Anton Kyldahl från Bohus-Björkö är en artist på uppgång.
Anton Kyldahl från Bohus-Björkö är en artist på uppgång.

Anton Kyldahl satsar på musiken

Anton Kyldahl är 21 år - och har trots sin unga ålder hunnit med att släppa flera låtar. Senast var han aktuell i P4 Nästa.

Anton Kyldahl från Bohus-Björkö har alltid tyckt om att sjunga, och när han var yngre tog han sånglektioner i Torslanda. Nu är han en artist på uppgång som har hunnit släppa flera låtar. För några veckor sedan medverkade han i P4:s musiktävling “P4 Nästa”. Han tävlade med låten “Tiotusen grader”, och även om han inte gick vidare hela vägen, var det en rolig upplevelse att få visa upp sin musik i en tävling.

– Det var första gången jag sjöng live, och det var också en rolig upplevelse, att känna på det lite, säger Anton.

Anton har som sagt länge hållit på med musik. Från början gjorde han covers på andras låtar, men sen började han skriva eget. Det som driver honom framåt är tiden i studion.

– Jag går igång på själva musiken, jag tycker det är så enormt kul att sitta i studion och skriva en låt och sedan få ut en slutprodukt och se responsen. Sen spelar det inte så jättestor roll om det är hundratusen som lyssnar, en miljon som lyssnar eller två tusen som lyssnar, utan det är bara så coolt att kunna få släppa musik man själv skapar.

Det Anton inspireras av i sitt musikskapande är dels hans egna upplevelser, men också saker han ser och hör. Han inspireras också av artister som Darin, Justin Bieber och Harry Styles. Texten är central:

– Jag gillar artister som lägger ner tid på sina texter och inte bara slänger ut någonting. Jag går liksom in i en karaktär på en speciell plats och utgår därifrån oftast för att få målande och beskrivande texter.

Framtiden då? Anton hoppas kunna leva på sin musik när han blir äldre, och även kunna dela den med andra.

– Jag hade velat bli signad på ett najs skivbolag som verkligen ser mig som den artist jag är och som tar hand om mig på det bästa sätt som är möjligt för att kunna sprida min musik ytterligare. Sen vill jag ju åka runt och spela, på olika arenor i Sverige, det hade varit skitcoolt att ha en konsert på Avicii Arena (Globen), men också fortsätta ha chansen att jobba med det här i framtiden.

/Ellinor Ericstam

Kommentarer

Kommentera artikeln!

Tyck till! Här nedan kan du kommentera artikeln via tjänsten Ifrågasätt. Du behöver logga in med bank-id för att kommentera. Tänk på att hålla god ton och att inte byta ämne. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Inlägg som bedöms som olämpliga kommer att tas bort och Torslanda-Öckerötidningen förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.

Mer från björkö

Gustafs Cup – äntligen!

Covidpandemin satte krokben för att arrangera Gustafs Cup 2021 och…

Bryggor antas medföra betydande miljöpåverkan

I november förra året rapporterade SVT Väst om att vissa…

Ny butik på Björkö med hemtrevlig känsla

Marie och hennes man Erik kom till Björkö för ett…

Ishuset, symbolen för Björkö, omskapas

Tiderna förändras. Det som var modernt igår är omodernt idag.…

Senaste nytt

Föreslaget utegym vid vallen ska bli verklighet i år

Nyligen meddelade nämligen Idrott- och föreningsförvaltningen att arbetet med den…

Holly går all-in för hockeydrömmen

Hanna Olsson är en etablerad landslagsstjärna som återvänt till västkusten…

Hon blev ansiktet utåt för missförhållanden inom gymnastiken

Clara Göthbergs aha-upplevelse kom efter en skoluppgift hon fick i…

Sjöräddningsövning vid Hönö Färjeläge

Samtidigt som snöovädret drog in över Öckerö kommun befann sig…

En välgörande tur på skoter

Thomas Tuvebäck från Tumlehed körde samma race för ett och…

Volvo får återigen tillåtelse att flytta fridlysta djur

Volvo Cars och Northvolts planerade batterifabrik i Torslanda innebär en…

”Plattan i mattan” får konsekvenser för våra grannar

Häromdagen kom jag att läsa Jyllands-Posten och eftersom det kanske…

Skyltskämt på torget… eller?

En och annan förbipasserande på ”baksidan” av Torslanda Torg och…

Motsvarar en fjärdedel av svenskt fiske

Patrik, som är chef för fisketillståndsgivningen, har arbetat på HaV…

Färgglad konst som sprider glädje

Förra fredagen satte konstnären Eva-Lena Martinson upp sina tavlor inför…

Inget behov av dygnet runt-öppen förskola

Socialdemokraterna vill i en motion se till att en centralt…

Skadegörelse för miljonbelopp

Under både januari och februari, men främst i slutet av…

Mer än en bilhall – en livsstil

Med satsningen på en helt ny bilhall gör Frontbilar i…

Bottenrekord – extremt få nyfödda i Öckerö kommun

Antalet nyfödda minskade stort i Sverige som helhet under 2022…

Chocken för Vingen – kommunalt stöd dras in

Sedan Kulturhuset Vingen slog upp sina portar har man haft…