I början av varje säsong görs en bedömning av badvattenkvalitén, baserat på samlade provtagningar från de senaste fyra åren. Nu har vattnet i Tumlehed fått klassificeringen ”dålig badvattenkvalitet” vilket gör att Göteborgs Stad avråder från bad under hela säsongen 2025.
På Tumlehedsbadet har det under flera år från och till avråtts från bad, ofta efter kraftig nederbörd. I år avråder Göteborgs Stad, sedan 26 juni, från alla bad i Tumlehed under hela badsäsongen 2025.
I Torslanda och Öckerö är det bara Tumlehedsbadet där avrådan från bad gäller. I Göteborgsområdet avråder dock Havs- och vattenmyndigheten även från bad vid Saltholmens kallbadhus.
Totalt rör det sig om nio badplatser i Sverige som får underkänt.
– För de här baden behöver kommunen utreda kring källor till föroreningar och möjliga åtgärder, samt avråda från bad hela badsäsongen, säger Ema Glad på Havs- och vattenmyndigheten.
När Torslanda-Öckerötidningen besöker Tumlehedsbadet under förmiddagen den 1 juli är det glesare än normalt bland badgästerna, trots att vädret och vattentemperaturen är inbjudande.
En som trotsar avrådan om bad är Linda Hultqvist från Torslanda.
– Jag är så pass gammal att jag har badat i alla sorters vatten. Jag är uppvuxen längs Blekingekusten och när jag var liten vadade jag genom tång och algblomning för att bada. Jag är inte orolig, jag kommer ju inte dricka vattnet. Men det är klart att man får tänka annorlunda om man har små barn, säger hon på väg upp ur det drygt 17-gradiga vattnet.
På bryggan i Tumlehed står också Jessica Wallin. Hon åkte från Partille utan att veta om att kommunen avrådde från bad, utan såg det först när hon kom fram.
– Jag är inte jätteorolig. Barnen har doppat sig. Det finns ju ingen varning för algblomning och det rör sig om en avrådan. Men det är klart – nästa gång kanske jag väljer ett annat bad i Torslanda – kanske inte om jag åker ut själv, men om jag har barn med mig, säger hon.
Avrådan betyder inte förbud. På kommunens hemsida skriver man:
”Göteborgs Stad avråder från bad när badvattenkvaliteten kan innebära en hälsorisk, till exempel vid höga halter av tarmbakterier eller vid algblomning. Det är alltid du själv som gör bedömningen om du vill bada. Förorenat vatten kan ge magont, illamående, diarré, feber eller hudutslag. Barn och djur är extra känsliga.”
Under 2024 fick Tumlehed badvattnet klassat som otjänligt vid tre tillfällen 2 juli, 5 juli och 23 juli. Orsaken var tarmbakterier och regnväder. Smuts från omkringliggande markytor sköljs ned i badvikarna. Därför försämras vattnet ibland efter en tids torrt väder som följs av kraftiga regn.
– Det är tarmbakterier vi söker efter. Efter en torkperiod får vi ofta sämre värden. Spillning och avföring från fåglar och andra djur som ansamlats åker med regnvattnet, sa Susanne Jörlöv strategisk förvaltare för badplatser vid Göteborgs Stad, till Torslanda-Öckerötidningen i augusti förra året.