Öckerö kommunfullmäktige

”Vi är beredda om vi behöver ta vårt ansvar”

Enligt kommunstyrelsens ordförande, Jan Utbult (KD), har beredskapen för att ta emot potentiella flyktingar från Ukraina påbörjats i flera led i kommunen, bland annat i skolorna.

Kommunfullmäktiges ordförande Ingvar Svensson (M) inledde sammanträdet med att konstatera att det var trevligt att fullmäktige efter en lång tid åter kunde samlas i samma sal och inte sitta enskilt framför sina datorer, vilket varit fallet under pandemin. 

Ett ämne som finns på de flestas läppar är situationen i Ukraina. Det hade föranlett Maria Brauer (S) att inkomma med en fråga till kommunstyrelsens ordförande Jan Utbult (KD) om hur Öckerö kommun står rustad för att hjälpa och kunna ta emot ett stort antal flyktingar från krigets Ukraina.

Jan Utbult svarade att Öckerö kommun noga följer den utveckling som pågår i Ukraina genom Länsstyrelsen, MSB (Myndigheten för säkerhet och beredskap), Migrationsverket och Sveriges kommuner och regioner. I dagsläget är det, enligt Jan Utbult, svårt att veta i vilken omfattning som Öckerö kommer att behöva hjälpa till, men han angav att arbetet med beredskapen har påbörjats i flera led. Bland annat har kommunledningsgruppen tagit kommandot för samordning och ledning. 

Samma kväll som Öckerö höll sitt fullmäktigesammanträde aktiverade ministerrådet i EU ett massflyktsdirektiv, som innebär att personer som kommer från Ukraina ska erbjudas ett omedelbart och tidsbegränsat uppehålls- och arbetstillstånd i EU:s medlemsländer. 

– Det gör att det finns ett behov av att bereda plats i skolor och för att hitta bostäder. Det arbetet har påbörjats. Skolan har påbörjat förberedelser för skolgång för barn som flytt från Ukraina och det har även startat inventeringar av lokaler och bostäder i kommunen, sa Jan Utbult.

Jan Utbult hänvisade till flyktingvågen 2015-2016 och hur civilsamhället då slutit upp och hjälpt till. Nyligen startade Öarnas kristna råd upp sina förberedelser och samverkan. Jan Utbult menade också att viktiga lärdomar och erfarenheter, samt dokumentation, från situationen 2015 nu kommer att bli betydelsefulla. 

– Vi befinner oss i en väldigt osäker situation, men vi är beredda om vi behöver ta vårt ansvar framöver, sa Jan Utbult.

V vill ha fri kollektivtrafik
Till sammanträdet hade också en motion om avgiftsfri kollektivtrafik för alla invånare i kommunen inkommit. Annika Andersson (V) menade att den färdplan för förbättrade hållbara förbindelser mellan Öckerö och Göteborg som nyligen fattats inte innehåller tillräckliga åtgärder. Därför föreslår V avgiftsfri kollektivtrafik för Öckerös invånare. Något som Annika Andersson sa sig vara övertygad om att det skulle få fler att välja att åka kollektivt. 

Motionen anmäldes och skickades till kommunstyrelsen för vidare beredning.

Även två medborgarförslag hade inkommit. Det första handlade om att sätta upp övervakningskameror och belysning på cykelparkeringen vid Hönö färjeläge. Det andra var ett förslag om att rusta upp parkeringen vid Hedens by. Båda förslagen anmäldes och skickades vidare till kommunstyrelsen.

Noterbart i övrigt: Dan Eliasson (KD) valdes som ny ledamot i styrelsen för Öckerö Fastighets AB, Öckerö Bostads AB, Öckerö Fastighetsutveckling AB och Öckerö Fastighetsservice AB, efter att Fredrik Gustavsson (KD) i februari avsagt sig samma uppdrag.

Kommentarer

Kommentera artikeln!

