Öckerö kommunfullmäktiges ordförande Ingvar Svensson (M) klubbar igenom ett beslut. Övriga ledamöter deltog digitalt.
Öckerö kommunfullmäktiges ordförande Ingvar Svensson (M) klubbar igenom ett beslut. Övriga ledamöter deltog digitalt.
Öckerö kommunfullmäktige

Stormigt kring Hjälvik

Debattens vågor gick stundtals höga när Öckerö kommunfullmäktige i torsdags i förra veckan antog både exploateringsavtal och detaljplan för 27 bostäder för seniorer vid Hjälvik.

2020 års sista sammanträde i Öckerö kommunfullmäktige var en lång sittning. Dels eftersom ärenden från det inställda mötet tidigare i höstas nu togs upp, inklusive en genomgång av delårsbudgeten efter augusti månad (mer om det senare), men också eftersom ledamöter och tjänstepersoner deltog hemifrån via Teams för första gången vilket innebar en del tekniskt mankemang.

Kvällens hetaste ärenden kom att handla om byggnationen i Hjälvik. Efter en bitvis tuff ordväxling i båda ärendena antog kommunfullmäktige både exploateringsavtal och detaljplan för byggandet av cirka 27 bostäder för seniorer i Hjälvik. När det gällde detaljplanen avstod dock ett antal ledamöter från Moderaterna och Sverigedemokraterna från att rösta. Socialdemokraterna, Vänsterpartiet och Miljöpartiet röstade för avslag i båda ärendena, medan Öckeröalliansen (KD, M och L) tillsammans med Sverigedemokraterna röstade för exploateringsplanen. Även detaljplanen gick igenom då en majoritet av Öckeröalliansens och Sverigedemokraternas ledamöter röstade för den.

Exploateringsavtalet, som bland annat reglerar kommunens och exploatörens åtaganden och fördelningen av kostnader, är en förutsättning för detaljplanen. Exploateringsavtalet kompletterades nu med ett tillägg att avtalet även innefattar en utbyggnad av cirka 300 meter gång- och cykelväg.

Socialdemokraterna, som tillsammans med Vänsterpartiet och Miljöpartiet inte vill se någon bostadsbyggnation på den aktuella tomten, lämnade en protokollsanteckning där man framhåller att Hjälvik är ett känsligt naturområde och högt värderat rekreationsområde, som inte är lämpligt för en storskalig byggnation.

Bakgrunden till att seniorbostäder ska byggas på tomten, där ett gammalt bygglov för hotellverksamhet tidigare har gällt, är att andelen invånare i kommunen som är över 65 år prognostiseras till 30 procent av befolkningen 2030, jämfört med cirka 25 procent idag.

Vad gäller den nu antagna detaljplanen har totalt 218 yttranden inkommit under granskningstiden, varav 188 stycken har lämnat ett gemensamt yttrande med namnlista. En ändring som skett efter granskningen är att plankartan har justerats så att strandskyddet återinträder inom kvartersmarken. Byggrättens linje har anpassats efter strandskyddslinjen.

Alla mål uppnås inte

Tidigare under mötet redogjordes för delårsbokslutet med uppföljning per augusti samt en helårsprognos. En punkt som skjutits upp då oktober månads möte i kommunfullmäktige ställdes in.

Kommunens utfall efter åtta månaders verksamhet var positivt med 35 927 000 kronor. Helårsprognosen beräknas bli positiv med 25 702 000 kronor, här ingår reavinster med 3 362 000 kronor, dessutom ingår ökade kostnader för Socialnämnden avseende covid-19 samt saneringskostnader för Kärrviks återvinningscentral.

Det budgeterade resultatet uppgår till 8 385 000 kronor, det innebär en positiv avvikelse med drygt 17 miljoner i jämförelse med årsbudget. Årets balansresultat, exklusive reavinster, beräknas bli positivt med drygt 22 miljoner kronor.

Nämndernas totala avvikelse prognostiseras däremot bli negativ med knappt 6,5 miljoner kronor. Kommunstyrelsen och socialnämnden visar underskott på grund av omständigheterna kring saneringen av Kärrviks ÅVC respektive merkostnader avseende covid-19.

