Centrala hållplatser dras in på Röd Express

Den 15 december ändras resvägen för Röd Express i riktning mot Landvetter/Önneröd. Hållplatserna Operan och Centralstationen dras in. De närmsta hållplatserna för resenärer från Torslanda blir Stenpiren och Heden.

Att flera stora infrastruktur- och byggprojekt har pågått och kommer pågå i centrala staden under lång tid har nog inte undgått någon göteborgare. Att det har påverkat kollektivtrafiken och kommer fortsätta påverka kollektivtrafiken framöver är därför ingen överraskning. Något som påverkar resande från Torslanda från och med den 15 december är att hållplatserna Operan och Centralstationen dras in på Röd Express i riktning mot Landvetter/Önneröd.

– Bakgrunden är att vi helt enkelt inte kommer fram. När situationen var som värst i våras tappade vi ibland 30-40 minuter mellan Operan och Centralstationen. Nu kommer bland annat projektet med nya Hisingsbron som kommer förvärra trafiksituationen i centrala staden. För att underlätta framkomligheten i stadskärnan gör vi därför den här förändringen, säger Ove Svedberg, affärschef på Röd och Lila Express.

Nya stopp för 241

För resande från Torslanda på Röd Express kommer närmaste centrala hållplatser vara Stenpiren och Heden. Men det finns fler alternativ för dem som reser från Hjuviksområdet:

– Hållplatserna Majvik och Övre Hällsvik läggs till på linje 241 under högtrafik, för de Torslandaresenärer som vill komma till Nils Ericsonsterminalen. De hållplatserna läggs till i båda riktningarna, säger Ove Svedberg.

Även linjerna Gul Express och linje 121 som trafikerar Amhult Resecentrum kommer att fortsätta trafikera Nils Ericsonsgatan.

Förändringen på Röd Express är inte nödvändigtvis permanent, men långsiktig på grund av rådande och framtida trafik- och byggsituationer, enligt Ove Svedberg.

Röd Express kommer att ändra körväg i riktning mot Landvetter när hållplatserna Operan och Centralstationen tas bort. Körvägen mellan Stenpiren och Heden kommer att se ut som följande: Stenpiren–Södra Hamngatan–Västra Hamngatan–Vasabron–Raoul Wallenbergs gata–Parkgatan–Södra vägen–Heden. Inga nya hållplatser tillkommer under sträckan, då det riskerar att påverka trafikflödet negativt och bidra till följdförseningar för flera linjer och dess resenärer.

I riktning från Landvetter mot Torslanda kommer Röd Express att fortsätta att trafikera hållplatserna Operan och Centralstationen.

Kommentarer

Kommentera artikeln!

Tyck till! Här nedan kan du kommentera artikeln via tjänsten Ifrågasätt. Du behöver logga in med bank-id för att kommentera. Tänk på att hålla god ton och att inte byta ämne. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Inlägg som bedöms som olämpliga kommer att tas bort och Torslanda-Öckerötidningen förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.

Mer från torslanda

Föreslaget utegym vid vallen ska bli verklighet i år

Nyligen meddelade nämligen Idrott- och föreningsförvaltningen att arbetet med den…

Hon blev ansiktet utåt för missförhållanden inom gymnastiken

Clara Göthbergs aha-upplevelse kom efter en skoluppgift hon fick i…

En välgörande tur på skoter

Thomas Tuvebäck från Tumlehed körde samma race för ett och…

Volvo får återigen tillåtelse att flytta fridlysta djur

Volvo Cars och Northvolts planerade batterifabrik i Torslanda innebär en…

Senaste nytt

Föreslaget utegym vid vallen ska bli verklighet i år

Nyligen meddelade nämligen Idrott- och föreningsförvaltningen att arbetet med den…

Holly går all-in för hockeydrömmen

Hanna Olsson är en etablerad landslagsstjärna som återvänt till västkusten…

Hon blev ansiktet utåt för missförhållanden inom gymnastiken

Clara Göthbergs aha-upplevelse kom efter en skoluppgift hon fick i…

Sjöräddningsövning vid Hönö Färjeläge

Samtidigt som snöovädret drog in över Öckerö kommun befann sig…

En välgörande tur på skoter

Thomas Tuvebäck från Tumlehed körde samma race för ett och…

Volvo får återigen tillåtelse att flytta fridlysta djur

Volvo Cars och Northvolts planerade batterifabrik i Torslanda innebär en…

”Plattan i mattan” får konsekvenser för våra grannar

Häromdagen kom jag att läsa Jyllands-Posten och eftersom det kanske…

Skyltskämt på torget… eller?

En och annan förbipasserande på ”baksidan” av Torslanda Torg och…

Motsvarar en fjärdedel av svenskt fiske

Patrik, som är chef för fisketillståndsgivningen, har arbetat på HaV…

Färgglad konst som sprider glädje

Förra fredagen satte konstnären Eva-Lena Martinson upp sina tavlor inför…

Inget behov av dygnet runt-öppen förskola

Socialdemokraterna vill i en motion se till att en centralt…

Skadegörelse för miljonbelopp

Under både januari och februari, men främst i slutet av…

Mer än en bilhall – en livsstil

Med satsningen på en helt ny bilhall gör Frontbilar i…

Bottenrekord – extremt få nyfödda i Öckerö kommun

Antalet nyfödda minskade stort i Sverige som helhet under 2022…

Chocken för Vingen – kommunalt stöd dras in

Sedan Kulturhuset Vingen slog upp sina portar har man haft…