De kämpar mot postcovid

Närhälsan Rehab genomför gruppträning för postcovidpatienter som behöver hjälp att komma tillbaka till livet. Filip Ekdahl från Öckerö deltar i träningen varje vecka och hoppas kunna få tillbaka sin grundkondition.

Det är en regnig tisdag i början av november när Filip Ekdahl, 58, tar stegen in på vårdcentralen för att träffas igen. De som träffas är, utöver Filip, andra i hans situation, samt två fysioterapeuter. Filip och de andra i gruppen är diagnostiserade med postcovid, förr kallat långtidscovid.

Definitionen av postcovid är inte huggen i sten och olika länder har olika kriterier, men det finns generella förhållningsregler som sjukvården utgår ifrån. En av dessa är att symtom ska kvarstå efter 12 veckor och framåt efter insjuknandet. Symtomen kan vara trötthet, andfåddhet och nedsatt kognitiv förmåga, men även huvudvärk och tryck över bröstet är vanligt.

Närhälsan Rehab i Torslanda har under hösten mött postcovidpatienter som behöver hjälp med att komma tillbaka till sina liv. De erbjuder gruppträning en gång i veckan i åtta veckor, till att börja med.

Initiativet till gruppträningen tog Närhälsan själva efter att ha hört om andra orter som startat upp samma sak. Några utbildningar senare startades gruppen upp i höstas.

För att delta i gruppen krävs först ett individuellt samtal, där bland annat kroppens syresättning kontrolleras. Därefter görs en personlig handlingsplan som man sedan håller sig till under gruppträningen. Fysioterapeut Elinor Åred berättar;

– Vi anpassar träningen efter varje patients behov och nivå. Vi genomför både individuell och gemensam träning, och vi kontrollerar syresättning och puls flera gånger under varje pass. Det är många som söker vår hjälp som säger att även gemenskapen är jätteviktig. Att veta att man inte är ensam i detta.


Brinnande vilja att bli frisk
Det var i våras som Filip Ekdahl, boende på Öckerö, insjuknade i covid-19. I sitt arbete som SFI-lärare träffar han dagligen många människor.

När en kollega blev sjuk och testade positivt för covid-19 så bad arbetsgivaren alla i personalstyrkan att testa sig, men för Filips del var det redan för sent.

Han insjuknade i infektionen och kurerade sig hemma under två veckor och gick sedan tillbaka till arbetet, men det gick inte riktigt som han tänkt sig.

– Jag hade min första lektion och det gick bra, men under andra lektionen var jag tvungen att hålla i mig i tavlan. Jag fick sådan yrsel och svimningskänsla att jag knappt kunde stå på benen, berättar han.

Jag fick sådan yrsel och svimningskänsla att jag knappt kunde stå på benen.

Filip Ekdahl

Senare samma vecka blev Filip sjukskriven och förklarar att han sedan sov i princip dygnet runt i en månad. Orken var borta, likaså den kognitiva förmågan. Han var rädd för att ha drabbats av demens och kontaktade därför vårdcentralen. Väl där togs en mängd prover som visade utslag på infektion. Och mycket riktigt, Filip hade blivit offer för coronapandemin.

Nu några månader senare kämpar han fortfarande med att komma tillbaka till sin vardag.

– Förr sprang jag en kilometer på knappt fem minuter, det är ganska bra ändå för min ålder. Men i höstas sprang jag 270 meter och höll på att kollapsa, säger Filip och skakar på huvudet.


Stort fokus att hitta rätt nivå
Efter samtal med ansvarig fysioterapeut Evelin Skärbo började han med intervallpromenader, sedan även deltagande i träningsgruppen och började långsamt att stegvis komma tillbaka.

Vid gruppträningen träffas patienter i olika åldrar och utövar stationsträning med fokus på kondition, styrka och balans. Miss Lis tolkning av låten Lev nu, dö sen startar passet och ett tempo börjar att byggas upp. Under en timme lyfts tyngder, kastas bollar, görs höga knän. Fysioterapeuterna Elinor Åred och Jenny Falkeman Brink är ständigt närvarande för stöttning och peppande ord.

– Vi ber patienterna berätta om de återfår, eller får nya, symptom efter träningarna. Träningen ska inte provocera fram några nya symptom, och vi har därför koll att träningen ligger på en bra nivå, förklarar Jenny.

Elinor och Jenny berättar att de ville vara med i något nytt och hjälpa så många de kan. Rehaben på Närhälsan Torslanda har en stor kunskapsbredd och satsar på mångfald, men ledorden som lyser starkast i rummet är trygghet och omtanke. Och det är vad som behövs, särskilt i pandemitider.

