Natalie Lindhs singel Ett svin släpptes på alla streamingplattformar den 24 september. Foto: Adam Eskilsson/Smart Agency
Natalie Lindhs singel Ett svin släpptes på alla streamingplattformar den 24 september. Foto: Adam Eskilsson/Smart Agency

Med historieberättandet i fokus

Sångerskan Natalie Lindh hämtar inspiration från gårdagens svenska jazz- och viselit när hon gör modern pop på svenska.
– Jag vill berätta historier med min musik som gör att lyssnaren vill veta mer om personen i texten, säger hon.

Natalie Hansson är född och uppvuxen i Torslanda. För några år sedan flyttade hon till Stockholm för att satsa helhjärtat på musiken. Nyligen släppte hon singeln Ett svin under artistnamnet Natalie Lindh. Ett svin är den första av fem-sex låtar som sedermera kommer att utgöra EP-projektet Kära dagbok.

– Många vanliga poplåtar handlar om den som blivit sårad i en relation. De är skrivna ur den personens perspektiv. Ett svin är skrivet från svinets perspektiv. Ibland behöver man vara ett svin för att veta vart man har varit och vart man ska. Det handlar bland annat om att inte be om ursäkt för vem man är.

Musiken har funnits i Natalies liv så länge hon kan minnas. Hennes första uppträdande ägde rum på lågstadiet på Hjuviksgårdens sommarlovsavslutning. Hon och några kompisar framförde en låt som de själva hade skrivit om texten till.

I 14-15-årsåldern började hon ta sånglektioner hos sångcoachen Marie Jakobsson på Vingen.

Natalie nämner artister som Monica Zetterlund, Cornelis Vreeswijk och Lisa Ekdahl som förebilder. Artister vars texter betyder något och väcker starka känslor hos lyssnaren. Men låtarna från Kära dagbok, som kommer att släppas succesivt med ungefär två månaders mellanrum, utgör genremässigt en ganska blandad kompott:

– Jag har skrivit alla låtarna med producenten Anthon Johansson som också spelar alla instrument. Vi har suttit och lekt fram låtarna och det här soundet, med texter på svenska, hittade vi för ungefär två år sedan. Men stilmässigt är det ändå blandat. Det finns en låt som är åt det punkiga hållet, det finns låtar som är akustiska och nakna med rösten långt fram i ljudbilden och det finns inslag av blues och jazz, säger Natalie Lindh.

Den 28 oktober hålls det en releasefest på Pop House på Abbamuséet i Stockholm.

– Det känns riktigt coolt och passande att ha releasefest på Benny Anderssons ställe, säger Natalie.

Kommentarer

Kommentera artikeln!

Tyck till! Här nedan kan du kommentera artikeln via tjänsten Ifrågasätt. Du behöver logga in med bank-id för att kommentera. Tänk på att hålla god ton och att inte byta ämne. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Inlägg som bedöms som olämpliga kommer att tas bort och Torslanda-Öckerötidningen förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.

Mer från torslanda

Föreslaget utegym vid vallen ska bli verklighet i år

Nyligen meddelade nämligen Idrott- och föreningsförvaltningen att arbetet med den…

Hon blev ansiktet utåt för missförhållanden inom gymnastiken

Clara Göthbergs aha-upplevelse kom efter en skoluppgift hon fick i…

En välgörande tur på skoter

Thomas Tuvebäck från Tumlehed körde samma race för ett och…

Volvo får återigen tillåtelse att flytta fridlysta djur

Volvo Cars och Northvolts planerade batterifabrik i Torslanda innebär en…

Senaste nytt

Föreslaget utegym vid vallen ska bli verklighet i år

Nyligen meddelade nämligen Idrott- och föreningsförvaltningen att arbetet med den…

Holly går all-in för hockeydrömmen

Hanna Olsson är en etablerad landslagsstjärna som återvänt till västkusten…

Hon blev ansiktet utåt för missförhållanden inom gymnastiken

Clara Göthbergs aha-upplevelse kom efter en skoluppgift hon fick i…

Sjöräddningsövning vid Hönö Färjeläge

Samtidigt som snöovädret drog in över Öckerö kommun befann sig…

En välgörande tur på skoter

Thomas Tuvebäck från Tumlehed körde samma race för ett och…

Volvo får återigen tillåtelse att flytta fridlysta djur

Volvo Cars och Northvolts planerade batterifabrik i Torslanda innebär en…

”Plattan i mattan” får konsekvenser för våra grannar

Häromdagen kom jag att läsa Jyllands-Posten och eftersom det kanske…

Skyltskämt på torget… eller?

En och annan förbipasserande på ”baksidan” av Torslanda Torg och…

Motsvarar en fjärdedel av svenskt fiske

Patrik, som är chef för fisketillståndsgivningen, har arbetat på HaV…

Färgglad konst som sprider glädje

Förra fredagen satte konstnären Eva-Lena Martinson upp sina tavlor inför…

Inget behov av dygnet runt-öppen förskola

Socialdemokraterna vill i en motion se till att en centralt…

Skadegörelse för miljonbelopp

Under både januari och februari, men främst i slutet av…

Mer än en bilhall – en livsstil

Med satsningen på en helt ny bilhall gör Frontbilar i…

Bottenrekord – extremt få nyfödda i Öckerö kommun

Antalet nyfödda minskade stort i Sverige som helhet under 2022…

Chocken för Vingen – kommunalt stöd dras in

Sedan Kulturhuset Vingen slog upp sina portar har man haft…