Det går bra för Torslanda HKs damlag. Så pass bra att de ser ut nå en direkt uppflyttning, eller åtminstone positivt kval, till damallsvenskan efter att säsongens sista match spelats den 11 mars. Men oavsett matchresultat och placering blir det ingen uppflyttning till allsvenskan nästa år – det sätter styrelsen stopp för.
Det har riktats mycket kritik mot Torslanda HKs styrelse efter att det framkommit att damlaget inte kommer tillåtas gå upp i allsvenskan nästa säsong. Detta samtidigt som herrlaget redan spelar i allsvenskan och dessutom ser ut att riskera hamna på kvalplats ner till division 1. Enligt John Skantze, ordförande i THK, grundar sig beslutet helt i ekonomiska skäl.
– Utmaningen med att spela med det damlaget i damallsvenskan, skulle innebära att vi behöver lägga hundratusentals kronor för att verkligen se till att etablera oss i allsvenskan och inte bara åka ut igen.
Enligt John Skantze så har THK en ambition att år 2025 spela med både herr och damlaget i allsvenskan och då ha hälften, eller mer, av spelarna ur ”eget led”.
– Och där är vi inte än. Skulle vi ha en ordentlig chans i allsvenskan skulle vi behöva ta in några ytterligare spelare utifrån. Och utifrån de förutsättningarna, och vad det skulle kosta, så landar vi i styrelsen i att vi måste ta ett beslut om en plats i allsvenskan är något vi kan acceptera eller inte.
Damernas sista match för säsongen spelas den 11 mars. När matchen är slut, och om det visar sig att Torslanda HKs damer har en chans att få spela i allsvenskan, så har klubben 24 timmar på sig att tacka ja eller nej till platsen. Men, på grund av klubbens ekonomiska situation har alltså styrelsen beslutat att tacka nej oavsett.
Det är såklart ett märkligt beslut. […] Vi ser helt enkelt ingen möjlighet att få in de ca 700 000 som vi behöver.
John Skantze
– Och det är såklart ett märkligt beslut. Men som det ser ut nu, med en projicerad förlust på en halv miljon i år, och därmed ta på oss nya kostnader. Vi ser helt enkelt ingen möjlighet att få in de ca 700 000 som vi behöver. Vi kommer inte få in det av vare sig medlemmar eller sponsorer, vi har redan höjt avgiften och säljer fler bingolotter, men det räcker inte.
Det är inte bara kostnader för spelare, utan även längre avstånd till matcherna, som skulle kosta mer för klubben vid en uppflytt.
– Det kan hända att det blir Boden och även fler matcher i Stockholm. Det skulle antagligen innebära färre lokala derbys och därmed sämre biljettintäkter.
Samtidigt som diskussionen om en flytt till allsvenskan pågår så spelar THKs herrlag redan i just den ligan. Men där har det, till skillnad från damerna, gått så pass dåligt att laget, efter att säsongens sista match spelats, få kvala till division 1.
– Beslutet om damernas uppflyttning måste tas inom 24 timmar. Och även om vi skulle gå ner med herrarna – vilket inte är ett beslut, utan något som beror på matchresultat – så ger inte det oss den besparing som kostnadsökningen skulle innebära med at flytta till allsvenskan.
Det har riktats mycket kritik åt att ni inte släpper upp damerna, men låter herrarna vara i allsvenskan. Förstår du den kritiken?
– Ja, jag förstår att det utifrån ser ut som ett märkligt beslut. Men det är ett ekonomiskt beslut, inte något som handlar om damerna eller herrarna.
Det pratas mycket om att skapa positiva miljöer och inspirera de yngre i klubben att spela mer och ha höga ambitioner. Finns det inte risk att slå hål på mycket av den inspiration när ni gör så här?
– Det kan hända att det tas emot så. Men vi har cirka 850 medlemmar. Och vi behöver se till alla våra medlemmar. Skulle vi lägga allt för stor del av våra resurser på a-lagen, då finns inget kvar till barn och ungdomssatsningarna. Det är där vi balanserar. Och vi måste säkerställa att den balansen är rimlig. Vi har ju haft flera talanger som fostrats i Torslanda och sen gått vidare till andra klubbar. Vi har ju en som gått hela vägen till damlandslaget. Så vi kan fostra bra spelare. Men framför allt ska Torslanda HK vara en miljö där man kan utveckla sin handboll och känna sig lugn och trygg. Det är viktigast för oss.