Sedan den 1 januari i år är det lag på att alla katter ska id-märkas och registreras hos Jordbruksverket.
– Vi tycker att det är underbart. Det visar att man vill höja katternas status och det kommer göra vårt arbete lättare, säger Anna Morales Landström på Tassens katthjälp i Torslanda.
Från och med 2023 måste katter id-märkas och registreras hos Jordbruksverket. Lagen gäller både ute- och innekatter. Kravet på registrering hos Jordbruksverket gäller även om katten redan är registrerad i ett frivilligt register.
På Tassens katthjälp som hjälpt hemlösa och övergivna katter i Torslanda sedan 2017 tas den nya lagen emot med öppna armar. Anna Morales Landström, som driver Tassens katthjälp tillsammans med Johanna Stohr och Mariana Andersson, tror dock att den kommer få full effekt först om några år.
– Känslan är väl att många som har innekatter inte tycker att de behöver registrera sin katt. Men katter kan lätt smita ut genom en öppen dörr eller ett öppet fönster. Jag hoppas verkligen att de flesta kattägare kommer att följa lagen, säger hon.
Lagen har kommit till för att det ska bli enklare att återbörda försvunna katter till sina ägare. Något som kommer att förenkla i Tassens katthjälps verksamhet också. Tidigare har många katter varit chippade, men inte registrerade, enligt Anna Morales Landström.
Kattungar ska vara märkta och registrerade innan de är fyra månader gamla.
Som kattägare kan du märka din katt antingen genom chip eller tatuering. Märkningen genomförs av en veterinär eller en annan utbildad id-märkare. Om man som ägare är osäker på om katten är märkt, eller om man inte har kvar chipnumret, kan man exempelvis låta en veterinär läsa av chippet med en chipavläsare.
Katten måste vara märkt innan den registreras.
Det enklaste sättet att registrera sin katt är att göra det via Jordbruksverkets hemsida. Det kostar 40 kronor per katt. Det går även att beställa en blankett för ifyllning. Då kostar däremot varje registrering 100 kronor.
Länsstyrelsen är tillsynsmyndighet för den nya lagen och de kan besluta om åtgärder om en katt inte är märkt eller registrerad.
Anna Morales Landström berättar att antalet katter vars ägare inte ville ha kvar dem ökade väldigt mycket efter pandemin. Något som gjort att man varit tvungna att göra insatser för att hitta nya hem till många Coronakatter.
Underbart. Det visar att man vill höja katternas status.
Anna Morales Landström
Under början av året har Tassens katthjälp dessutom lyckats fånga in en hel koloni, hela 20 stycken skygga katter som levde mer eller mindre vilt i en lada.
Anna uppskattar att hon lägger åtminstone fyra timmar om dagen på att på olika sätt hjälpa katter i vårt närområde.
– Ja, vi har helt klart att göra. Vi kämpar på, det är tufft men stundtals väldigt givande också. Vill man hjälpa till litegrann så får man gärna följa oss på sociala medier. Där delar vi våra nödrop och efterlyser jourhem med mera, säger hon.