FOTO: Pia Magnusson
FOTO: Pia Magnusson

Öckerö räddningstjänst använde obesiktade fordon

Förra veckan rapporterade Sveriges Radio P4 Göteborg att nästan hälften av räddningstjänstens fordon i Öckerö kommun fått körförbud efter att inte ha besiktigats i tid. Räddningschef Peter Eriksson uppgav då att inga obesiktigade bilar ska ha använts under perioden. En uppgift som kommunen nu tar tillbaka. Torslanda-Öckerötidningen kan alltså berätta att två av räddningstjänstens fordon faktiskt använts under tiden de haft körförbud.

Totalt handlar det om sex stycken av kommunens totalt 14 räddningsfordon som varit obesiktigade sedan början av november, något räddningstjänsten blev varse om först när P4 Göteborgs reporter berättade för räddningschefen torsdagen den 4 november. Då uppgav räddningstjänsten att de sex fordonen skulle besiktigas under torsdagen och fredagen.

När vi på Torslanda-Öckerötidningen försöker kontakta räddningschefen i Öckerö kommun får vi reda på att han inte har tid eller lust att prata om frågan med oss. I stället kommer vi i kontakt med kommunens kommunikatör Sara Nyrén som berättade att det handlade om att man brustit i sina rutiner.

– Tyvärr har vi brustit i våra interna rutiner, vilket innebär att vi fick körförbud på sex bilar hos räddningstjänsten då de inte varit besiktade i tid. Så fort vi fick kännedom om att de inte var besiktade så bokade vi in tid för besiktning.

Nya uppgifter
På frågan om något obesiktigat fordon använts får vi först ett svar där kommunens kommunikatör säger att ”det är bara besiktade fordon som använts”. Men en dag senare, i onsdags denna vecka, får vi ett nytt mail där kommunen skriver att det visst använts obesiktade bilar.

– Jag har under förmiddagen fått återkoppling från verksamheten om att två fordon har använts under tiden som de har haft körförbud. Ett av räddningstjänstens fordon är ännu inte i drift men vi har ändå full kapacitet vid eventuella uttryckningar, skriver Sara Nyrén.

Hur kan det då ha blivit fel? Hur kommer det sig att ni missat besiktiga bilarna?

– Våra rutiner innebär bland annat att det finns en fordonsansvarig för varje fordon som har koll på när fordon ska ses över och besiktigas. Då dessa interna rutiner inte fungerat fullt ut så ser vi över rutinerna för att det inte ska hända igen, säger Sara Nyrén.

Kommentarer

Kommentera artikeln!

Tyck till! Här nedan kan du kommentera artikeln via tjänsten Ifrågasätt. Du behöver logga in med bank-id för att kommentera. Tänk på att hålla god ton och att inte byta ämne. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Inlägg som bedöms som olämpliga kommer att tas bort och Torslanda-Öckerötidningen förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.

Mer från öckerö kommun

Björkö kan få 400 nya bostäder till år 2040

Med sina knappa 1500 invånare är Björkö en udda fågel…

Betelskolans nya lokaler invigda

Betelskolan på Hönö har fått nya lokaler för att husera…

Hönö IS gör en satsning för lokalsamhället

Hönö IS hade mark över vid gamla Heinövallen, men i…

Spaden i marken för hyresrätter på Björkö

Björkdungen ska vid färdigställandet utgöras av 39 nya hyresrätter. Lägenheterna…

Senaste nytt

Björkö kan få 400 nya bostäder till år 2040

Med sina knappa 1500 invånare är Björkö en udda fågel…

Om bostadsbristen Del II

Att Göteborg växer så det knakar kan inte ha undgått…

Campingen i Lilleby byter ägare och blir First Camp

Göteborgs Camping, eller Lilleby camping i folkmun, har 80 fullrustade…

Hemmavinst för Torslanda IK i derbyt mot Zenith

Matchen inleddes avvaktande från bägge håll. TIK skaffade sig ett…

Spara vatten i helgen

Göteborgs kommun kommer under helgen (26-28 maj) att koppla in…

Betelskolans nya lokaler invigda

Betelskolan på Hönö har fått nya lokaler för att husera…

Hönö IS gör en satsning för lokalsamhället

Hönö IS hade mark över vid gamla Heinövallen, men i…

Invigning av nya lokaler för Närhälsan Torslanda Rehabmottagning

Närhälsan Torslanda rehabmottagning invigdes av enhetschef och leg. fysioterapeut Jannis…

Spaden i marken för hyresrätter på Björkö

Björkdungen ska vid färdigställandet utgöras av 39 nya hyresrätter. Lägenheterna…

Tio år av livsviktigt givande

I maj 2013 byttes den gamla blodbussen ut mot en…

Rosita Ståhl – en glasets mästare

– Fascinationen för glas har alltid funnits där, kreativiteten också.…

Alice älskar diplomboxning

Alice går på Torslandaskolan i årskurs 7. Hon  lägger all…

Nyanlända lotsas in i Öckerö kommun

Redan 2016 startades föreningen ÖS! (Öckerö samverkan integration) för att…

Berörande mästerverk fick folkets hyllning

 Förutom öarnas egna körsångare hade körer från många andra platser…

Blå himmel blues

För varje år som går så förstår jag det lite…