Torsdagskväll och derby i Torslandahallen när Göteborgsrivalerna Redbergslids IK kom på besök och fick åka hem tomhänta efter förlust mot Torslanda HKs Damlag.
Matchen börjar bra för hemmalaget. THK tar ledningen med några bollar och håller ledning till 21a minuten då RIK kommer ikapp och går förbi. Matchen är mål-snål tack vare bra försvarsspel från båda håll men även med en för dagen starkare målvaktsinsats av Kajsa Gummesson i THK jämfört med sin motståndare i RIK-målet.
Vid pausvila leder RIK med 6-9. Det coachades säkert en hel del i båda lagen under pausen men tydligast instruktion hade nog THK fått då tjejerna kom ut med en furiositet som tar dem från underläge till en ledning med 12-11 efter 10 minut. THK drabbas då av två utvisningar inom loppet av en minut, men inte ens med spel 6 mot 4 lyckas RIK passera försvaret och Kajsa i målet.
I 45e minuten lägger THK in nästa växel och inom loppet av 9 minuter gör THK 6 mål och RIK endast 1 mål. THK tar ledningen med 5 mål när det är 5 minuter kvar av matchen. RIKs Johanna Einarsson, som dessutom får pris som matchens lirare i bortalaget, gör matchens två sista mål och slutresultatet slutar 19-16 till hemmalaget.
Till matchens lirare i THK utses Ebba Hanssen, med 7 mål, samma antal som spelarkollegan Alva Meyer.
Nästa match för THK dam spelas i Partille Arena mot S-hof.
/Anders Ström