Andréas Alderblad och Anna Pettersson på plats utanför Ica supermarket med medborgarenkäter i högsta hugg.
Andréas Alderblad och Anna Pettersson på plats utanför Ica supermarket med medborgarenkäter i högsta hugg.

Polis på plats på Hönö

Med fokus på invånarnas uppfattning om trygghetsnivåerna i Öckerö kommun samlade representanter från kommunen, polisen och Connect Bus in åsikter från Öckerös invånare i veckan som gick. ”Det är generells sätt väldigt tryggt i Öckerö kommun, men vi ser ändå problem med framför allt buskörning och skadegörelse här. Dessutom ser vi även en sämre anmälningsgrad än önskvärt”, säger Öckerös kommunpolis Anna Pettersson.

De flesta stannar när de får frågan om de vill vara med och svara på enkäten. Öckerö kommuns säkerhetschef Andréas Alderblad står med reflexväst framför en parkerad polisbil och pratar med så många han kan om frågan kring trygghet i Öckerö kommun. Reflexvästar syns även på personal från Connect Bus och på två poliser, som även dem pratar med de som går förbi och försöker få så många som möjligt att svara på deras gemensamma medborgarenkät. 

Det är framför allt i den årliga medborgarenkäten som det ges möjlighet att påverka det kommande medborgarlöftet; en samlad insats mellan både kommun, polis och andra intressenter så som Connect Bus eller Trafikverket, för att öka tryggheten och minska brottsligheten.

Fokus ligger på frågan om trygghet, eller otrygghet. Men också med extra nischade frågor som kan handla om tiden kring påsk ute på öarna eller den allmänna trafiksituationen som råder. 

– Jag skulle säga att det är många som pratat med oss idag som säger att Öckerö kommun är en väldigt trygg plats att bo på. Men det är klart att det händer saker som vi alla behöver hjälpas åt med, säger Anna Pettersson, kommunpolis i Öckerö och Torslanda.

Och då handlar det framför allt om trafiksituationen i kommunen med återkommande buskörningar på moped och annan vårdslös körning på kommunens gator. Trafiksituationen sticker ut, menar Anna. 

– Och då är det viktigt att vi från polisens sida gör vårt jobb ordentligt och är här när den här typen av misstänkta brott begås. Men det är också viktigt att många föräldrar tar ansvar för sina barn och deras fordon och ser så att de är i ordentligt skick och framför allt pratar med sina barn om deras beteende i trafiken. Det handlar om att alla måste hjälpas åt. 

Vilka utmaningar ser du att Öckerö står inför när det kommer till de delar där det finns upplevd otrygghet?

– Något vi gärna skulle vilja se bli bättre är att fler ska våga ringa till oss. Både för att anmäla, och för att tipsa om man ser något. Det är viktigt att polisen blir kontaktad i det direkta skeendet och inte i efterhand. För vi vill gärna komma ut direkt och hjälpa till när det händer. Vi har ju till exempel sett en del skadegörelse här ute, där vi också märkt att anmälningsgraden är låg. Man ser saker hända här ute och så anmäler man inte till polisen. Då är det väldigt svårt för oss att göra något åt det, menar Anna Pettersson.

– Det är därför vi har frågor som sätter fokus på påskfirandet, trafiken, situationen med droger, skadegörelser och liknande i medborgarenkäten. Med våra enkäter kan vi pinpointa mer vad det är som kan vara problem, vilket hjälper oss få en tydligare bild, fyller Andréas Alderblad, säkerhetschef i Öckerö kommun i. 

Genom att få in invånarnas åsikter om vad det är som skapar trygghet, eller otrygghet, i kommunen kan arbetet enklare gå framåt. Enkäten går att svara på via kommunens hemsida under en period nu på hösten, berättar Andréas som sen påpekar, precis som kommunpolis Anna Pettersson, att det finns ett problem med anmälningsgraden i Öckerö kommun. 

Vilka situationer finns det där invånarna inte ringer till polisen? 

