Vatten, vatten… bara vanligt vatten

Bara vanligt vatten är snart kanske inte så vanligt!

Vi som växte upp i 50- och 60-talets Sverige minns den tidens framtidsoptimism. Politikerna hade visioner baserade på deras respektive ideologier men det rådde konsensus om en sak – vägen framåt var ett samhälle där det skulle bli bättre för alla. Och de levererade också. Reformer och projekt som var bra för gemene man genomfördes. Landet byggdes upp.

Hur är läget i dag då? Örebropartiets ledare, Markus Allard, skräder inte orden:

”Tågen kommer inte i tid, om de ens kommer överhuvudtaget! Vårdcentralen ringer inte upp på telefontiden som du blir fakturerad för. Polisen lägger ner utredningen trots att du fångat allt på film, identifierat namn, personnummer, blodgrupp och släkttavla tillbaka till 1414 på gärningsmannen som stal din bil förra veckan. Energisystemet är sprängt, välfärden är fritzlad och skatten kommer nu att höjas i flertalet regioner. Varför funkar INGENTING längre? Varför har allting blivit så dåligt? Varför klarar i princip INGEN myndighet av sina kärnuppgifter längre?” 

Vid ett samtal med Öckerö kommuns tidigare ekonomichef Jarl Gustafsson för si så där 7 eller 8 år sedan ställde jag en fråga till honom om vilka ekonomiska problem våra kommuner stod inför. Han nämnde då att när han träffade sina kollegor runtomkring i landet sa de alla att den infrastrukturer som byggdes upp under 60–70-talet var hårt sliten och behövdes ersättas. Inte minst gällde detta VA-nätet. 

Men ingenting har skötts. Allt har fått förfalla. “All offentlig verksamhet närmar sig sammanbrottet”, skrev en ledarskribent för ett tag sedan. På samma sätt som Sverige en gång hade ett robust, effektivt och billigt elsystem hade vi också rykte om att ha tjänligt dricksvatten av hög kvalitet. Nu är elsystemet i spillror, med rekordhöga elpriser som följd. 

Allt medan politiker struntat i det som är statsmaktens kärnuppgifter. Att exempelvis se till att infrastruktur som vägar, järnvägar och elsystem underlättar vardagen för befolkningen, inte försvårar den. Att vatten och avlopp fungerar.

Innan semestern i år varnades för att investeringarna i de kommunala vatten- och avloppsnäten är grovt eftersatt och att investeringsbehoven är massiva. Vattenfrågan är den ”nya” energikrisen, enligt branschorganisationen Svenskt Vatten. Om inget görs står Sverige inför en framtida ”systemkollaps”, säger organisationens vd Pär Dalhielm till SVT (26/6). 

Investeringsbehovet har ökat till 23 miljarder kronor – årligen, varje år till 2040, skriver G-P.

De svenska VA-systemen är nämligen kraftigt eftersatta. År 2020 konstaterade Svenskt Vatten att investeringsbehovet ökat från 16 till 23 miljarder kronor – årligen, varje år till 2040. Inte minst är det gamla ledningar som måste bytas ut och rustas upp. 

Och det kan bli värre, varnar Svenskt Vatten. Uteblivna investeringar kan innebära driftstörningar, ledningar som läcker och stora avbrott. Vad det i sin tur får för konsekvenser är enkelt att räkna ut.

Nu, som så ofta när det gäller svensk infrastruktur, infinner sig frågan: hur har det kunnat gå så långt? Svaret känner vi igen från andra kriser, inte minst energikrisen. Ansvariga politiker har inte tagit frågan på allvar. 

Enligt en uppgift tar det 200 år att byta ut alla gamla vattenledningar i Sverige om man håller samma tempo som i dag. Politikerna som är ansvariga, vad har de gjort? De har struntat i att underhålla rörledningarna i årtionden. Ingen kommunpolitiker vill nämligen gå till val på att höja avgiften för vatten. Därför skjuter de investeringsbehovet på framtiden.

