Björlandavallen, som är en av Sveriges största anläggningar av detta slag, har extra stora ytor för kast och hoppgrenarna.
Björlandavallen, som är en av Sveriges största anläggningar av detta slag, har extra stora ytor för kast och hoppgrenarna.

Björlandavallens invigning dröjer

Många undrar vad som händer på Björlandavallen. Vi har pratat med Peter Karlsson, klubbchef hos IF Kville, om föreningens blivande hemmaarena.

Bygget av Björlandavallen påbörjades i mars 2021. Tanken var att den skulle tjäna som ersättningsarena för föreningen när Rambergsvallen försvann. Anläggningen skulle ha invigts i somras men så blev det tyvärr inte. Bevattningssystemet fungerar nämligen inte som tänkt så gräset tog sig inte denna torra sommar. Vad som däremot tog sig var ogräset! Så nu håller olika gräsexperter på att se vad de kan göra åt problemet.

– Vi hade hoppats kunna hålla en ny tävling där i sommar. Det hade blivit en stor ungdoms- och seniortävling i friidrott. I stället fick vi hålla till på Slottsskogsvallen, säger Peter lite besviket.
– Det hade varit enormt roligt om vi hade kunnat inviga arenan enligt den ursprungliga planen, men det är mycket som skall stämma när man bygger en så här stor arena.

Landets kanske största friidrottsarena
Anläggningen, som är en av Sveriges största, har en läktare som rymmer 500 åskådare. Här finns tre olika kastburar – för diskus och slägga – så att man kan kasta åt olika håll, och året om. Även spjut och kula har fantastiska förutsättningar, och arenan blir huvudarena för kast under veteran VM 2024.

Löparbanan är anpassad för att man ska kunna springa fort och har därför speciellt stora kurvradier och en nästan 200 meter lång raksträcka på bortre långsidan.

– Naturligtvis är vi jätteglada att arenan finns och vi hoppas att snart kunna ta den i bruk, säger Peter avslutningsvis.


Läs mer: Snart invigs Björlandavallen

Läs mer: Bygget av Björlandavallen har påbörjats

Läs mer: Veteran-VM-tävlingar i Björlanda år 2024

Kommentarer

Kommentera artikeln!

Tyck till! Här nedan kan du kommentera artikeln via tjänsten Ifrågasätt. Du behöver logga in med bank-id för att kommentera. Tänk på att hålla god ton och att inte byta ämne. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Inlägg som bedöms som olämpliga kommer att tas bort och Torslanda-Öckerötidningen förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.

Mer från björlanda

Lantliga känslan försvinner från Torslanda

Ingen har väl missat att det byggs vägar och mot…

Kvilles aktiva fortsätter slå sina personbästa

orta bra men hemma bäst? Det ordspråket verkar gälla för…

Björlanda har äntligen fått en egen skylt

För en månad sedan kom skylten upp med texten Björlanda.…

Skola i Torslanda kritiseras av Skolinspektionen

Algebraskolan, som sedan ungefär tre år tillbaka driver friskola med…

Senaste nytt

Föreslaget utegym vid vallen ska bli verklighet i år

Nyligen meddelade nämligen Idrott- och föreningsförvaltningen att arbetet med den…

Holly går all-in för hockeydrömmen

Hanna Olsson är en etablerad landslagsstjärna som återvänt till västkusten…

Hon blev ansiktet utåt för missförhållanden inom gymnastiken

Clara Göthbergs aha-upplevelse kom efter en skoluppgift hon fick i…

Sjöräddningsövning vid Hönö Färjeläge

Samtidigt som snöovädret drog in över Öckerö kommun befann sig…

En välgörande tur på skoter

Thomas Tuvebäck från Tumlehed körde samma race för ett och…

Volvo får återigen tillåtelse att flytta fridlysta djur

Volvo Cars och Northvolts planerade batterifabrik i Torslanda innebär en…

”Plattan i mattan” får konsekvenser för våra grannar

Häromdagen kom jag att läsa Jyllands-Posten och eftersom det kanske…

Skyltskämt på torget… eller?

En och annan förbipasserande på ”baksidan” av Torslanda Torg och…

Motsvarar en fjärdedel av svenskt fiske

Patrik, som är chef för fisketillståndsgivningen, har arbetat på HaV…

Färgglad konst som sprider glädje

Förra fredagen satte konstnären Eva-Lena Martinson upp sina tavlor inför…

Inget behov av dygnet runt-öppen förskola

Socialdemokraterna vill i en motion se till att en centralt…

Skadegörelse för miljonbelopp

Under både januari och februari, men främst i slutet av…

Mer än en bilhall – en livsstil

Med satsningen på en helt ny bilhall gör Frontbilar i…

Bottenrekord – extremt få nyfödda i Öckerö kommun

Antalet nyfödda minskade stort i Sverige som helhet under 2022…

Chocken för Vingen – kommunalt stöd dras in

Sedan Kulturhuset Vingen slog upp sina portar har man haft…