Fakta om fiberbygge på nordöarna

Innan det här året är slut kommer kommunens fastighetsbolag Öfab att ha byggt fibernät i hela kommunen på alla våra öar. Det var en enig fullmäktigeförsamling som fattade beslut om det år 2011, utifrån en strävan att Öckerö ska vara en modern kommun som kan erbjuda likvärdiga möjligheter för alla medborgare att ta del av en digital infrastruktur och därmed även uppfylla den nationella strategin om digitalisering.

Att bygga fibernät i skärgårdsmiljö fanns ingen tidigare erfarenhet av. Kommunen består av tio öar – alla med olika geologiska förutsättningar, varav hälften utan broförbindelser och två utan biltrafik. De kalkyler politikerna baserade sitt beslut på i ett inledningsskede vilade på stora förväntningar om lönsamhet, stor vilja hos medborgarna att ansluta sig och dessutom räknade man in ej ännu byggda fastigheter, bl a väldigt många bostäder i Öckerö Centrum.

Svårigheterna att uppfylla den förväntade anslutningsgraden visade sig ganska snart. Men eftersom optimismen om fibernät i kommunen var stor, har kommunfullmäktige vid fyra tillfällen beviljat ekonomisk kompensation mellan antal faktiskt anslutna hushåll och de förväntade. Även detta i total politisk enighet.

Av de nu nio byggda öarna har två blivit billigare än budgeterat medel och tre har blivit dyrare. När fiberkabel skulle läggas på våra nordöar visade det sig att markförhållandena var mycket svårare än förväntat. Detta skulle leda till kraftigt ökade kostnader orsakade av obrukbara återfyllnadsmassor, omläggning av rör, svårigheter i samförläggning med kommunen, upptäckt av en biotopallé vilket stoppade bygget under en lång tid, tjäle under en tid på grund av förseningen och avgrävda kablar på grund av att dessa var dåligt utmärkta. När vägarna skulle återbeläggas krävdes det mycket asfalt, vilket såklart även krävde dubbelt så många transporter och därmed fler arbetstimmar.

Problemet var att asfaltsarbetet utfördes av en underunderentreprenör. I projektet inträffade då en fördröjning av information om arbetets fortlöpande till Öckerö Nät. När Öfab nåddes av den första informationen om att kostnaderna för vägarbetena hade ökat rejält, avbröts samarbetet omedelbart med underunderentreprenören. Samarbetet avbröts inte för att några oegentligheter förelåg, utan därför att Öfab var mycket missnöjda med hur kommunikationen hade fungerat med den i branschen väl etablerade entreprenören.

När den första fakturan för det här arbete kom gjordes bedömningen att det inte fanns något underlag för att bestrida den. Kostnaderna var dessutom redan upparbetade. Gällande hur kommunikationen fungerat eller ej står ord mot ord. En eventuell tvist med entreprenören om kostnaderna hade kastat in Öfab i en rättslig tvist, vilken Öfab förmodligen hade förlorat. Dessutom hade fiberbygget riskerats att avbrytas, med följden att vägar för oviss framtid legat öppna i dagen, samt med risk för att ej kunna fortsätta fiberbygge på andra öar. Samt med stor risk för att inte uppfylla kommunfullmäktiges beslut från 2011 om att alla öar ska ha fiber innan slutet på 2020.

Fördyringen för fiberbygge på nordöarna hamnade på 32 miljoner. Det är mycket pengar. Kommunstyrelsen har initierat en uppföljning av vad som i detalj orsakade de kostnaderna, som ska ledas av tf. kommundirektör. Till grund för detta kommer man att ha den redovisning som på den tidigare ordföranden Annika Westh initiativ har tagits fram av VD. Detta för att medborgarna ska känna sig trygga i att allt gått rätt till.

Det har dessvärre insinuerats att Öfab har betalat för mycket, utan att det finns grund för det. Okunskap om bolagsekonomi har fört diskussionen i riktningen att de överskjutande kostnaderna jämfört med budget hade kunnat användas till att avhjälpa andra ekonomiska brister i kommunen.  Men Öfabs investeringsbudget ska inte sammanblandas med kommunens driftsbudget. En fördyring av en investering är inte en utebliven vinst. Att resonera i de banorna avslöjar även att man utgår från att Öfab har fått betala mer än det finns underlag för.

Fibernät är en framtidsinvestering som beräknas hålla i över 50 år. Det saknar övre tak för uppgradering och nya anslutningar kan ständigt göras. Det behövs inte många nya anslutningar för att Öckerö Nät ska gå med vinst.

Låt oss lyfta blicken över de höga kostnaderna vi har ställts inför på Källö-Knippla, Hyppeln och Rörö. Vi diskuterar idag hur vi ska öka kommunens intäkter. Alla är överens om att en förutsättning för det är att vi får fler skattebetalare till kommunen. För att få det måste Öckerö framstå som en attraktiv kommun att bo och leva i. Människor flyttar inte till en kommun som saknar de digitala förutsättningar som krävs för att kunna jobba på distans.