– Det kan faktiskt handla om alla möjliga sorters brott, där det i många fall kanske löses internt. Ibland, om något händer till exempel runt påsk, så är man inte lika benägen att anmäla. Buskörning är också en sådan sak där många inte anmäler. Polisen kan inte göra något om det inte får reda på att det händer. De finns till för vår skull, så att tipsa dem är en bra utgångspunkt, säger Andreas.

Kommentarer

Kommentera artikeln!

Tyck till! Här nedan kan du kommentera artikeln via tjänsten Ifrågasätt. Du behöver logga in med bank-id för att kommentera. Tänk på att hålla god ton och att inte byta ämne. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Inlägg som bedöms som olämpliga kommer att tas bort och Torslanda-Öckerötidningen förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.

Mer från hönö

Polis på plats på Hönö

De flesta stannar när de får frågan om de vill…

Markoolios experthjälp är från Hönö

Wanda Svedholm Torgersson går just nu i sexan på Hedens…

Historiskt dubbelavancemang för Hönö IS

För bara några år sedan var situationen för fotbollen på…

Klova second hand donerar 50 000 till Världens barn

De senaste i raden är Klova Second Hand som förra…

Senaste nytt

Stor skillnad på vilken förälder som vabbar mest

I en typisk svensk familj är de mer sannolikt att…

Torslanda Ridklubb gav sig in i kampen mot cancer

Evenemanget kallades ”Kür for Cure” & ”Hopp for Hope” –…

Hits och nostalgi i julskrud

Under namnet Greatest 80’s har ett stort antal kända artister…

Fler besök men mindre mängd återvinns

När pandemin slog till var det många som antingen blev…

Nedsatt kapacitet skapar påfrestning för boende på Nordöarna

Emma Rydberg har bott på Rörö i 12 år och…

Så ser framtiden ut för Torslandas två centrala F-6-skolor

Noleredsskolan står, som Torslanda-Öckerötidningen skrev om i förra veckan, inför…

Bedrägeriernas svarta månad

I mitten av november hade det redan anmälts 20 000 annonsbedrägerier…

”Skärmlös” men inte fantasilös

Nu vill regeringen göra förskolan ”skärmlös”. Ett förslag som uppskattas…

Utegym ska bli klart i vår

I mars i år skrev Torslanda-Öckerötidningen att stadsmiljöförvaltningen och idrotts-…

Alla fossilfria energislag behövs

I en insändare i Torslanda-Öckerötidningen framför företrädare för Vänsterpartiet Öckerö…

Tufft finalspel i Skol-DM i futsal

Det var tufft motstånd vid måndagens finalspel i futsal DM.…

Spelleverantörer: deras roll och fördelar för onlinekasinon

Provident är ett företag som specialiserar sig på att utveckla…

Bra men med utrymme för förbättring

I veckan presenterade Christina Riksén, näringspolitisk rådgivare i Svenskt Näringsliv,…

400 bostäder på Björkö

Den fördjupade översiktsplanen utgör det fundament som kommunen använder vägledande…

Buröfärjan blir försenad

Beskedet att kommunen skulle hyra in båten Windros som ersättningsfärja…

Noleredsskolan på tur för ombyggnation

Enligt en tidigare kommunicerad tidplan  [Torslanda-Öckerötidningen 20211009] ska Nya Torslandaskolan…

Övningen som blev på liv och död

– Klart jag tänker på det som hände och pratar…

Filosofisk deckare i bohusmiljö

Torslanda-Öckerötidningens mångårige medarbetare Conny Åquist är inte bara en institution…

Nu ökar Covid-19 igen

I ett pressmeddelande från Folkhälsomyndigheten uppmanar myndigheten framförallt de som…

Allsvenskan nästa för Björlandaexpressen

Det är en trött och lite förkyld Axel Henriksson som…

Moa värnar om de bönder som finns kvar

Moa har alltid hållit sig inom livsmedelsbranschen. – Jag gick…

Två helt olika historiska händelser

Den 18 november är det 20 år sedan den fatala…

Gun Lund prisas för sin dans

Vid en ceremoni i samband med regionfullmäktiges höstmöte fick Gun…

Nostalgi är Björns melodi

För många av dem som var med på 50-talet framstår…

”Det är ett fantastiskt roligt jobb”

Nu i höst spelas musikalen Wicked på Operan. Och det…