Tyck till! Här nedan kan du kommentera artikeln via tjänsten Ifrågasätt. Du behöver logga in med bank-id för att kommentera. Tänk på att hålla god ton och att inte byta ämne. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Inlägg som bedöms som olämpliga kommer att tas bort och Torslanda-Öckerötidningen förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.

Mer från öckerö kommun

1 780 000 kronor till Världens Barn på en enda kväll

Roger stod själv i dörren och hälsade alla gäster välkomna…

Akelius dubblar Öckerös insamling till Världens Barn

 – ”Öckerö ger mer” är en dubbelbottnad slogan jag gillar…

Passagerarfärjan Polstjernan driver utanför Björkö – motorhaveri

Vid lunchtid råkade passagerarfärjan Polstjernan ut för motorhaveri när den…

Budget för 2024 klubbad i Öckerö kommun

Förra veckan klubbade kommunfullmäktige i Öckerö kommun budget för år…

Senaste nytt

Du-reformen

Den alltid lika intressante Fredrik Lindströms populärhistoriska tv-serie Tänk om, som…

1 780 000 kronor till Världens Barn på en enda kväll

Roger stod själv i dörren och hälsade alla gäster välkomna…

Ett liv bland palmer

Nej, man behöver inte ta sig till Rivieran för att…

Nu är bygget av batterifabriken i gång

Nu startar formellt byggandet av den batterifabrik som ska leda…

Avstängd fotbollsplan skapar missnöje

Under ett vårdnadshavarmöte på skolan i förra veckan diskuterades frågan…

Ny deckare i vår närmiljö

Efter golfrundan på Vinga golfklubb i Torslanda saknar Örjan Lundberg…

Hundmat på musslor på väg mot draknästet

Alexander Evjenth och Johan Cederloo står bakom företaget Glufs som…

Mattias vinner Rally-SM

Rallyföraren Mattias Adielsson säkrade förra lördagen SM-guld i rally tillsammans…

Försvunnen kvinna funnen i Hjuvik

En kvinna i 76-årsåldern som tillfälligt var på besök i…

Pendlare lämnas kvar på hållplatsen

På Facebooksidan Grannar i Torslanda vittnar många Torslandabor om överfulla…

Arkitekten som har satt sin prägel på samhället

Vi tar en tur från Bengts hem på Hönö Klåva…

Volvomotet klart den 27 september

Trafikverket bygger om den södra delen av Hisingsleden, på sträckan…

Akelius dubblar Öckerös insamling till Världens Barn

 – ”Öckerö ger mer” är en dubbelbottnad slogan jag gillar…

När hjärtat hittat hem

För några veckor sedan fick ett klipp stor spridning på…

Passagerarfärjan Polstjernan driver utanför Björkö – motorhaveri

Vid lunchtid råkade passagerarfärjan Polstjernan ut för motorhaveri när den…

Extra polisbevakning efter mopedrån

I veckan meddelande Hisingspolisen att det skett en ökning av…

Så mycket fick grannen för sin bostad

Torslanda Södra Fyrljusvägen 32 19 500 000 Klippfyrsvägen 9A 19…

Gapet mellan grannar växer

En rapport från Svensk Fastighetsförmedling, som baseras på en undersökning…

Höstfest på Björlandaskolan

I förra veckan bjöd Björlandaskolans föräldraförening (B-FF) tillsammans med Björlandaskolan…

Second hand – populärare än någonsin

Båda butikerna sysslar med win-win åt alla håll. Klåva second…

Budget för 2024 klubbad i Öckerö kommun

Förra veckan klubbade kommunfullmäktige i Öckerö kommun budget för år…

Kittys dotter hade änglavakt vid kollision med elscooter

Sköterskan Kitty Södersten stod mitt i en operation när telefonen…

TIK vände och vann i Torslandaderbyt

I våras vann Torslanda IK sitt hemmaderby mot Björlandarivalen IK…

Sandra fortsätter följa i munkarnas fotspår

2009 sändes Sandra Nelhans film Tre bröder i SVT. Den…

Tävling i fårvallning

Tretton minuter hade hundarna på sig att valla fyra får…