Ett L-yrkande om bevarandet av Svart Express föll i stadsbyggnadsnämnden idag, efter att Centerpartiet valt att rösta med Socialdemokraterna, Vänsterpartiet och Miljöpartiet.
I förra veckan skrev Torslanda-Öckerötidningen om att Liberalerna tillsammans med M, KD och D lämnat in ett yrkande i stadsbyggnadsnämnden om fortsatt dialog mellan Västtrafik och stadsbyggnadskontoret om kollektivtrafik i västra Hisingen, och i synnerhet expresslinjen Svart Express bevarande.
Liberalerna hade förhoppningar om att Centerpartiet skulle bli tunga på vågen genom att rösta med L, M, KD, D och SD.
Centerpartiet var dock inte redo att ge några klara besked kring hur man skulle rösta till Torslanda-Öckerötidningen.
– För Centerpartiet är det viktigt att utöka kollektivtrafiken, inte minst på västra Hisingen. Vi ska värdera yrkandet som inkommit och se om det svarar mot de behov vi ser, sa Centerns kommunalråd Emmyly Bönfors, i förra veckans nummer av Torslanda-Öckerötidningen.
Under nämndsamträdet tisdagen den 25 mars röstade sedan Centerpartiet mot yrkandet – och med S, V och MP, vilket betyder att yrkandet föll igen. Precis som ett likande yrkande till kommunstyrelsen gjorde i februari.
Centerns avslag mottogs med besvikelse av bland andra Liberalerna.
– Det är väldigt, väldigt tråkigt att C röstade med S, V och MP och mot de boende i området. Det är både ledsamt och bekymmersamt, säger Liberalernas ledamot i stadsbyggnadsnämnden Eva Flyborg till Torslanda-Öckerötidningen under en paus i tisdagens nämndsammanträde.
Fick ni något besked om varför C röstade som de gjorde?
– Nej, det fick vi ju inte under sittande möte. Men de får väl stå till svars inför göteborgarna varför de röstade som de gjorde.
Eva Flyborg fortsätter:
– Vi får se hur vi kan samla oss och fortsätta hitta lösningar tillsammans med invånarna. Vi har inte gett upp.
En stund senare kommer en kommentar från Centerpartiets Emmyly Bönfors till Torslanda-Öckerötidningen på sms:
”För Centerpartiet är det viktigt med en direktlinje mellan Torslanda och centrala Göteborg. Västtrafik har beslutat att köra linje 29 istället för Svart Express och det är de som fattar beslutet, inte Stadsbyggnadsnämnden. Västtrafiks förändring syftar till att fler ska kunna kliva på bussen och turerna utökas. Vi kommer följa frågan och se hur den utvecklas.”
Torslanda-Öckerötidningen ställer ett par följdfrågor via sms:
Är det något konkret i yrkandet som gör att ”det inte svarar mot de behov ni ser”, eller beror det på er överenskommelse med S, V och MP att ni röstade som ni gjorde?
och
”Vilken direktlinje från Torslanda till centrala Göteborg är det ni vill hänvisa Björlanda- och Lillebybor till?
”Frågan om Svart express berör många, det har vi stor respekt för. För Centerpartiet är det dock viktigt att frågan hanteras av de som ansvarar för kollektivtrafiken och linjenätsdragningen i Göteborg. Det är Västtrafik. Stadsbyggnadsnämnden har inget egentligt mandat i frågan. Vår bedömning är att det inte skulle gynna kollektivtrafiken i stort om en nämnd som inte ansvarar för linjedragningen gör insatser för enskilda linjer. Det skapar förväntningar bland göteborgarna att vi har möjlighet att påverka frågor vi inte egentligen inte kan.”
”Vi har ingen överenskommelse med S, V och MP i frågan”, avslutar Emmyly Bönfors via sms.