Filip kämpar sig igenom passet med stor glöd, även om hjärntröttheten ständigt är närvarande. Efter halva passet är han helt slut, men det syns i hans blick hur gärna han vill prestera.

– Det skulle vara lättare att stanna hemma och sova, men jag motiverar mig själv att komma hit varje vecka. Det är en trygghet att veta att det finns hjälp om något skulle hända.

/Helena Fredriksson

Kommentarer

Kommentera artikeln!

Tyck till! Här nedan kan du kommentera artikeln via tjänsten Ifrågasätt. Du behöver logga in med bank-id för att kommentera. Tänk på att hålla god ton och att inte byta ämne. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Inlägg som bedöms som olämpliga kommer att tas bort och Torslanda-Öckerötidningen förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.

Mer från torslanda

Torslanda Ridklubb gav sig in i kampen mot cancer

Evenemanget kallades ”Kür for Cure” & ”Hopp for Hope” –…

Så ser framtiden ut för Torslandas två centrala F-6-skolor

Noleredsskolan står, som Torslanda-Öckerötidningen skrev om i förra veckan, inför…

Utegym ska bli klart i vår

I mars i år skrev Torslanda-Öckerötidningen att stadsmiljöförvaltningen och idrotts-…

Tufft finalspel i Skol-DM i futsal

Det var tufft motstånd vid måndagens finalspel i futsal DM.…

Senaste nytt

Torslanda Ridklubb gav sig in i kampen mot cancer

Evenemanget kallades ”Kür for Cure” & ”Hopp for Hope” –…

Hits och nostalgi i julskrud

Under namnet Greatest 80’s har ett stort antal kända artister…

Fler besök men mindre mängd återvinns

När pandemin slog till var det många som antingen blev…

Nedsatt kapacitet skapar påfrestning för boende på Nordöarna

Emma Rydberg har bott på Rörö i 12 år och…

Så ser framtiden ut för Torslandas två centrala F-6-skolor

Noleredsskolan står, som Torslanda-Öckerötidningen skrev om i förra veckan, inför…

Bedrägeriernas svarta månad

I mitten av november hade det redan anmälts 20 000 annonsbedrägerier…

”Skärmlös” men inte fantasilös

Nu vill regeringen göra förskolan ”skärmlös”. Ett förslag som uppskattas…

Utegym ska bli klart i vår

I mars i år skrev Torslanda-Öckerötidningen att stadsmiljöförvaltningen och idrotts-…

Alla fossilfria energislag behövs

I en insändare i Torslanda-Öckerötidningen framför företrädare för Vänsterpartiet Öckerö…

Tufft finalspel i Skol-DM i futsal

Det var tufft motstånd vid måndagens finalspel i futsal DM.…

Spelleverantörer: deras roll och fördelar för onlinekasinon

Provident är ett företag som specialiserar sig på att utveckla…

Bra men med utrymme för förbättring

I veckan presenterade Christina Riksén, näringspolitisk rådgivare i Svenskt Näringsliv,…

400 bostäder på Björkö

Den fördjupade översiktsplanen utgör det fundament som kommunen använder vägledande…

Buröfärjan blir försenad

Beskedet att kommunen skulle hyra in båten Windros som ersättningsfärja…

Noleredsskolan på tur för ombyggnation

Enligt en tidigare kommunicerad tidplan  [Torslanda-Öckerötidningen 20211009] ska Nya Torslandaskolan…

Övningen som blev på liv och död

– Klart jag tänker på det som hände och pratar…

Filosofisk deckare i bohusmiljö

Torslanda-Öckerötidningens mångårige medarbetare Conny Åquist är inte bara en institution…

Nu ökar Covid-19 igen

I ett pressmeddelande från Folkhälsomyndigheten uppmanar myndigheten framförallt de som…

Allsvenskan nästa för Björlandaexpressen

Det är en trött och lite förkyld Axel Henriksson som…

Moa värnar om de bönder som finns kvar

Moa har alltid hållit sig inom livsmedelsbranschen. – Jag gick…

Två helt olika historiska händelser

Den 18 november är det 20 år sedan den fatala…

Gun Lund prisas för sin dans

Vid en ceremoni i samband med regionfullmäktiges höstmöte fick Gun…

Nostalgi är Björns melodi

För många av dem som var med på 50-talet framstår…

”Det är ett fantastiskt roligt jobb”

Nu i höst spelas musikalen Wicked på Operan. Och det…

Khaddi Sagnia besökte IF Kville

Under höstlovet arrangerade IF Kville en friidrottsskola i Björlanda idrottshall.…