Sammanlagt konstaterar kommunstyrelsen i delårsrapporten att målen för god ekonomisk hushållning inte uppfylls då samtliga finansiella och verksamhetsmässiga mål inte kommer att nås. Kommunens revisorer skriver i sin bedömning att de delar kommunstyrelsens bedömning om att god ekonomisk hushållning inte förväntas uppnås och fortsätter: ”Vi kan med oro konstatera att kommunen under flera år inte levt upp till kriterierna för god ekonomisk hushållning.”

Ny taxa för färdtjänst

Vidare antogs en ny taxa för färdtjänstresor. Den nya taxan har ett startpris på 65 kronor de första tio kilometrarna. Sedan tillkommer fyra kronor per ytterligare åkt kilometer. Det gör att det blir billigare att åka korta sträckor, och inte som nu samma pris för Öckeröbor oavsett om man exempelvis åker till Amhult eller Angered. Den nya färdtjänsttaxan gäller från 1 april 2021.

Kommentarer

Kommentera artikeln!

Tyck till! Här nedan kan du kommentera artikeln via tjänsten Ifrågasätt. Du behöver logga in med bank-id för att kommentera. Tänk på att hålla god ton och att inte byta ämne. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Inlägg som bedöms som olämpliga kommer att tas bort och Torslanda-Öckerötidningen förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.

Mer från öckerö kommun

Öckerö kommun prisas av husbilsägare

Tack vare fina vandringsleder, bra utbud av loppisar, restauranger och…

”Det är en katastrof!”

Den kollektiva färjetrafiken mellan Öckerö-Björkö-Kalvsund-Grötö kommer att elektrifieras.  Under tiden…

Schröder i U17-EM

Sverige ställdes mot tufft motstånd i gruppspelet i Europamästerskapet: Frankrike,…

Sonderar terrängen för gårdsförsäljning

Gårdsförsäljning, att en alkoholproducent ska få tillstånd att sälja sina…

Senaste nytt

Schack matt – Torslandaskolan i final

 Yes2chess är en nationell schackturnering som anordnas årligen av det…

Sparåtgärder skrivs ned kraftigt

På stadsmiljönämndens möte i fredags i förra veckan togs ett…

Polisen har startat pass-utlämning på Hisingen

Nu är det möjligt att hämta ut ditt nya pass…

Öckerö kommun prisas av husbilsägare

Tack vare fina vandringsleder, bra utbud av loppisar, restauranger och…

Johan fann gamla tidningar i taket

Mormor Sol-Britt Sandström köpte en sommarstuga på sjuttiotalet och lät…

”Det är en katastrof!”

Den kollektiva färjetrafiken mellan Öckerö-Björkö-Kalvsund-Grötö kommer att elektrifieras.  Under tiden…

Brf Björlanda Ängar först ut i nya Skra Bro

Det har börjat röra på sig ordentligt när det gäller…

Viktigare nu än någonsin

Sedan 2016 har föreningen Öckerö Pride arrangerat Pride i Hönö…

Ingen jubileumsallé men väl en flygplatsutställning

I år fyller som bekant Göteborg 402 år. Något som ska…

Snopet värre för TIK Dam

Fina förutsättningar på Torslandavallens gräsplan för en match i ”mittens…

Välbesökt våravslutning med Torslanda HK

Redan tidigt på morgonen kunde man se ungdomar vallfärda in…

Emelie till EM i ”På spåret”

Vi befinner oss på Ringöns vagnsdepå när en spårvagn, på…

Schröder i U17-EM

Sverige ställdes mot tufft motstånd i gruppspelet i Europamästerskapet: Frankrike,…

Stororder av eldrivna Volvolastbilar – största någonsin

Volvo Lastvagnar har tecknat en avsiktsförklaring med en av världens…

Sonderar terrängen för gårdsförsäljning

Gårdsförsäljning, att en alkoholproducent ska få tillstånd att sälja sina…