Noll intresse för föreningsvandring i Torslanda

Är Torslanda otryggt? Frågan har diskuterats bland annat på insändarsidan och i olika kommentarsfält på Facebook den senaste tiden.

Om man pratar med polisen så tycks det entydiga svaret vara nej. Torslanda är sett till invånarantalet en lugn stadsdel med förhållandevis få anmälda brott. De senaste veckorna har ungefär 80 anmälningar i veckan kommit in till polisen som härrör från Torslandaområdet. Det låter mycket, men många av dem är exempelvis parkeringsskador och trafikförseelser inom Volvoområdet, samt till exempel anmälningar om förlorat gods som inte klassificeras som brott av polisen.

Betyder det att det inte inträffar grova brott i Torslanda? Nej, det gör det naturligtvis inte. Det har under den senaste tioårsperioden exempelvis inträffat en handfull brott som varit såpass allvarliga att de blivit riksnyheter: 2009 brann Torslandaskolan ner, en bilbomb dödade fyra (varav ett litet barn) i Burrondellen 2015 och en skarp bomb hittades 2017 på mellanboendet i Lilleby.

Upplevelsen av trygghet grundar sig sällan i siffror och statistik. Trygghet/otrygghet grundar sig oftast i känslor. För någon känns det extremt otryggt att ensam passera genom Amhults undergång vid midnatt en helgkväll. För någon annan känns det inte det minsta otäckt.

Egentligen kanske frågan i inledningen av den här texten är felställd. Oron många känner grundar sig i vart samhällsutvecklingen är på väg. Kommer Torslanda i framtiden bli skådeplatsen för den typen av brott vi med jämna mellanrum läser om från andra städer och stadsdelar? Det svaret har ingen. På den ena politiska flanken flaggas det för den risken, medan den andra flanken gärna visar statistik som visar att de grövre brotten minskar i Sverige jämfört med tidigt 1990-tal.

På augusti månads nämndmöte diskuterades situationen i Amhult. Det beskrivs ofta vara stökigt kring resecentrumet. Ett par rån har anmälts. Ungdomssekreterare har rapporterat om fall av narkotikaförsäljning och narkotikabruk. Den politiska diskussionen om situationen i Amhult kom i mångt och mycket att handla om resurser. Har stadsdelen råd att köpa in väktare, och är det i så fall motiverat att sätta in dem just där på bekostnad av något annat? Klarar man sig med att ideella krafter går samman?

Samtidigt som nämndmötet ägde rum i Vingen hade Trygg i Västra Hisingen kallat föreningarna i Torslanda till ett informationsmöte i en annan lokal i samma fastighet. Kontakt hade tagits med samtliga föreningar i Torslanda om möjligheterna att som förening trygghetsvandra i Torslanda mot viss ersättning. Uppslutningen på det mötet blev minst sagt skral. Och i skrivande stund har inte en enda Torslandaförening visat intresse för att föreningsvandra i trygghetsskapande syfte.

Kommentarer

Kommentera artikeln!

Tyck till! Här nedan kan du kommentera artikeln via tjänsten Ifrågasätt. Du behöver logga in med bank-id för att kommentera. Tänk på att hålla god ton och att inte byta ämne. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Inlägg som bedöms som olämpliga kommer att tas bort och Torslanda-Öckerötidningen förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.

Mer från ledare/krönika

”Skärmlös” men inte fantasilös

Nu vill regeringen göra förskolan ”skärmlös”. Ett förslag som uppskattas…

Två helt olika historiska händelser

Den 18 november är det 20 år sedan den fatala…

Orgelfestivalen är över

Jag har alltid närt ett brinnande intresse för klassisk musik.…

Konflikträdsla i modern skrud

I det första avsnittet av årets säsong av det genomtrevliga…

Senaste nytt

Torslanda Ridklubb gav sig in i kampen mot cancer

Evenemanget kallades ”Kür for Cure” & ”Hopp for Hope” –…

Hits och nostalgi i julskrud

Under namnet Greatest 80’s har ett stort antal kända artister…

Fler besök men mindre mängd återvinns

När pandemin slog till var det många som antingen blev…

Nedsatt kapacitet skapar påfrestning för boende på Nordöarna

Emma Rydberg har bott på Rörö i 12 år och…

Så ser framtiden ut för Torslandas två centrala F-6-skolor

Noleredsskolan står, som Torslanda-Öckerötidningen skrev om i förra veckan, inför…

Bedrägeriernas svarta månad

I mitten av november hade det redan anmälts 20 000 annonsbedrägerier…

”Skärmlös” men inte fantasilös

Nu vill regeringen göra förskolan ”skärmlös”. Ett förslag som uppskattas…

Utegym ska bli klart i vår

I mars i år skrev Torslanda-Öckerötidningen att stadsmiljöförvaltningen och idrotts-…

Alla fossilfria energislag behövs

I en insändare i Torslanda-Öckerötidningen framför företrädare för Vänsterpartiet Öckerö…

Tufft finalspel i Skol-DM i futsal

Det var tufft motstånd vid måndagens finalspel i futsal DM.…

Spelleverantörer: deras roll och fördelar för onlinekasinon

Provident är ett företag som specialiserar sig på att utveckla…

Bra men med utrymme för förbättring

I veckan presenterade Christina Riksén, näringspolitisk rådgivare i Svenskt Näringsliv,…

400 bostäder på Björkö

Den fördjupade översiktsplanen utgör det fundament som kommunen använder vägledande…

Buröfärjan blir försenad

Beskedet att kommunen skulle hyra in båten Windros som ersättningsfärja…

Noleredsskolan på tur för ombyggnation

Enligt en tidigare kommunicerad tidplan  [Torslanda-Öckerötidningen 20211009] ska Nya Torslandaskolan…

Övningen som blev på liv och död

– Klart jag tänker på det som hände och pratar…

Filosofisk deckare i bohusmiljö

Torslanda-Öckerötidningens mångårige medarbetare Conny Åquist är inte bara en institution…

Nu ökar Covid-19 igen

I ett pressmeddelande från Folkhälsomyndigheten uppmanar myndigheten framförallt de som…

Allsvenskan nästa för Björlandaexpressen

Det är en trött och lite förkyld Axel Henriksson som…

Moa värnar om de bönder som finns kvar

Moa har alltid hållit sig inom livsmedelsbranschen. – Jag gick…

Två helt olika historiska händelser

Den 18 november är det 20 år sedan den fatala…

Gun Lund prisas för sin dans

Vid en ceremoni i samband med regionfullmäktiges höstmöte fick Gun…

Nostalgi är Björns melodi

För många av dem som var med på 50-talet framstår…

”Det är ett fantastiskt roligt jobb”

Nu i höst spelas musikalen Wicked på Operan. Och det…

Khaddi Sagnia besökte IF Kville

Under höstlovet arrangerade IF Kville en friidrottsskola i Björlanda idrottshall.…