Äntligen har Kalvsund fått en fiskebåt

”Äntligen stod skepparen i styrhytten. Öbornas huvuden riktades mot honom. Så, där var han ändå! Det skulle inte bli fiskebåtslöst i hamnen denna säsong såsom den förra och många säsonger förut.”* 

Skepparen ja! Han heter Johan Fourong, och båten är en ombyggd och nyrenoverad Stigfjord 33 från 1990. Motorn är en rak Ford-sexa på 120 hästar, vars karaktäristiska rm-rm-rm sveper in Kalvsundsrännan i ett gemytligt västkustskt ljud. Båten är nyinköpt och kommer från Borstahusen i Skåne. Den 1 juli fick därmed Kalvsund sin första stora fiskebåt sedan 1978 så undra på att Johan och hans båt har blivit mottagen med öppna armar av Kalvsundsborna.

– Jag hade funderat en tid på att börja fiska och hittade denna båt med tillstånd för allt, utom kräfta och räka. Folk tycker det är toppen att det har kommit en fiskebåt hit till ön igen, säger Johan, som fick båtplats på bästa tänkbara ställe, precis framför bremerska villan.

Och som om detta inte var stort nog så har Johan fått registreringsnumret GG 386. Symboliskt nog samma nummer som den senaste större fiskebåten på Kalvsund, den gamla östtyska trålaren Brandenburg, hade.

Kisen från Eken
Johan ja! Han är ursprungligen Ekenkis men påpekar att han aldrig tillbringat en enda sommar I Stockholm, utan hållit till på västkusten för det mesta. Här på landets framsida bosatte han sig för snart 40 år sedan.

– Ja, jag flyttade till Göteborg -82 och började yrkesfiska fem år senare. Bland annat fiskade jag krabbor med en man från Kalvö, utanför Havstenssund, i norra Bohuslän.

Johan har varit i båtbranschen i 40 år. Och för att ha flera ben att stå på, utöver fisket, kör han ribbåtscharter samt reparerar båtar. Allt som har med havet att göra ligger honom nämligen varmt om hjärtat, inte minst att bo på en ö.

– Finns inget bättre och vi blev varmt välkomnade här på ön innan vi ens flyttat in. Alla tycker att det är jätteroligt.

Att valet föll på Kalvsund har sina skäl. Dels hade han seglat förbi här, dels hade han en bekant som bodde på ön så han och sambon slog till och köpte en lägenhet intill gamla skolan.

Och så är det ju det här med det strategiska läget. Kalvsund ligger centralt till i skärgården

– Logistiken är enkel. Jag bedriver fiske mellan Marstrand, Tistlarna och Läsö. Isar gör jag på Björkö och lossar på Öckerö.

Inte rädd att prova på
Fiskaren ja! Nej, Johan har inte alltid varit fiskare, han har provat på både det ena och det andra. Han har jobbat med teleteknik på LM Ericsson, han har varit krögare, han har…

– Jag hoppar på allt som är roligt!

 *för att travestera Gösta Berlings saga

Kommentarer

Kommentera artikeln!

Tyck till! Här nedan kan du kommentera artikeln via tjänsten Ifrågasätt. Du behöver logga in med bank-id för att kommentera. Tänk på att hålla god ton och att inte byta ämne. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Inlägg som bedöms som olämpliga kommer att tas bort och Torslanda-Öckerötidningen förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.

Mer från kalvsund

Från Kalvsund till Manhattan i jämställdhetens namn

I början på mars i år anordnades CSW – The…

Jazzkatten från Kalvsund

Lägenheten i Bö är varm och hemtrevlig. I ett hörn…

Äntligen har Kalvsund fått en fiskebåt

Skepparen ja! Han heter Johan Fourong, och båten är en…

Seglingsförbud i lilla Kalvsund kan bli verklighet

Anledningen till att frågan tas upp i kommunstyrelsen är att…

Senaste nytt

Rätt swish till Barncancerfonden – 90 20 900

I förra veckans tidning skrev vi om #fotbollströjefredag som infaller…

Brödernas engagemang för krigets offer

På något sätt sitter det i öbornas DNA att hjälpa…

Västkuststiftelsen får kraftigt sänkta bidrag

Västkuststiftelsen – som drivs av Västragötalandsregionen, region Halland och Göteborgs…

Från Kalvsund till Manhattan i jämställdhetens namn

I början på mars i år anordnades CSW – The…

Där befinner sig arbetet med nya Torslanda Torg nu

Mycket har varit höljt i dunkel när det gäller arbetet…

”Många tror det är ofarligt”

För att ta sammanfattningen först: Skillnaden mellan i år och…

De fick nytt liv i Torslanda efter flykt från kriget

Det har gått lite mer än ett år sedan kriget…

Tre öbor dömda för cannabisodling

När polisen anlände till huset i Öckerö kommun uppträdde en…

Friluftsliv och föreningsliv i all ära, men Torslanda behöver en rejäl dos rock

Musikstaden Göteborg mår faktiskt riktigt bra. För två veckor sedan,…

Houdini är hemma

Kosläpp har blivit något av en kär tradition. Det sker…

Med passion för vinteridrott

Första söndagen i mars är en högtidsdag för alla med…

Torslanda och Öckerö högt över rikssnittet

Att det är bra för barn och ungdomar att idrotta…

Uppskattad käpphäst-tävling

Bakgrunden till tävlingen var att Judith, Nova och Tindra var…

Föreslaget utegym vid vallen ska bli verklighet i år

Nyligen meddelade nämligen Idrott- och föreningsförvaltningen att arbetet med den…

Holly går all-in för hockeydrömmen

Hanna Olsson är en etablerad landslagsstjärna som återvänt till västkusten…