Civilisationen och det läkta lårbenet

Var och en blir salig på sin tro. Jag inbillar mig att det märks särskilt tydligt nu när många av oss gått från att spendera för mycket tid på sociala medier till att spendera alldeles på tok för mycket tid på sociala medier. Teorier, tyckande, antaganden om Coronapandemins anledningar och konsekvenser, saker vi vet väldigt lite om i dagsläget, virvlar runt i en aldrig sinande ström. Förklaringar och syndabockar ska hittas innan vi lyckats utvärdera vad det är vi är med om.

Antropologi är läran om människosläktet och människan som gruppvarelse. Ett av antropologins vanligaste studieområden är människans anpassning till olika livsmiljöer, dels mänskligt liv, beteende och relationer, ofta betraktade utifrån ett socialt eller kulturellt perspektiv.

Internets intåg i våra liv i allmänhet, och sociala medier i synnerhet, har under de senaste 10-20 åren förändrat mycket av de saker som antropologer studerar.

En av de kändaste socialantropologerna hette Margaret Mead (1901-1978). Hon arbetade med vad hon kallade ”tillämpad antropologi”, det vill säga hur antropologiska insikter skulle kunna komma till praktisk nytta. Jag undrar vad Margaret Mead hade haft att säga om det liv vi lever på nätet under 2000-talet?

Det finns en historia om Margaret Mead, det kan lika gärna vara en skröna som en sann berättelse, men den är ganska tänkvärd så jag tänkte dela med mig av den.

Enligt den här historien fick Margaret Mead en gång frågan från en av hennes studenter om vad hon ansåg var det första tecknet på civiliserat leverne i någon forntida kultur. Studenten förväntade sig att Mead skulle svara något i stil med uppkomsten av fiskekrokar, slipstenar eller något annat redskap eller en tidig betydelsefull teknisk landvinning. Men Mead svarade att det första tecknet på civilisation i forntida kulturer var fyndet av ett lårben från en människa som hade brutits men sedan läkt.

Mead menade att ”i det vilda”, betyder ett brutet ben att du dör. Det innebär att du inte kan fly från rovdjur, eller ta dig till ett vattendrag och dricka, eller skaffa föda. Enligt Mead överlever inget vilt djur ett brutet ben tillräckligt länge för benet att läka.

Det läkta människolårbenet betydde alltså att en annan människa hade burit den skadade personen i säkerhet, vårdat, ombesörjt, utfodrat och skyddat den skadade så att han eller hon överlevde. Enligt Mead startade den mänskliga civilisationen på allvar när vi började hjälpa varandra genom svårigheter.

Kommentarer

Kommentera artikeln!

Tyck till! Här nedan kan du kommentera artikeln via tjänsten Ifrågasätt. Du behöver logga in med bank-id för att kommentera. Tänk på att hålla god ton och att inte byta ämne. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Inlägg som bedöms som olämpliga kommer att tas bort och Torslanda-Öckerötidningen förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.

Mer från ledare/krönika

Om bostadsbristen Del II

Att Göteborg växer så det knakar kan inte ha undgått…

Blå himmel blues

För varje år som går så förstår jag det lite…

Trist med bostadsbrist

Onelinerns okrönt mästare, Ulf Lundell, lär en gång har sagt…

Se till källan, tiger

Militärövningen Aurora 23 pågår för fullt på marken, i luften…

Senaste nytt

Emelie till EM i ”På spåret”

Vi befinner oss på Ringöns vagnsdepå när en spårvagn, på…

Schröder i U17-EM

Sverige ställdes mot tufft motstånd i gruppspelet i Europamästerskapet: Frankrike,…

Stororder av eldrivna Volvolastbilar – största någonsin

Volvo Lastvagnar har tecknat en avsiktsförklaring med en av världens…

Sonderar terrängen för gårdsförsäljning

Gårdsförsäljning, att en alkoholproducent ska få tillstånd att sälja sina…

Ny nämnd har budget i obalans

Stadsmiljönämnden i Göteborg har stora hål i sin budget för…

Björkö kan få 400 nya bostäder till år 2040

Med sina knappa 1500 invånare är Björkö en udda fågel…

Om bostadsbristen Del II

Att Göteborg växer så det knakar kan inte ha undgått…

Campingen i Lilleby byter ägare och blir First Camp

Göteborgs Camping, eller Lilleby camping i folkmun, har 80 fullrustade…

Hemmavinst för Torslanda IK i derbyt mot Zenith

Matchen inleddes avvaktande från bägge håll. TIK skaffade sig ett…

Spara vatten i helgen

Göteborgs kommun kommer under helgen (26-28 maj) att koppla in…

Betelskolans nya lokaler invigda

Betelskolan på Hönö har fått nya lokaler för att husera…

Hönö IS gör en satsning för lokalsamhället

Hönö IS hade mark över vid gamla Heinövallen, men i…

Invigning av nya lokaler för Närhälsan Torslanda Rehabmottagning

Närhälsan Torslanda rehabmottagning invigdes av enhetschef och leg. fysioterapeut Jannis…

Spaden i marken för hyresrätter på Björkö

Björkdungen ska vid färdigställandet utgöras av 39 nya hyresrätter. Lägenheterna…

Tio år av livsviktigt givande

I maj 2013 byttes den gamla blodbussen ut mot en…