Strandell vill kröna sina framgångar

Den 18 juni släppte bandet Crowne sin debutfullängdare Kings in the North. Bandet består av idel svensk rockadel – John Levén från Europe, Kicken från The Poodles, Jona Tee från H.E.A.T. Och längst fram, bakom mikrofonen, återfinns Torslandabördige Alexander Strandell.

Supergruppen Crownes debutalbum Kings in the North är ett möte mellan klassisk melodiös hårdrock och moderna, lite hårdare, tongångar. Plattan har redan hyllats för musikaliteten och låtskrivandet på diverse publikationer världen över. Sångaren och låtskrivaren Alexander Strandell är förstås nöjd över att debutalbumet är släppt. Vi tog tempen på honom genom att ställa fem snabba frågor:

Hur bildades egentligen Crowne?

– Ett av de största skivbolagen inom hårdrock och metal [italienska Frontiers, reds anm] fick idén om att sätta ihop ett nytt band där de ville ha mig som sångare och frontman. De hörde av sig till mig och berättade hur de kunde se mig som en av de största rocksångarna i modern tid och ville helt enkelt hjälpa mig på den resan. Jag blev otroligt smickrad och glad.

Hur ser den närmaste tiden ut för bandet nu när plattan är släppt?

– Just nu inväntar vi lite förhandlingar kring huruvida vi eventuellt skulle kunna åka ut och spela. Albumet har just nu sålt bäst i Sverige, Kanada och Japan.

Hur känns det att spela med, och nu själv vara del av, Sveriges rockelit?

– Det är verkligen en overklig känsla. Jag minns när Kicken och The Poodles slog igenom med Night of Passion och jag bara var tonåring. Jag köade inför deras stora konsert på Liseberg. Det gjorde jag också när Europe skulle spela på Scandinavium när de hade återförenats. Det känns fantastiskt att få stå tillsammans med dessa eminenta artister.

Vilka låtar är du mest nöjd med på Kings in the North?

– Mina favoritlåtar är helt klart Perceval, Unbreakable och Set Me Free.

Till sist, hur tror du att det går för Sverige i fotbolls-EM… blir Isak, Lindelöf, Olsen och de andra krönta?

– Sverige har alltid en förmåga att hålla sig kvar, även mot de större lagen, så jag tror att vi kan ha en chans att ta oss mot en bronsplats i alla fall!

Kommentarer

Kommentera artikeln!

Tyck till! Här nedan kan du kommentera artikeln via tjänsten Ifrågasätt. Du behöver logga in med bank-id för att kommentera. Tänk på att hålla god ton och att inte byta ämne. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Inlägg som bedöms som olämpliga kommer att tas bort och Torslanda-Öckerötidningen förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.

Mer från torslanda

Där befinner sig arbetet med nya Torslanda Torg nu

Mycket har varit höljt i dunkel när det gäller arbetet…

De fick nytt liv i Torslanda efter flykt från kriget

Det har gått lite mer än ett år sedan kriget…

Houdini är hemma

Kosläpp har blivit något av en kär tradition. Det sker…

Föreslaget utegym vid vallen ska bli verklighet i år

Nyligen meddelade nämligen Idrott- och föreningsförvaltningen att arbetet med den…

Senaste nytt

Rätt swish till Barncancerfonden – 90 20 900

I förra veckans tidning skrev vi om #fotbollströjefredag som infaller…

Brödernas engagemang för krigets offer

På något sätt sitter det i öbornas DNA att hjälpa…

Västkuststiftelsen får kraftigt sänkta bidrag

Västkuststiftelsen – som drivs av Västragötalandsregionen, region Halland och Göteborgs…

Från Kalvsund till Manhattan i jämställdhetens namn

I början på mars i år anordnades CSW – The…

Där befinner sig arbetet med nya Torslanda Torg nu

Mycket har varit höljt i dunkel när det gäller arbetet…

”Många tror det är ofarligt”

För att ta sammanfattningen först: Skillnaden mellan i år och…

De fick nytt liv i Torslanda efter flykt från kriget

Det har gått lite mer än ett år sedan kriget…

Tre öbor dömda för cannabisodling

När polisen anlände till huset i Öckerö kommun uppträdde en…

Friluftsliv och föreningsliv i all ära, men Torslanda behöver en rejäl dos rock

Musikstaden Göteborg mår faktiskt riktigt bra. För två veckor sedan,…

Houdini är hemma

Kosläpp har blivit något av en kär tradition. Det sker…

Med passion för vinteridrott

Första söndagen i mars är en högtidsdag för alla med…

Torslanda och Öckerö högt över rikssnittet

Att det är bra för barn och ungdomar att idrotta…

Uppskattad käpphäst-tävling

Bakgrunden till tävlingen var att Judith, Nova och Tindra var…

Föreslaget utegym vid vallen ska bli verklighet i år

Nyligen meddelade nämligen Idrott- och föreningsförvaltningen att arbetet med den…

Holly går all-in för hockeydrömmen

Hanna Olsson är en etablerad landslagsstjärna som återvänt till västkusten…