Slutdatum fortfarande oklart

Arbetet med VA-ledningar längs Kongahällavägen, mellan Vårbäcksvägen och Domarringsgatan, skulle ha varit klart i sommar. Nu drar det ut på tiden ytterligare.
– Vi arbetar för att få projektet klart samtidigt så har vi inget slutdatum ännu, säger Karin Thörnqvist, projektledare på Göteborgs Stad Kretslopp och vatten.

Arbetet med omläggning av befintliga VA-ledningar längs Kongahällavägen mitt emot den gamla telebyggnaden på Gånggriftsgatan har pågått sedan våren 2018. Det har försenats vid ett par tillfällen och begränsad framkomlighet har rått för trafiken som passerar sedan dess.

I maj 2019 sa projektledaren Karin Thörnqvist till Torslanda-Öckerötidningen att arbetet komplicerats och försenats på grund av flera faktorer, bland annat att det varit mer berg än väntat i schakten och att schakten vid ett flertal tillfällen vattenfyllts, men att slutförandetiden kvarstod till sommaren 2019.

Nu, i september 2019, har aktiviteten varit låg under en längre tid och arbetet är fortfarande inte färdigställt.

Hur ser statusen ut för arbetet nu? När förväntas arbetet vara klart och berörda del av Kongahällavägen fullt återställd för bil- och gångtrafik?

– Vi arbetar för att få projektet klart samtidigt så har vi inget slutdatum ännu. Det som återstår är mindre schaktarbeten i samband med att vattenledningen ska kopplas ihop med de gamla ledningarna och återställning av väg och andra ytor, skriver Karin Thörnqvist i ett mailsvar till Torslanda-Öckerötidningen.

De senaste veckorna har det sett ut som det skett väldigt lite arbete på platsen, vad är anledningen till stiltjen?

– Det stämmer att inget arbete skett den senaste tiden och anledningen till det är att entreprenören, för att minimera våra kostnader, tagit bort sin personal från arbetsplatsen i väntan på att vattenprover ska tas och att provtryckning och inkoppling av vattenledningen ska göras. Detta är moment som utförs av Kretslopp och vatten och det har inte hunnits med förrän nu. Både vattenprover och provtryckning är godkända och inkopplingsarbetena ska påbörjas inom kort.

Kostnaden för projektet beräknades initialt till 9,85 miljoner kronor. Följer arbetet budget? Vad har det kostat i dagsläget och vad förväntas slutnotan hamna på?

– Den ursprungliga budgeten var på 10 miljoner kronor, men har senare utökats till 15 miljoner kronor. Som alla är medvetna om har arbetet dragit ut på tiden och projektet har inte gått som vi önskat, vilket vi beklagar.

– Ett flertal faktorer har bidragit till förseningen och därmed även kostnadsökningen. Kablarna som, enligt kartunderlaget, skulle ligga i närheten visade sig ligga ovanför och längs med VA-ledningarna, vilket har försvårat schaktarbetet avsevärt. Det tog längre tid än vanligt att slå ner spontplanken i marken, eftersom stora sprängstensblock först måste schaktas bort, och den tillfälliga vägen medförde högre kostnader än normalt. Det har även varit problem med pumparna vid den provisoriska pumpningen av dagvatten, vilket har lett till att schakten flera gånger vattenfyllts och tid har gått åt till att återställa tidigare arbeten som förstörts av vattnet.

Kommentarer

Kommentera artikeln!

Tyck till! Här nedan kan du kommentera artikeln via tjänsten Ifrågasätt. Du behöver logga in med bank-id för att kommentera. Tänk på att hålla god ton och att inte byta ämne. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Inlägg som bedöms som olämpliga kommer att tas bort och Torslanda-Öckerötidningen förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.

Mer från torslanda

Föreslaget utegym vid vallen ska bli verklighet i år

Nyligen meddelade nämligen Idrott- och föreningsförvaltningen att arbetet med den…

Hon blev ansiktet utåt för missförhållanden inom gymnastiken

Clara Göthbergs aha-upplevelse kom efter en skoluppgift hon fick i…

En välgörande tur på skoter

Thomas Tuvebäck från Tumlehed körde samma race för ett och…

Volvo får återigen tillåtelse att flytta fridlysta djur

Volvo Cars och Northvolts planerade batterifabrik i Torslanda innebär en…

Senaste nytt

Med passion för vinteridrott

Första söndagen i mars är en högtidsdag för alla med…

Torslanda och Öckerö högt över rikssnittet

Att det är bra för barn och ungdomar att idrotta…

Uppskattad käpphäst-tävling

Bakgrunden till tävlingen var att Judith, Nova och Tindra var…

Föreslaget utegym vid vallen ska bli verklighet i år

Nyligen meddelade nämligen Idrott- och föreningsförvaltningen att arbetet med den…

Holly går all-in för hockeydrömmen

Hanna Olsson är en etablerad landslagsstjärna som återvänt till västkusten…

Hon blev ansiktet utåt för missförhållanden inom gymnastiken

Clara Göthbergs aha-upplevelse kom efter en skoluppgift hon fick i…

Sjöräddningsövning vid Hönö Färjeläge

Samtidigt som snöovädret drog in över Öckerö kommun befann sig…

En välgörande tur på skoter

Thomas Tuvebäck från Tumlehed körde samma race för ett och…

Volvo får återigen tillåtelse att flytta fridlysta djur

Volvo Cars och Northvolts planerade batterifabrik i Torslanda innebär en…

”Plattan i mattan” får konsekvenser för våra grannar

Häromdagen kom jag att läsa Jyllands-Posten och eftersom det kanske…

Skyltskämt på torget… eller?

En och annan förbipasserande på ”baksidan” av Torslanda Torg och…

Motsvarar en fjärdedel av svenskt fiske

Patrik, som är chef för fisketillståndsgivningen, har arbetat på HaV…

Färgglad konst som sprider glädje

Förra fredagen satte konstnären Eva-Lena Martinson upp sina tavlor inför…

Inget behov av dygnet runt-öppen förskola

Socialdemokraterna vill i en motion se till att en centralt…

Skadegörelse för miljonbelopp

Under både januari och februari, men främst i slutet av…