Rabatterade priser ska minska matsvinnet

Ica Maxi i Torslanda fortsätter att ta kampen mot matsvinnet. Nu får kunderna ett incitament att välja varor med kort tid till förbrukningsdatum genom rabatterade priser om man skannar dem i en av butikens två särskilda maskiner som är avsedda för ändamålet.

Varje år kastas 1,3 miljoner ton mat i Sverige, enligt en rapport från Naturvårdsverket. För butikernas del beror matsvinnet ibland på att varor hinner passera bäst-före-datum innan de blir sålda. Nu testar Ica Maxi, som en av två butiker i Göteborg, ett nytt grepp för att minska matsvinnet – Datumrabatten – där man bjuder in sina kunder att hjälpa till.

– Om kunden hittar en vara som bara har tre dagar till den passerar bäst före-datum tar man med den varan till stationen. Där kan man skanna varan och få en ny billigare prislapp. Ju närmare bäst-före-datum, desto mer rabatt. Upp till 70 procents rabatt, säger Karin Lundström, Ica-handlare på Maxi i Torslanda.

På Ica Maxi i Torslanda finns två maskiner för Datumrabatten, en vid mejeriprodukterna och en vid delin.

– De finns nära färskvarorna. Det handlar om att vi vill uppmuntra kunden att om man ska laga middag ikväll behöver man inte ta en crème fraiche som har sista förbrukningsdag om 17 dagar. Det är inget fel på en vara för att den är närmre utgångsdatum, säger Karin Lundström.

Naturligtvis kommer projektet att utvärderas om något halvår. Men Karin Lundström tror att Datumrabatten är här för att stanna.

– Jag tänker att vi ska ha de här maskinerna. Det är ett bra incitament för kunderna att minska matsvinnet. Det gäller förstås att ha koll i sitt eget kylskåp också, så att man tar rätt varor hemma. Jag tror att det här är nästa steg i miljöperspektiv, att man planerar sina inköp och när man ska använda varorna. Det har kunderna varit duktiga på att göra under Coronapandemin.

Det är inget fel på en vara för att den är närmre utgångsdatum.

Karin Lundström

Den andra Ica-butiken i Göteborg där Datumrabatten finns är Ica Focus i Gårda. Konceptet lanserades för ett par veckor sedan och de två Göteborgsbutikerna är bland de första i landet att arbeta på det här sättet.

– Vi kommer fortsatt att kolla datum och prissänka varor precis som innan, men det här blir ett komplement där du som kund också får göra smarta val och vi tillsammans kan säkerställa att varor äts upp istället för att kastas, säger Karin Lundström.

Kommentarer

Kommentera artikeln!

Tyck till! Här nedan kan du kommentera artikeln via tjänsten Ifrågasätt. Du behöver logga in med bank-id för att kommentera. Tänk på att hålla god ton och att inte byta ämne. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Inlägg som bedöms som olämpliga kommer att tas bort och Torslanda-Öckerötidningen förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.

Mer från torslanda

Föreslaget utegym vid vallen ska bli verklighet i år

Nyligen meddelade nämligen Idrott- och föreningsförvaltningen att arbetet med den…

Hon blev ansiktet utåt för missförhållanden inom gymnastiken

Clara Göthbergs aha-upplevelse kom efter en skoluppgift hon fick i…

En välgörande tur på skoter

Thomas Tuvebäck från Tumlehed körde samma race för ett och…

Volvo får återigen tillåtelse att flytta fridlysta djur

Volvo Cars och Northvolts planerade batterifabrik i Torslanda innebär en…

Senaste nytt

Med passion för vinteridrott

Första söndagen i mars är en högtidsdag för alla med…

Torslanda och Öckerö högt över rikssnittet

Att det är bra för barn och ungdomar att idrotta…

Uppskattad käpphäst-tävling

Bakgrunden till tävlingen var att Judith, Nova och Tindra var…

Föreslaget utegym vid vallen ska bli verklighet i år

Nyligen meddelade nämligen Idrott- och föreningsförvaltningen att arbetet med den…

Holly går all-in för hockeydrömmen

Hanna Olsson är en etablerad landslagsstjärna som återvänt till västkusten…

Hon blev ansiktet utåt för missförhållanden inom gymnastiken

Clara Göthbergs aha-upplevelse kom efter en skoluppgift hon fick i…

Sjöräddningsövning vid Hönö Färjeläge

Samtidigt som snöovädret drog in över Öckerö kommun befann sig…

En välgörande tur på skoter

Thomas Tuvebäck från Tumlehed körde samma race för ett och…

Volvo får återigen tillåtelse att flytta fridlysta djur

Volvo Cars och Northvolts planerade batterifabrik i Torslanda innebär en…

”Plattan i mattan” får konsekvenser för våra grannar

Häromdagen kom jag att läsa Jyllands-Posten och eftersom det kanske…

Skyltskämt på torget… eller?

En och annan förbipasserande på ”baksidan” av Torslanda Torg och…

Motsvarar en fjärdedel av svenskt fiske

Patrik, som är chef för fisketillståndsgivningen, har arbetat på HaV…

Färgglad konst som sprider glädje

Förra fredagen satte konstnären Eva-Lena Martinson upp sina tavlor inför…

Inget behov av dygnet runt-öppen förskola

Socialdemokraterna vill i en motion se till att en centralt…

Skadegörelse för miljonbelopp

Under både januari och februari, men främst i slutet av…