Fem falkungar på Kalvsund får uppmärksamhet av sina följare. Öborna satte en kamera i nya boet sedan det gamla fallit till marken.
– Tanken var att få upp intresset för fåglar, säger Petter Yxell, ornitolog.
Högt upp i en stolpe på Kalvsund häckar sedan några år ett tornfalkspar. Just nu matar de fem små duniga fågelungar.
– Det är troligtvis samma par som återvänder varje år. Falkarna lever i livslånga parförhållanden, säger Petter Yxell, en av öns fågelentusiaster.
Tillsammans med andra intresserade i Kalvsunds natur- och jaktvårdsförening har han satt upp en stolpe med en holk för falkar och installerat en kamera.
– De som har appen kan följa vad som händer i boet i realtid, fortsätter ornitologen.
Den här våren kläcktes sex ungar och fem av dem är fortfarande vid liv.
Petter Yxell har alltid varit intresserad av fåglar.
– När jag flyttade till ön började jag undersöka hur många fågelarter jag kunde se här. Nu är jag uppe i 140 olika arter!
Han har satt upp flera typer av holkar. En hög stolpe med utsikt tyckte Petter skulle vara passande för en falkholk.
– Nästan direkt kom falkar dit. Andra året fick de också ungar. Två av dem kunde vi ringmärka.
Men på hösten togs stolpen ner, troligtvis av telenätoperatören. Falkholken låg sönderslagen på marken.
– Jag blev faktiskt ledsen och skrev om det på facebook. Det blev bra respons här på ön och många ville hjälpa till att sätta uppe ny stolpe, berättar Petter Yxell.
Med gemensamma krafter kom en ny holk upp i en ny trästolpe. Den här gången försågs den med övervakningskamera inne i boet som bekostades av öborna Ulf och Karin Ericstam.
Denna helgen hoppas Petter Lyxell få besök av en ringmärkare, så att fåglarnas vidare öden kanske kan följas.
– Tyvärr är det så att man mest får besked om falkarna genom att de omkommer någonstans.
Framåt hösten fick Petter också veta att en av de två ringmärkta falkungarna från Kalvsund dött i norra Tyskland. Han blev förvånad över att den flugit så pass långt bort. Falkar brukar annars inte flytta längre sträckor på vintern.
– Den hade tydligen flugit in i ett fönster och blev bara ett halvår gammal.
Fågelintresset på Kalvsund tycks höja livskvalitén för den som har det. Petter Lyxell är nöjd med engagemanget kring falkungarna i holken.
– Det har varit en tanke hos mig att få upp intresset för fågellivet! Man får ut mycket mer av platsen som man bor på om man ser på fåglar, tycker ornitologen, som tycker att det ofta klagas en del på fåglar av olika slag.
Det är inte bara tornfalkar som gör honom glad.
– Jag går gärna omkring och gläds att alla sorters fåglar jag ser, säger Petter Lyxell.