Min Hobby

Emelie fastnade med händerna i leran

Slumpen gav Emelie Abrahamsson en ny hobby. I samband med en ”prova på kväll” fick hon upp ögonen för lerans möjligheter.

Emelie Abrahamsson är uppvuxen på Hönö och har nu efter fem år i Haga, i Göteborg, flyttat tillbaka till Hönö igen. Under sina studier till socialpedagog började hon intressera sig för keramik. Allt tog sin början med en ”prova på kväll”, då Emelie och några kompisar fick testa olika material. Två månader senare börja hon hyra in sig i en verkstad, hos Kackel & Klös, vid vagnhallen i Majorna utan några tidigare erfarenheter. Där det blev många skapande dagar, kvällar och nätter.

– Med tiden började jag lära känna materialet, och insåg hur flexibelt lera är och hur otroligt många möjligheter det finns att skapa med lera. Jag börja skulptera porträtt, dreja egna serviser och ringla stora urnor, säger hon.

Teknik från Hedenhös tid

Emelie Abrahamsson använder sig mest av den urgamla tekniken ”ringla” där hon bygger upp sina verk centimeter för centimeter av utrullade ”lerkorvar”. Fördelen med detta tillvägagångssätt är att keramikern kan forma verken hur som helst, till exempel få dem asymmetriska, till skillnad mot drejade föremål, som blir symmetriska. Men processen är tidskrävande. Att ringla en stor vas kan ta en hel dag. Och sedan ska föremålet torka långsamt under plast så att det inte spricker. Därefter görs en första bränning, så kallad skröjbränning, i 980 grader och först därpå appliceras glasyren och en ny bränning i 1235 grader vidtar.

– Ja, så går min process till, medan andra gör på sitt sätt. I dag har jag egen keramikugn, drejskiva och blandar även alla mina egna glasyrer från grunden i min verkstad i Hönö Klåva. Glasyren består av björkaska, fältspat och en massa annat för att få fram olika färger, säger hon.

Ser möjliga kombinationer

Emelie är självlärd och har därmed gått den långa vägen, där misstagen är motorn framåt. Men hon har haft Tina Camitz, en utbildad keramiker som driver oliks verkstäder i Göteborg, som sin mentor. Hjälp har hon även fått av keramikern Ingvar Bengtsson i Varberg.

– Jag älskar att göra saker med händerna och är ingen som kan sitta still i tv-soffan och titta på film länge.

Den unga Hönökvinnans vision med keramiken är att kombinera den med sin socialpedagogiska utbildning och skapa ett socialt arbete kring verksamheten. Målet är då inte nödvändigtvis att skapa vacker konst. Målet är framförallt, delaktighet, gemenskap, välmående och att våga tro att man klarar av de utmaningar man bestämmer sig själv för att ta.

– Jag vet att de allra flesta mår bra av att skapa. Och dessutom är detta en oerhört stressreducerande verksamhet.

Kommentarer

Kommentera artikeln!

Tyck till! Här nedan kan du kommentera artikeln via tjänsten Ifrågasätt. Du behöver logga in med bank-id för att kommentera. Tänk på att hålla god ton och att inte byta ämne. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Inlägg som bedöms som olämpliga kommer att tas bort och Torslanda-Öckerötidningen förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.

Mer från hönö

Skräckpunk på export

Kvartetten Left Hand Black från Hönö startade som ett sidoprojekt…

Anställda på Berg Propulsion svetsar fältkaminer till Ukraina

Fredagen den 24 februari 2022 – knappt ett år sedan.…

Marianne Stellin vågade släppa fram drömmen

Marianne växte upp i Örebro men tillbringade somrarna på västkusten…

Årets Möjlighetsskapare 2022

Förra året skrev vi en artikel om Fiskeboa, som var…

Senaste nytt

Rätt swish till Barncancerfonden – 90 20 900

I förra veckans tidning skrev vi om #fotbollströjefredag som infaller…

Brödernas engagemang för krigets offer

På något sätt sitter det i öbornas DNA att hjälpa…

Västkuststiftelsen får kraftigt sänkta bidrag

Västkuststiftelsen – som drivs av Västragötalandsregionen, region Halland och Göteborgs…

Från Kalvsund till Manhattan i jämställdhetens namn

I början på mars i år anordnades CSW – The…

Där befinner sig arbetet med nya Torslanda Torg nu

Mycket har varit höljt i dunkel när det gäller arbetet…

”Många tror det är ofarligt”

För att ta sammanfattningen först: Skillnaden mellan i år och…

De fick nytt liv i Torslanda efter flykt från kriget

Det har gått lite mer än ett år sedan kriget…

Tre öbor dömda för cannabisodling

När polisen anlände till huset i Öckerö kommun uppträdde en…

Friluftsliv och föreningsliv i all ära, men Torslanda behöver en rejäl dos rock

Musikstaden Göteborg mår faktiskt riktigt bra. För två veckor sedan,…

Houdini är hemma

Kosläpp har blivit något av en kär tradition. Det sker…

Med passion för vinteridrott

Första söndagen i mars är en högtidsdag för alla med…

Torslanda och Öckerö högt över rikssnittet

Att det är bra för barn och ungdomar att idrotta…

Uppskattad käpphäst-tävling

Bakgrunden till tävlingen var att Judith, Nova och Tindra var…

Föreslaget utegym vid vallen ska bli verklighet i år

Nyligen meddelade nämligen Idrott- och föreningsförvaltningen att arbetet med den…

Holly går all-in för hockeydrömmen

Hanna Olsson är en etablerad landslagsstjärna som återvänt till västkusten…