Foto: Caroline Bergagård
Foto: Caroline Bergagård

Basketen har tagit sig till Hönö

I februari 2021 startades Hönö IS första lag i basket. Laget består av tjejer som är födda mellan 2008–2010. Intresset för sporten på öarna växer och nu vill fler ungdomar börja spela basket.

Caroline Bergagård var en av de som startade upp projektet med laget. Genom ett inlägg i ”Anslagstavla Öckerö kommun” på Facebook kom Caroline i kontakt med Ruth Laulajainen som också ville skapa ett lag i basket. I dialog med Hönö IS valde man att ansluta till föreningen, vilket innebar klubbens första basketlag någonsin.

En motiverad grupp av tjejer
Just nu är man Hönö IS enda lag i basket, men enligt Caroline är intresset utifrån att starta fler lag stort. Laget består idag av femton tjejer som älskar sporten och att umgås med varandra på planen. I januari 2022 började laget spela i seriespel där man hittills har spelat fem matcher. Matcherna i seriespelet har resulterat i tre vinster och två förluster. Caroline Bergagård som även är tränare i laget är imponerad av tjejerna i laget. Hon menar bland annat att spelarna är skickliga på att uppfatta instruktioner och olika råd om spelet. Spelarna vill ständigt lära sig nya saker och fortsätta att utvecklas till bättre basketspelare.

Utöver Caroline är även Alden Cena tränare för laget, medan Ruth Laulajainen är ansvarig för det administrativa runt omkring. Deras hemmaplan och träningsanläggning är Heden Hallen på Hönö.

Intresset från allmänheten
Caroline berättar att responsen utifrån har varit väldig positiv och att folk tycker att det är ett roligt initiativ. Intresset för att skapa fler basketlag har vuxit ute på öarna och Caroline har själv två pojkar som vill börja spela basket. Just nu finns det vissa svårigheter att starta nya lag inom basketen. Den främsta problematiken kring att starta ett basketlag idag är att det finns ett bristande intresse för att bli tränare, menar Caroline.

– Det är både en utmaning att hitta tränare som vill träna ett lag och att finna tider i inomhushallar, säger Caroline.

Mål och visioner
Caroline menar att det huvudsakliga syftet med laget är att tjejerna ska tycka att basket är en rolig sport att spela. Ett annat mål med laget är att tjejerna ska uppleva en gemenskap att tillhöra ett kollektiv som fungerar tillsammans. Givetvis vill laget vinna matcher, men det finns andra aspekter som är precis lika viktiga. Caroline pekar särskilt på aspekten av att samtliga spelare ska trivas och samtidigt ha roligt på planen.

– Vi som tränare ska uppmuntra spelarna, det ska vara kul att spela basket. Vi vill även sprida glädje men givetvis också vinna matcher, säger Caroline.

Caroline säger även att Hönö IS är positiva till att utveckla föreningen inom basketen. Klubben planerar även att bygga en multiarena som ska vara utomhus vilket innebär att man delvis kan flytta ut basketverksamheten, säger hon.

/Linus Sjöström

Kommentarer

Kommentera artikeln!

Tyck till! Här nedan kan du kommentera artikeln via tjänsten Ifrågasätt. Du behöver logga in med bank-id för att kommentera. Tänk på att hålla god ton och att inte byta ämne. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Inlägg som bedöms som olämpliga kommer att tas bort och Torslanda-Öckerötidningen förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.

Mer från hönö

Christian ligger inte på latsidan

Basisten Christian Jansson har varit aktiv i göteborgska hårdrockskretsar sedan…

Hundratusentals kronor lockade Sandra till att sluta snusa

Bakom disken på Hönö Tappen står Sandra medan kunderna kommer…

Lillings lever vidare med Malins touch

För Malin Johansson har Lillings alltid skapat en härlig känsla,…

Nu når musiken inuti Kajsa ut

Nyligen släppte Hönöbördiga Kajsa Åkeflo femlåtars-EP:n Inuti på de stora…

Senaste nytt

Björkös räddningstjänst kämpar för att lyckas rekrytera

En regnig förmiddag med bara några dagar kvar till hummerpremiären…

Öckerös företagsklimat tappar

Svenskt näringsliv presenterar varje år Sveriges samtliga kommuners lokala företagsklimat.…

Passagerarfärja tappade styrförmågan

Med avgångstid 11.49 från Kalvsunds färjeläge och ankomsttid 11.50 på…

Torslandaskolan svenska pionjärer inom AI i undervisningen

I november förra året, när AI-verktyget ChatGPT gjordes tillgängligt för…

Du-reformen

Den alltid lika intressante Fredrik Lindströms populärhistoriska tv-serie Tänk om, som…

1 780 000 kronor till Världens Barn på en enda kväll

Roger stod själv i dörren och hälsade alla gäster välkomna…

Ett liv bland palmer

Nej, man behöver inte ta sig till Rivieran för att…

Nu är bygget av batterifabriken i gång

Nu startar formellt byggandet av den batterifabrik som ska leda…

Avstängd fotbollsplan skapar missnöje

Under ett vårdnadshavarmöte på skolan i förra veckan diskuterades frågan…

Ny deckare i vår närmiljö

Efter golfrundan på Vinga golfklubb i Torslanda saknar Örjan Lundberg…

Hundmat på musslor på väg mot draknästet

Alexander Evjenth och Johan Cederloo står bakom företaget Glufs som…

Mattias vinner Rally-SM

Rallyföraren Mattias Adielsson säkrade förra lördagen SM-guld i rally tillsammans…

Försvunnen kvinna funnen i Hjuvik

En kvinna i 76-årsåldern som tillfälligt var på besök i…

Pendlare lämnas kvar på hållplatsen

På Facebooksidan Grannar i Torslanda vittnar många Torslandabor om överfulla…

Arkitekten som har satt sin prägel på samhället

Vi tar en tur från Bengts hem på Hönö Klåva…

Volvomotet klart den 27 september

Trafikverket bygger om den södra delen av Hisingsleden, på sträckan…

Akelius dubblar Öckerös insamling till Världens Barn

 – ”Öckerö ger mer” är en dubbelbottnad slogan jag gillar…

När hjärtat hittat hem

För några veckor sedan fick ett klipp stor spridning på…

Passagerarfärjan Polstjernan driver utanför Björkö – motorhaveri

Vid lunchtid råkade passagerarfärjan Polstjernan ut för motorhaveri när den…

Extra polisbevakning efter mopedrån

I veckan meddelande Hisingspolisen att det skett en ökning av…

Så mycket fick grannen för sin bostad

Torslanda Södra Fyrljusvägen 32 19 500 000 Klippfyrsvägen 9A 19…

Gapet mellan grannar växer

En rapport från Svensk Fastighetsförmedling, som baseras på en undersökning…

Höstfest på Björlandaskolan

I förra veckan bjöd Björlandaskolans föräldraförening (B-FF) tillsammans med Björlandaskolan…

Second hand – populärare än någonsin

Båda butikerna sysslar med win-win åt alla håll. Klåva second…

Budget för 2024 klubbad i Öckerö kommun

Förra veckan klubbade kommunfullmäktige i Öckerö kommun budget för år…