Den 6 juni är det dags för en efterlängtad comeback. Torslandafestivalen återuppstår i sitt stora format. Den här gången är det Kulturhuset Vingen som arrangerar festligheterna – från Torslanda Torg via Hangarvägen, Torslanda-krysset, Gamla Flygplats-vägen till Amhults Torg. Och så blir det rejält fartfyllt på Ica Maxis parkering…
Ännu är det tidigt i planeringen och programmet är långt ifrån satt. Men Torslanda-Öckerötidningen passade på att ta tempen på arbetet när Torslandafestivalen nu äntligen åter ska arrangeras på nationaldagen. De som har fullt upp med planeringen är Vingens Björn Engdahl och projektledaren Maya Potter.
– Det blir en stor festival igen, inte någon minivariant. Mycket känns igen sedan innan, men mycket blir förhoppnings också nytt. Allt är som sagt inte klart ännu.
Vi jobbar för fullt, säger Björn Engdahl.
Precis som förr är det tänkt att firandet inleds på Torslanda Torg, där naturligtvis Allgott och Villgott uppträder för barn och vuxna med barnasinnet i behåll.
Många av näringsidkarna håller på att planera ytterligare aktiviteter.
Torslanda kyrka kommer att vara öppet för drop-in-vigsel och dop, vilket även Amhults kyrka kommer att vara.
– Vi är i kontakt med alla möjliga lokala föreningar och vi hoppas att det kan anordnas att minilopp mellan Torslanda Torg och Hangarvägen någonstans. Tyvärr kommer inte Lionsloppet kunna äga rum, men vi hoppas på ett liknande lopp i en idrottsförenings regi, säger Björn Engdahl.
Längs Hangarvägen är det tänkt att temat ska vara motor. Vännplatsen Second Hand tände till på alla cylindrar och vill det sig väl så kommer Hangargatan bli kromglänsande och lagom brummande. Volkswagenklubben Väst och Sveriges motorhistoriska klubb är tillfrågade, liksom Zündapp-klubben som kör sin årliga nationaldagstur.
På Hangarvägen eller vid Torslandakrysset kommer även en foodtruck och en DJ finnas på plats och spela musik. Fler foodtrucks som kompletterar det befintliga restaurangutbudet kommer att finnas på fler platser.
– Vi vill att det ska märkas att det är fest längs hela sträckan mellan Torslanda Torg och Amhults Torg, säger Maya Potter.
Vid Torslandakrysset kommer dessutom Bulyckes ungdomssektion förhoppningsvis kunna erbjuda ponnyridning för yngre på någon gräsyta.
Fem politiska partier har tackat ja till att medverka: V, KD, MP, C och L, men förhoppningen är att fler tillkommer.
– De får förstås informera om sin politik, men vi vill även gärna att de anordnar någon enklare form av aktivitet också, säger Maya Potter.
I Amhult kommer mötesplatsen för unga, Runt Hörnet, att anordna aktiviteter både inomhus och utomhus.
Dessutom kommer hoppborgar, hinderbanor och ett skumparty att vara på plats. På Amhults Torg kommer det som brukligt bli marknad, med småproducenter av allt från hantverk till kläder och egenproducerade livsmedel.
Där finns också den stora scenen med uppträdanden mellan klockan 13-20. Det blir nationalsång och flagghissning, samt uppträdanden från Malins dansskola, Ljuva toner och gitarrkonsert med Kulturskolan och mer…
– Vi hoppas kunna boka någon välkänd artist. Men det kräver att vi betalar gage. Festivalen möjliggörs med hjälp av ett bidrag från Socialtjänsten Hisingen, och exempelvis Ica Maxi har gått in med ett belopp, men vi vill jättegärna ha fler företagssponsorer så att programmet blir så bra som möjligt – och helt gratis för alla besökare, säger Björn Engdahl.
Arrangörerna söker även volontärer som vill ställa upp och hjälpa till att bygga scen, stå vid hoppborgar eller gå runt och guida med karta och program. Skulle vädret vara dåligt kommer scenaktiviteterna flyttas in i kulturhuset. Kulturhuset Vingen firar för övrigt 20 år 2025. Det firas med tårta och utställningar i huset under festivalen.
Fler programpunkter, deltagande föreningar och verksamheter och en hel del annat smått och gott lär tillkomma innan den 6 juni.
Till sist en sak som vi inte vill undanhålla våra läsare och festsugna Torslandabor:
– Ett dragplåster som kan nämnas är att Göteborgs Gokartcentral kommer till Icas parkering. Där kommer alla som vill kunna köra gokart.
Det känns som en potentiell publikdragare av rang!