är ett urval av den senaste veckans polisiära ärenden i Torslanda och Öckerö kommun.
4-8 maj
Inbrott, Vårbäcksvägen
Någon gång under perioden sker ett inbrott i ett radhus. Gärningspersonen tar sig in genom ett fönster och tillgriper gods.
6 maj
Grov olovlig körning, Hönövägen Öckerö
En polisbil stoppar ett fordon och föraren visar sig sakna behörighet att köra bil. Anmälan om grov olovlig körning upprättad. Fordonet var dessutom belagt med användningsförbud på grund av obetald skatt.
6 maj
Stöld och våldsamt motstånd, Ica Maxi Amhult
Två personer födda på 1960-talet grips av civila väktare för stöld ur butiken. Personerna motsätter sig gripandet med brottningsmatch som följd. Väktarna får efter en stund kontroll på situationen. Polisen upprättar sedan anmälan om stöld samt våldsamt motstånd.
9 maj
Stöld, Linas lycka
Två personer tar sig in bakvägen i fiskbilen och stjäl räkor och lax. De lämnar platsen på moped med fångsten i händerna.
12 maj
Befarat farligt föremål, Hönö
Under morgonen larmas polisen om att en befarad handgranat har upphittats utomhus. Bombskyddet skickas till platsen och kan konstatera att föremålet är en ofarlig ”granat” till ett paintballgevär.