Ett gäng äldre gentlemän träffas varje vecka och håller humöret uppe med att tala om gemensamma intressen.
En sak förenar dem: De har blivit mer eller mindre ensamstående på äldre da’r.
”Det gäller att lära sig att vara gammal” som en av deltagarna i gruppen som träffas på Mötesplatsen i Torslanda uttrycker saken. Männen är från 70-årsåldern upp till 93 år.
Fem av de sju som kom till träffen på Mötesplatsen Solängsvägen förra fredagen har tidigare arbetat på Volvo. Det är inte särskilt ovanligt i Torslanda. Men det är inte därför de har kommit; utan för att alla bor ensamma kvar hemma. Fruar eller sambo har nämligen gått bort eller flyttat till särskilda boenden.
Det händer att samtalen rör sig om gemensamma minnen från förr. Men här kan man tala om allt, som en av deltagarna uttrycker det.
– När man kommer hit märker man att man inte är ensam om sina praktiska problem, menar Per Pettersson.
Hans bror Lars är också med i samtalsgruppen.
– Ja, det kan bli en del prat om våra erfarenheter av sjukdomar och mediciner, bekräftar Lars Pettersson.
Deltagarna peppar varandra mycket med historier och anekdoter. Livet består fortfarande av mycket annat än sjukdomar och mediciner.
– Jag har fullt upp på dagarna med allt som ska fixas, fortsätter Lars.
Lars Pettersson kom till Torslanda från Skåne 1956 genom att han var civilanställd vid Flygvapnet i Säve.
– Jag träffade min fru här och hon var från Hisingen, så slumpen har gjort att vi sitter här idag, menar Lars.
Brodern Per kunde välja mellan jobb i Skåne och Göteborg och valde då det senare på grund av brodern. Förutom brodern har Lars inga kontakter från barn- och
ungdomsåren i närheten.
– Det var min fru som hade det största kontaktnätet.
Sedan hon gick bort för tre år sedan aktiverar han sig bland annat genom samtalsgruppen på Mötesplatsen.
Gruppen startade för snart tre år sedan som ett projekt med sex träffar som leddes av en samtalsledare. Det var så uppskattat att deltagarna fortsatte på egen hand.
– Jag hittade den här gruppen på nätet, säger Thorleif Wallqvist som tillhör de pratsammaste i gänget.
Han berättar att han, liksom Per Pettersson, nyligen förlorat sin hund.
– Jag tänker skaffa mig en ny, för jag tror att man håller sig ung om man har hund. Jag gick långa promenader med den.
Per Pettersson funderar i stället på vad som skulle hända med en ny hund om han själv gick bort före den. Tankarna skiljer sig åt, åldern till trots.
Berättarglädjen är stor bland gentlemännen på Mötesplatsen. Många är intresserade av historia och flera är bra på att berätta.
Thorleif kan inte låta bli att citera en dikt av Gustaf Fröding om hur det kan vara att förlora en flickvän. Det blir ett bejublat inlägg i diskussionen.
– Men den har vi hört flera gånger nu! säger en i gänget, medan en annan tycker den inspirerar till nya samtalsämnen:
– Vi har pratat för lite om tjejer, hör ni! skrattar Lars Pettersson.
I Mötesplatsen på Solängsvägen 53 finns många andra aktiviteter för seniorer och andra, så som frågesport, filmkurs, allsång, bingo och bridge
– Dessutom serverar restaurangen, som är öppen för alla, lunch för 80 kronor, upplyser äldresamordnaren Åsa Dahlgren.
/Sven Lundstedt