Kommentarer

Kommentera artikeln!

Tyck till! Här nedan kan du kommentera artikeln via tjänsten Ifrågasätt. Du behöver logga in med bank-id för att kommentera. Tänk på att hålla god ton och att inte byta ämne. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Inlägg som bedöms som olämpliga kommer att tas bort och Torslanda-Öckerötidningen förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.

Mer från ledare/krönika

När hjärtat hittat hem

För några veckor sedan fick ett klipp stor spridning på…

Vatten, vatten… bara vanligt vatten

Vi som växte upp i 50- och 60-talets Sverige minns…

Nog var det en blöt brittisk sommar som precis passerade förbi

Jag har använt begreppet brittsommar helt fel under hela mitt…

Sommartider, hej hej, sommartider!

Apropå sommaren och semestern. Vem i min generation minns inte…

Senaste nytt

Ett liv bland palmer

Nej, man behöver inte ta sig till Rivieran för att…

Nu är bygget av batterifabriken i gång

Nu startar formellt byggandet av den batterifabrik som ska leda…

Avstängd fotbollsplan skapar missnöje

Under ett vårdnadshavarmöte på skolan i förra veckan diskuterades frågan…

Ny deckare i vår närmiljö

Efter golfrundan på Vinga golfklubb i Torslanda saknar Örjan Lundberg…

Hundmat på musslor på väg mot draknästet

Alexander Evjenth och Johan Cederloo står bakom företaget Glufs som…

Mattias vinner Rally-SM

Rallyföraren Mattias Adielsson säkrade förra lördagen SM-guld i rally tillsammans…

Försvunnen kvinna funnen i Hjuvik

En kvinna i 76-årsåldern som tillfälligt var på besök i…

Pendlare lämnas kvar på hållplatsen

På Facebooksidan Grannar i Torslanda vittnar många Torslandabor om överfulla…

Arkitekten som har satt sin prägel på samhället

Vi tar en tur från Bengts hem på Hönö Klåva…

Volvomotet klart den 27 september

Trafikverket bygger om den södra delen av Hisingsleden, på sträckan…

Akelius dubblar Öckerös insamling till Världens Barn

 – ”Öckerö ger mer” är en dubbelbottnad slogan jag gillar…

När hjärtat hittat hem

För några veckor sedan fick ett klipp stor spridning på…

Passagerarfärjan Polstjernan driver utanför Björkö – motorhaveri

Vid lunchtid råkade passagerarfärjan Polstjernan ut för motorhaveri när den…

Extra polisbevakning efter mopedrån

I veckan meddelande Hisingspolisen att det skett en ökning av…

Så mycket fick grannen för sin bostad

Torslanda Södra Fyrljusvägen 32 19 500 000 Klippfyrsvägen 9A 19…

Gapet mellan grannar växer

En rapport från Svensk Fastighetsförmedling, som baseras på en undersökning…

Höstfest på Björlandaskolan

I förra veckan bjöd Björlandaskolans föräldraförening (B-FF) tillsammans med Björlandaskolan…

Second hand – populärare än någonsin

Båda butikerna sysslar med win-win åt alla håll. Klåva second…

Budget för 2024 klubbad i Öckerö kommun

Förra veckan klubbade kommunfullmäktige i Öckerö kommun budget för år…

Kittys dotter hade änglavakt vid kollision med elscooter

Sköterskan Kitty Södersten stod mitt i en operation när telefonen…

TIK vände och vann i Torslandaderbyt

I våras vann Torslanda IK sitt hemmaderby mot Björlandarivalen IK…

Sandra fortsätter följa i munkarnas fotspår

2009 sändes Sandra Nelhans film Tre bröder i SVT. Den…

Tävling i fårvallning

Tretton minuter hade hundarna på sig att valla fyra får…

Vatten, vatten… bara vanligt vatten

Vi som växte upp i 50- och 60-talets Sverige minns…

Gym och padel under samma tak

Amir driver flera gym, bland annat i Lerum och Nossebro,…