Registreringslag välkomnas av katthjälparna

Sedan den 1 januari i år är det lag på att alla katter ska id-märkas och registreras hos Jordbruksverket.
– Vi tycker att det är underbart. Det visar att man vill höja katternas status och det kommer göra vårt arbete lättare, säger Anna Morales Landström på Tassens katthjälp i Torslanda.

Från och med 2023 måste katter id-märkas och registreras hos Jordbruksverket. Lagen gäller både ute- och innekatter. Kravet på registrering hos Jordbruksverket gäller även om katten redan är registrerad i ett frivilligt register.

På Tassens katthjälp som hjälpt hemlösa och övergivna katter i Torslanda sedan 2017 tas den nya lagen emot med öppna armar. Anna Morales Landström, som driver Tassens katthjälp tillsammans med Johanna Stohr och Mariana Andersson, tror dock att den kommer få full effekt först om några år.

– Känslan är väl att många som har innekatter inte tycker att de behöver registrera sin katt. Men katter kan lätt smita ut genom en öppen dörr eller ett öppet fönster. Jag hoppas verkligen att de flesta kattägare kommer att följa lagen, säger hon.

Lagen har kommit till för att det ska bli enklare att återbörda försvunna katter till sina ägare. Något som kommer att förenkla i Tassens katthjälps verksamhet också. Tidigare har många katter varit chippade, men inte registrerade, enligt Anna Morales Landström.

Chip eller tatuering

Kattungar ska vara märkta och registrerade innan de är fyra månader gamla.
Som kattägare kan du märka din katt antingen genom chip eller tatuering. Märkningen genomförs av en veterinär eller en annan utbildad id-märkare. Om man som ägare är osäker på om katten är märkt, eller om man inte har kvar chipnumret, kan man exempelvis låta en veterinär läsa av chippet med en chipavläsare. 

Katten måste vara märkt innan den registreras.

Det enklaste sättet att registrera sin katt är att göra det via Jordbruksverkets hemsida. Det kostar 40 kronor per katt. Det går även att beställa en blankett för ifyllning. Då kostar däremot varje registrering 100 kronor.

Länsstyrelsen är tillsynsmyndighet för den nya lagen och de kan besluta om åtgärder om en katt inte är märkt eller registrerad.

20 kolonikatter infångade

Anna Morales Landström berättar att antalet katter vars ägare inte ville ha kvar dem ökade väldigt mycket efter pandemin. Något som gjort att man varit tvungna att göra insatser för att hitta nya hem till många Coronakatter.

Underbart. Det visar att man vill höja katternas status.
Anna Morales Landström

Under början av året har Tassens katthjälp dessutom lyckats fånga in en hel koloni, hela 20 stycken skygga katter som levde mer eller mindre vilt i en lada. 

Anna uppskattar att hon lägger åtminstone fyra timmar om dagen på att på olika sätt hjälpa katter i vårt närområde.

– Ja, vi har helt klart att göra. Vi kämpar på, det är tufft men stundtals väldigt givande också. Vill man hjälpa till litegrann så får man gärna följa oss på sociala medier. Där delar vi våra nödrop och efterlyser jourhem med mera, säger hon. 

Kommentarer

Kommentera artikeln!

Tyck till! Här nedan kan du kommentera artikeln via tjänsten Ifrågasätt. Du behöver logga in med bank-id för att kommentera. Tänk på att hålla god ton och att inte byta ämne. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Inlägg som bedöms som olämpliga kommer att tas bort och Torslanda-Öckerötidningen förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.

Mer från allmänt

Dags för Däckrazzia

Slitna däck ökar risken för vattenplaning och med dåligt lufttryck…

Kommunpolisen: Ett fall framåt

I Sverige finns ungefär 53 000 registrerade a-traktorer. Under senare år…

Vill se en bro mellan Öckerö och Björkö

I förra kommunvalet blev Brobyggarpartiet inröstat och tilldelat ett mandat…

Priserna stiger och köpkraften sjunker

I april i år sjönk priserna på livsmedel och alkoholfria…

Senaste nytt

Du-reformen

Den alltid lika intressante Fredrik Lindströms populärhistoriska tv-serie Tänk om, som…

1 780 000 kronor till Världens Barn på en enda kväll

Roger stod själv i dörren och hälsade alla gäster välkomna…

Ett liv bland palmer

Nej, man behöver inte ta sig till Rivieran för att…

Nu är bygget av batterifabriken i gång

Nu startar formellt byggandet av den batterifabrik som ska leda…

Avstängd fotbollsplan skapar missnöje

Under ett vårdnadshavarmöte på skolan i förra veckan diskuterades frågan…

Ny deckare i vår närmiljö

Efter golfrundan på Vinga golfklubb i Torslanda saknar Örjan Lundberg…

Hundmat på musslor på väg mot draknästet

Alexander Evjenth och Johan Cederloo står bakom företaget Glufs som…

Mattias vinner Rally-SM

Rallyföraren Mattias Adielsson säkrade förra lördagen SM-guld i rally tillsammans…

Försvunnen kvinna funnen i Hjuvik

En kvinna i 76-årsåldern som tillfälligt var på besök i…

Pendlare lämnas kvar på hållplatsen

På Facebooksidan Grannar i Torslanda vittnar många Torslandabor om överfulla…

Arkitekten som har satt sin prägel på samhället

Vi tar en tur från Bengts hem på Hönö Klåva…

Volvomotet klart den 27 september

Trafikverket bygger om den södra delen av Hisingsleden, på sträckan…

Akelius dubblar Öckerös insamling till Världens Barn

 – ”Öckerö ger mer” är en dubbelbottnad slogan jag gillar…

När hjärtat hittat hem

För några veckor sedan fick ett klipp stor spridning på…

Passagerarfärjan Polstjernan driver utanför Björkö – motorhaveri

Vid lunchtid råkade passagerarfärjan Polstjernan ut för motorhaveri när den…

Extra polisbevakning efter mopedrån

I veckan meddelande Hisingspolisen att det skett en ökning av…

Så mycket fick grannen för sin bostad

Torslanda Södra Fyrljusvägen 32 19 500 000 Klippfyrsvägen 9A 19…

Gapet mellan grannar växer

En rapport från Svensk Fastighetsförmedling, som baseras på en undersökning…

Höstfest på Björlandaskolan

I förra veckan bjöd Björlandaskolans föräldraförening (B-FF) tillsammans med Björlandaskolan…

Second hand – populärare än någonsin

Båda butikerna sysslar med win-win åt alla håll. Klåva second…

Budget för 2024 klubbad i Öckerö kommun

Förra veckan klubbade kommunfullmäktige i Öckerö kommun budget för år…

Kittys dotter hade änglavakt vid kollision med elscooter

Sköterskan Kitty Södersten stod mitt i en operation när telefonen…

TIK vände och vann i Torslandaderbyt

I våras vann Torslanda IK sitt hemmaderby mot Björlandarivalen IK…

Sandra fortsätter följa i munkarnas fotspår

2009 sändes Sandra Nelhans film Tre bröder i SVT. Den…

Tävling i fårvallning

Tretton minuter hade hundarna på sig att valla fyra får…