för att kommentera. Tänk på att hålla god ton och att inte byta ämne. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Inlägg som bedöms som olämpliga kommer att tas bort och Torslanda-Öckerötidningen förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.

Mer från allmänt

Stororder av eldrivna Volvolastbilar – största någonsin

Volvo Lastvagnar har tecknat en avsiktsförklaring med en av världens…

Ny nämnd har budget i obalans

Stadsmiljönämnden i Göteborg har stora hål i sin budget för…

Spara vatten i helgen

Göteborgs kommun kommer under helgen (26-28 maj) att koppla in…

Tio år av livsviktigt givande

I maj 2013 byttes den gamla blodbussen ut mot en…

Senaste nytt

Emelie till EM i ”På spåret”

Vi befinner oss på Ringöns vagnsdepå när en spårvagn, på…

Schröder i U17-EM

Sverige ställdes mot tufft motstånd i gruppspelet i Europamästerskapet: Frankrike,…

Stororder av eldrivna Volvolastbilar – största någonsin

Volvo Lastvagnar har tecknat en avsiktsförklaring med en av världens…

Sonderar terrängen för gårdsförsäljning

Gårdsförsäljning, att en alkoholproducent ska få tillstånd att sälja sina…

Ny nämnd har budget i obalans

Stadsmiljönämnden i Göteborg har stora hål i sin budget för…

Björkö kan få 400 nya bostäder till år 2040

Med sina knappa 1500 invånare är Björkö en udda fågel…

Om bostadsbristen Del II

Att Göteborg växer så det knakar kan inte ha undgått…

Campingen i Lilleby byter ägare och blir First Camp

Göteborgs Camping, eller Lilleby camping i folkmun, har 80 fullrustade…

Hemmavinst för Torslanda IK i derbyt mot Zenith

Matchen inleddes avvaktande från bägge håll. TIK skaffade sig ett…

Spara vatten i helgen

Göteborgs kommun kommer under helgen (26-28 maj) att koppla in…

Betelskolans nya lokaler invigda

Betelskolan på Hönö har fått nya lokaler för att husera…

Hönö IS gör en satsning för lokalsamhället

Hönö IS hade mark över vid gamla Heinövallen, men i…

Invigning av nya lokaler för Närhälsan Torslanda Rehabmottagning

Närhälsan Torslanda rehabmottagning invigdes av enhetschef och leg. fysioterapeut Jannis…

Spaden i marken för hyresrätter på Björkö

Björkdungen ska vid färdigställandet utgöras av 39 nya hyresrätter. Lägenheterna…

Tio år av livsviktigt givande

I maj 2013 byttes den gamla blodbussen ut mot en…