Framtidens vård kommer även att kräva digitala lösningar. Vi kan föreställa oss den kostnadsbesparing som görs om vårdpersonal bara behöver komma till en vårdtagare en av sju gånger, eftersom övervakning av till exempel mediciner kan ske digitalt. Det vi satsar idag kommer vi att ha igen under många år framöver.

Där de fysiska hindren är stora orsakade av havet och bergsknallarna måste de kompenseras med modern teknik. Uppdraget om att förbereda kommunen för framtiden gav kommunfullmäktige Öfab år 2011. Detta uppdrag ror vårt kommunala bolag nu i hamn.

/För Liberalerna  på Öckerö

Kommentarer

Kommentera artikeln!

Tyck till! Här nedan kan du kommentera artikeln via tjänsten Ifrågasätt. Du behöver logga in med bank-id för att kommentera. Tänk på att hålla god ton och att inte byta ämne. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Inlägg som bedöms som olämpliga kommer att tas bort och Torslanda-Öckerötidningen förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.

Mer från uncategorized

TIK vände och vann i Torslandaderbyt

I våras vann Torslanda IK sitt hemmaderby mot Björlandarivalen IK…

Jubileumsutställning på Vingen

 Idag är det inte mycket som minner om den tiden.…

Trafikproblem vid Torslanda torg

Jag ser dagligen att folk parkerar på detta ställe, dom…

Säg ja till havsbaserad vindkraft

I artikeln Vindkraftsparker en förutsättning för batterifabriken i Torslanda framför…

Senaste nytt

Miljöpartiet värnar om den orörda naturen på Öckerööarna och klimatsmart planering

Sedan en tid tillbaka har det funnits en detaljplan för…

Gubbhyssens tid är snart här

Nästa år fyller jag jämnt. Jag har ingen ålderskris att…

Dörrarna öppna till ny optiker i Amhult

När Sara Olsson tog över som ägare för Specsavers butik…

Fortsatta IT-störningar för Svenska kyrkan

I mitten av vecka 48 hade de IT-störningar som drabbade…

De ska springa i 24 timmar

Emir Halakic, Elin Hartelius och Louise Kjellson, IF Kville, är…

Populär filmklubb

– Filmstudioupplägget är något jag alltid har gillat. Det vill…

Stor skillnad på vilken förälder som vabbar mest

I en typisk svensk familj är de mer sannolikt att…

Torslanda Ridklubb gav sig in i kampen mot cancer

Evenemanget kallades ”Kür for Cure” & ”Hopp for Hope” –…

Hits och nostalgi i julskrud

Under namnet Greatest 80’s har ett stort antal kända artister…

Fler besök men mindre mängd återvinns

När pandemin slog till var det många som antingen blev…

Nedsatt kapacitet skapar påfrestning för boende på Nordöarna

Emma Rydberg har bott på Rörö i 12 år och…

Så ser framtiden ut för Torslandas två centrala F-6-skolor

Noleredsskolan står, som Torslanda-Öckerötidningen skrev om i förra veckan, inför…

Bedrägeriernas svarta månad

I mitten av november hade det redan anmälts 20 000 annonsbedrägerier…

”Skärmlös” men inte fantasilös

Nu vill regeringen göra förskolan ”skärmlös”. Ett förslag som uppskattas…

Utegym ska bli klart i vår

I mars i år skrev Torslanda-Öckerötidningen att stadsmiljöförvaltningen och idrotts-…

Alla fossilfria energislag behövs

I en insändare i Torslanda-Öckerötidningen framför företrädare för Vänsterpartiet Öckerö…

Tufft finalspel i Skol-DM i futsal

Det var tufft motstånd vid måndagens finalspel i futsal DM.…

Spelleverantörer: deras roll och fördelar för onlinekasinon

Provident är ett företag som specialiserar sig på att utveckla…

Bra men med utrymme för förbättring

I veckan presenterade Christina Riksén, näringspolitisk rådgivare i Svenskt Näringsliv,…

400 bostäder på Björkö

Den fördjupade översiktsplanen utgör det fundament som kommunen använder vägledande…

Buröfärjan blir försenad

Beskedet att kommunen skulle hyra in båten Windros som ersättningsfärja…

Noleredsskolan på tur för ombyggnation

Enligt en tidigare kommunicerad tidplan  [Torslanda-Öckerötidningen 20211009] ska Nya Torslandaskolan…

Övningen som blev på liv och död

– Klart jag tänker på det som hände och pratar…

Filosofisk deckare i bohusmiljö

Torslanda-Öckerötidningens mångårige medarbetare Conny Åquist är inte bara en institution…

Nu ökar Covid-19 igen

I ett pressmeddelande från Folkhälsomyndigheten uppmanar myndigheten framförallt de som…