Så ser skolorna på Coronaläget

En enkät som Torslanda-Öckerötidningen skickade ut till rektorer i Torslanda och Öckerö som har elever i årskurs 4-6 visar att det förekommer covidsmitta på en del av skolorna ända in i slutet av höstterminen. Samtidigt säger rektorerna att det är svårt att veta hur mycket pandemin påverkar skolans elever, om ens något.

I förra veckan kom uppgifter från bland annat Sveriges Radio som pekar på att sjukfrånvaron ökar i landet, bland annat på grund av coronaviruset samt säsongsinfluensan. Samtidigt har många sjukhus runt om i landet gått upp i stabsläge – vilket betyder att sjukhusen kan komma att skjuta på planerade operationer. Rädslan att vi går in i en ny, stark våg av pandemin växer sig större och större och i flera länder runtomkring i Europa och våra nordiska grannländer ökar trycket för nedstängningar och nya förändringar i samhället.

Personer som Torslanda-Öckerötidningen har pratat med berättar att läget på vissa av våra skolor är ansträngt och att många elever stannar hemma med covid-19-symptom. Det föreligger även en oro hos vissa föräldrar att distansundervisning ska införas för elever så små som tio år gamla i Torslanda eller Öckerö. 

”Nästan alla i hela klassen är sjuka just nu” berättade en person som har koppling till en av skolorna i Torslanda/Öckerö som Tidningen pratat med. 

För att ta reda på hur läget ser ut skickade vi tidigare i december ut en enkät till rektorer i vårt utgivningsområde med elever i 4:e, 5:e och 6:e klass. En enkät med fokus på elevernas situation, vilka åtgärder som görs för att förhindra smittspridning och om det finns någon risk att distansundervisning införs på skolorna. Av de tillfrågade skolorna var det endast Betelskolan i Öckerö kommun som helt avstod från att svara på frågorna. Även Björkö skola, Brattebergsskolan samt Hedens skola lämnade oss svarslösa på några frågor. De tre sistnämnda gick dessutom ihop med gemensamma svar på samtliga frågor som de besvarade.

Här följer en sammanställning av svaren vi fick från rektorerna:

Har ni några bekräftade fall av corona/covid-19 på er skola just nu?
På frågan om det förekommer några fall av covid på skolorna var det endast Lillebyskolan och Torslandaskolan som svarade ja. Ingen av skolorna i Öckerö kommun valde att svara på frågan, så om sjukdomen förekommer där vet vi inte. Övriga skolor svarade nej.

Har ni infört distansundervisning? Om ja – för vilka årskurser?
Rektorerna på Skutehagens skola samt Torslandaskolan hänvisade till att det är förvaltningsdirektören i grundskoleförvaltningen som får fatta beslut om distansundervisning, utan att själva redogöra om skolorna infört undervisning på distans eller ej. För Lillebyskolans räkning skriver rektor Monica Landin att ”Ja, vi har haft distansundervisning i två klasser några dagar.” Medan Noleredsskolan, Björlandaskolan, Björkö skola, Brattebergsskolan samt Hedens skola svarade nej på frågan.

Kommer ni ha någon typ av distansundervisning under resterande året, eller under vårterminen 2022?
Samtliga skolor svarade att det inte är aktuellt med distansundervisning för tillfället, eller att det endast är något som kan beslutas efter att samråd skett med smittskydd.

Genomför ni några smittspridningsförhindrande åtgärder på skolan för tillfället och hur ser dessa ut i så fall?
Listan på vad skolorna gör kan göras lång med allt från att minska på fysiska möten till att kommunicera med vårdnadshavare att hålla extra koll på barnens eventuella symptom. På Öckeröarna har skolorna anpassat julavslutningar och luciafirande så att de skett klassvis alternativt utomhus.

