Sommartider, hej hej, sommartider!

Sommar, sol och salta bad – det är så vi vill ha det. Men det blir inte alltid som man tänkt sig. Men även en usel semester är bättre än ingen alls. Eller?

”Hur har din sommar varit?” Eller: ”Hur var semestern?” Frågor som dessa brukar dyka upp vid den här tiden på året. Och eftersom storheter som professor Dick Harrison och teologie doktor Ann Heberlein har skrivit om just sommar, sol och semester ska jag väl inte vara sämre än att själv ge mig i kast med detta ämne – dock, ingen jämförelse i övrigt.

Där Harrison tar upp den historiska aspekten, tar Heberlein upp semestern i litteraturen. Jag ska därför i ett par krönikor ta upp lite av vad de här två skriver. (Som en utvikning noterar jag att åsiktsmaskinen Ann Heberlein tydligen har tagits till nåder igen efter att ha varit utsparkad från parnassen ett antal år. Hennes text slogs upp på ett helt uppslag i Svenska Dagbladet!)

I sin artikel i SvD påpekar historieprofessorn att själva företeelsen semester är av sent datum:

”Först och främst måste vi ha klart för oss att semester är ett oerhört modernt fenomen. Det är inte ens sekelgammalt. Från och med introduktionen av jordbruk under mesolitikum var längre fritidsperioder omöjliga för vanligt folk, något som förändrades först efter det att industrisamhället trängt sig fram och välfärdsidéerna slagit rot. År 1936 antogs en internationell konvention om arbetstagares rätt till semester, och sedan började land efter land lagstifta om saken.”

Sverige fick sin första semesterlag år 1938, detta skedde efter en proposition av den socialdemokratiske socialministern Gustav Möller, då det slogs fast att anställda skulle få lön under två lediga veckor. Sedan kom förlängningar i flera omgångar: tre veckors semester 1951, fyra veckor 1963, fem veckor 1978.

Vilken lättnad det måste ha varit för människor som var vana vid att livet bara bestod i tröstlöst, och evigt, ”slit och släp”. För som påpekas i Predikaren: Fåfängligheters fåfänglighet! Allt är fåfänglighet!  Vad förmån har människan av all möda som hon gör sig under solen?”

Eller som det står i Första Mosebok: ”I ditt anletes svett skall du äta ditt bröd, till dess du vänder åter till jorden; ty av den är du tagen.”

Detta kan väl inte tolkas på annat sätt än att arbetet har förknippats med något som har varit en börda vi måste utföra, i Edens lustgård behövde ju människan inte arbeta.

Men man ska också komma ihåg att förvärvsarbetet som huvudsaklig källa till att försörja sig är historiskt sett en ny företeelse, i grund och botten är vi jägare och samlare.

Kommentarer

Kommentera artikeln!

Tyck till! Här nedan kan du kommentera artikeln via tjänsten Ifrågasätt. Du behöver logga in med bank-id för att kommentera. Tänk på att hålla god ton och att inte byta ämne. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Inlägg som bedöms som olämpliga kommer att tas bort och Torslanda-Öckerötidningen förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.

Mer från ledare/krönika

När hjärtat hittat hem

För några veckor sedan fick ett klipp stor spridning på…

Vatten, vatten… bara vanligt vatten

Vi som växte upp i 50- och 60-talets Sverige minns…

Nog var det en blöt brittisk sommar som precis passerade förbi

Jag har använt begreppet brittsommar helt fel under hela mitt…

Sommartider, hej hej, sommartider!

Apropå sommaren och semestern. Vem i min generation minns inte…

Senaste nytt

Ett liv bland palmer

Nej, man behöver inte ta sig till Rivieran för att…

Nu är bygget av batterifabriken i gång

Nu startar formellt byggandet av den batterifabrik som ska leda…

Avstängd fotbollsplan skapar missnöje

Under ett vårdnadshavarmöte på skolan i förra veckan diskuterades frågan…

Ny deckare i vår närmiljö

Efter golfrundan på Vinga golfklubb i Torslanda saknar Örjan Lundberg…

Hundmat på musslor på väg mot draknästet

Alexander Evjenth och Johan Cederloo står bakom företaget Glufs som…

Mattias vinner Rally-SM

Rallyföraren Mattias Adielsson säkrade förra lördagen SM-guld i rally tillsammans…

Försvunnen kvinna funnen i Hjuvik

En kvinna i 76-årsåldern som tillfälligt var på besök i…

Pendlare lämnas kvar på hållplatsen

På Facebooksidan Grannar i Torslanda vittnar många Torslandabor om överfulla…

Arkitekten som har satt sin prägel på samhället

Vi tar en tur från Bengts hem på Hönö Klåva…

Volvomotet klart den 27 september

Trafikverket bygger om den södra delen av Hisingsleden, på sträckan…

Akelius dubblar Öckerös insamling till Världens Barn

 – ”Öckerö ger mer” är en dubbelbottnad slogan jag gillar…

När hjärtat hittat hem

För några veckor sedan fick ett klipp stor spridning på…

Passagerarfärjan Polstjernan driver utanför Björkö – motorhaveri

Vid lunchtid råkade passagerarfärjan Polstjernan ut för motorhaveri när den…

Extra polisbevakning efter mopedrån

I veckan meddelande Hisingspolisen att det skett en ökning av…

Så mycket fick grannen för sin bostad

Torslanda Södra Fyrljusvägen 32 19 500 000 Klippfyrsvägen 9A 19…

Gapet mellan grannar växer

En rapport från Svensk Fastighetsförmedling, som baseras på en undersökning…

Höstfest på Björlandaskolan

I förra veckan bjöd Björlandaskolans föräldraförening (B-FF) tillsammans med Björlandaskolan…

Second hand – populärare än någonsin

Båda butikerna sysslar med win-win åt alla håll. Klåva second…

Budget för 2024 klubbad i Öckerö kommun

Förra veckan klubbade kommunfullmäktige i Öckerö kommun budget för år…

Kittys dotter hade änglavakt vid kollision med elscooter

Sköterskan Kitty Södersten stod mitt i en operation när telefonen…

TIK vände och vann i Torslandaderbyt

I våras vann Torslanda IK sitt hemmaderby mot Björlandarivalen IK…

Sandra fortsätter följa i munkarnas fotspår

2009 sändes Sandra Nelhans film Tre bröder i SVT. Den…

Tävling i fårvallning

Tretton minuter hade hundarna på sig att valla fyra får…

Vatten, vatten… bara vanligt vatten

Vi som växte upp i 50- och 60-talets Sverige minns…

Gym och padel under samma tak

Amir driver flera gym, bland annat i Lerum och Nossebro,…