I ett pressmeddelande som skickades ut förra veckan uppmanade Göteborgs kommunstyrelse Öckerö kommun att inte rösta igenom sitt planerade nej till Västvind under Öckerö kommunfullmäktige som hölls den 6 mars.
Göteborgs kommunstyrelse har sagt ja till den planerade havsbaserade vindkraftsparken Västvind när en majoritet av partierna i Göteborgs kommunstyrelse sa ja till vindkraftsparken Västvind den 26 februari. Projektet ses som en nödvändig satsning för att trygga elförsörjningen, stärka industrin och påskynda den gröna omställningen. Trots detta har Öckerös kommunstyrelse, ledd av Kristdemokraterna, sagt nej – ett beslut som väckt kritik från flera håll.
Det rödgröna styret i Göteborg uppmanar nu Öckerös politiker att tänka om. Kommunstyrelsens ordförande Jonas Attenius (S) menar att projektet är avgörande för regionens framtid.
– Det är skarpt läge nu. Att vi får lokal elproduktion på plats är helt avgörande för Göteborg med omnejd. Det handlar inte bara om att minska utsläppen – det är en förutsättning för att det gröna näringslivet ska stanna och kunna växa, för att skapa samt bevara tiotusentals jobb och generera miljarder i skatteintäkter, säger Jonas Attenius (S), kommunstyrelsens ordförande i Göteborg i pressmeddelandet.
Göteborgsregionens elbehov ökar snabbt, men den lokala produktionen är otillräcklig. Västvind skulle kunna generera upp till 4,5 terawattimmar årligen, motsvarande hela Göteborgs elanvändning. Om projektet stoppas riskerar regionen att drabbas av effektbrist, vilket kan bromsa industriella satsningar.
– SD och regeringen har misslyckats med att leverera sänkta elpriser och risken är att situationen blir ännu värre. För att säkra industrietableringar som planeras i Göteborg behöver vi mer grön el – inte mindre, säger Daniel Bernmar (V), kommunstyrelsens vice ordförande i Göteborg.
Den 6 mars tar Öckerö kommunfullmäktige upp frågan om Västvinds varande eller icke varande. Redan på Öckerö kommunstyrelses möte några veckor tidigare gick Kristdemokraterna och Moderaterna samman under en skrivelse som nekar vindkraftsparken. Skulle – som väntat – Sverigedemokraterna ställa sig bakom skrivelsen under kommunfullmäktige, så stoppas parken genom det kommunala vetot. När denna artikel skrivs har Öckerö kommunfullmäktige ej ägt rum än. Mer info kommer.
Den havsbaserade vind-kraftparken Västvind omfattar 50 vindturbiner som planeras i Kattegatt, 15 km västerut från Kungälvs och Öckerös skärgård. Västvind beräknas kunna leverera ett tillskott på upp till 4,5 TWh (terawattimme) årligen till det västsvenska elnätet.