Hur tror ni coronapandemin påverkat era elever?
Här svarar skolorna i Öckerö att det är svårt att bedöma och att ”…vi får bland annat invänta Skolverkets rapporter gällande pandemins påverkan på elever”. Övriga skolor påpekar att de kunnat driva undervisningen som vanligt och att påverkan inte är speciellt stor. Lillebyskolan hänvisar till forskning från Bris som pratar om att elever påverkats negativt i sitt svar till oss. Rektorn på Noleredsskolan, Ulrika Hasselblad Verner, skriver att hon tror sina elever påverkats på följande sätt: ”Pandemin har inneburit att en hel del av social/pedagogiska aktiviteter ställts in. Exempelvis studiebesök, kulturaktiviteter, fadderverksamhet mellan elever etcetera. Alltså mycket av det som ger lite guldkant i tillvaron.” Björlandaskolans rektor Fredrik Henriksson tror inte påverkan varit så stor under hösten, utan snarare var som värst i våras då det förekom både elever och personal som var sjuka (om än i många fall endast med symptom och inte bekräftad covid).

Sista frågan handlade om rektorerna var oroliga för ytterligare påverkan framöver till följd av smittspridning eller nedstängningar.

Ingen av skolorna i Öckerö kommun svarade på frågan och för skolorna i Torslanda skiljde sig svaren åt. En del skolor, så som Skutehagens skola och Lillebyskolan svarade helt sonika ”nej”, eller ”inte så troligt”. Björlandaskolan och Noleredsskolan uttryckte även de att de inte känner någon direkt oro, men att vi får dras med pandemin en tid till. Det var endast Dan Alfredsson, rektor på Torslandaskolan, som svarade ja på frågan med motiveringen att ”…många arbetar hemifrån och att man rör sig mindre i samhället. Träningar stängs ner m.m. Inget av det är bra i längden”.

Kommentarer

Kommentera artikeln!

Tyck till! Här nedan kan du kommentera artikeln via tjänsten Ifrågasätt. Du behöver logga in med bank-id för att kommentera. Tänk på att hålla god ton och att inte byta ämne. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Inlägg som bedöms som olämpliga kommer att tas bort och Torslanda-Öckerötidningen förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.

Mer från allmänt

Spara vatten i helgen

Göteborgs kommun kommer under helgen (26-28 maj) att koppla in…

Tio år av livsviktigt givande

I maj 2013 byttes den gamla blodbussen ut mot en…

Största militärövningen på 30 år – så märks den här

Aurora 23 är den största nationella försvarsmaktsövningen på över 30…

Göteborgs Hamn köper andel av omtvistat vindkraftsprojekt

Göteborgs Hamn AB köper fem procent av det bolag som…

Senaste nytt

Björkö kan få 400 nya bostäder till år 2040

Med sina knappa 1500 invånare är Björkö en udda fågel…

Om bostadsbristen Del II

Att Göteborg växer så det knakar kan inte ha undgått…

Campingen i Lilleby byter ägare och blir First Camp

Göteborgs Camping, eller Lilleby camping i folkmun, har 80 fullrustade…

Hemmavinst för Torslanda IK i derbyt mot Zenith

Matchen inleddes avvaktande från bägge håll. TIK skaffade sig ett…

Spara vatten i helgen

Göteborgs kommun kommer under helgen (26-28 maj) att koppla in…

Betelskolans nya lokaler invigda

Betelskolan på Hönö har fått nya lokaler för att husera…

Hönö IS gör en satsning för lokalsamhället

Hönö IS hade mark över vid gamla Heinövallen, men i…

Invigning av nya lokaler för Närhälsan Torslanda Rehabmottagning

Närhälsan Torslanda rehabmottagning invigdes av enhetschef och leg. fysioterapeut Jannis…

Spaden i marken för hyresrätter på Björkö

Björkdungen ska vid färdigställandet utgöras av 39 nya hyresrätter. Lägenheterna…

Tio år av livsviktigt givande

I maj 2013 byttes den gamla blodbussen ut mot en…

Rosita Ståhl – en glasets mästare

– Fascinationen för glas har alltid funnits där, kreativiteten också.…

Alice älskar diplomboxning

Alice går på Torslandaskolan i årskurs 7. Hon  lägger all…

Nyanlända lotsas in i Öckerö kommun

Redan 2016 startades föreningen ÖS! (Öckerö samverkan integration) för att…

Berörande mästerverk fick folkets hyllning

 Förutom öarnas egna körsångare hade körer från många andra platser…

Blå himmel blues

För varje år som går så förstår jag det lite…