Ny tjänst erbjuder inventering av skyddsrum

I centrala Torslanda finns många. I Öckerö kommun och Björlanda ett fåtal. Nu erbjuder Riksbyggen en tjänst för bostadsrättsföreningar som vill inventera sina skyddsrum.

Efter att Torslanda-Öckerötidningen (220226) skrev om att endast ett skyddsrum, med plats för knappt en procent av kommunens befolkning, i dagsläget finns i Öckerö kommun, har många hört av sig till tidningen via telefon och mail för att uttrycka sin oro. I Torslandadelen av vårt utgivningsområde finns betydligt fler skyddsrum, men i vilket skick befinner de sig?

Ansvaret för skyddsrum ligger på Myndigheten för Samhällsskydd och Beredskap, men i ett pressmeddelande skriver nu företaget Riksbyggen att man tagit fram en tjänst för bostadsföreningar som vill göra en inventering av sitt skyddsrum. Enligt Riksbyggen sker inventeringen enligt riktlinjerna från MSB, och hjälper bostadsrättsföreningar att uppnå lagkrav och ge förslag på eventuella åtgärder. 

– På kort tid har vi på Riksbyggen fått många frågor från bostadsrättsföreningar som vill ha hjälp med att ställa i ordning sina skyddsrum. Idag används många skyddsrum till cykelförråd eller föreningslokaler och Riksbyggen har därför tagit fram en tjänst som underlättar för föreningarna att leva upp till myndighetskraven, säger Eric Stuart, affärsområdeschef på Riksbyggen fastighetsförvaltning i pressmeddelandet.

Riksbyggen samarbetar med leverantören Presto för utförandet av tjänsten, som finns tillgänglig i hela landet.

I tjänsten ingår följande:

Grundlig inventering enligt MSB:s riktlinjer.

Digitalt protokoll med förslag på eventuella åtgärder.

Genomgång av resultatet från inventeringen.

Utbildning via e-learning.

I Sverige finns cirka 65 000 skyddsrum. Ett skyddsrum ska skydda människor mot splitter, gas och rasmassor.

– Det är fastighetsägarens ansvar, i det här fallet bostadsrättsföreningens, att underhålla skyddsrummet för att skapa trygghet för de boende. För oss på Riksbyggen är det viktigt att kunna hjälpa till i det arbetet och behovet är stort, säger Eric Stuart.

Läs mer: Öckerö har blivit en vit fläck på kartan över skyddsrum

Kommentarer

Kommentera artikeln!

Tyck till! Här nedan kan du kommentera artikeln via tjänsten Ifrågasätt. Du behöver logga in med bank-id för att kommentera. Tänk på att hålla god ton och att inte byta ämne. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Inlägg som bedöms som olämpliga kommer att tas bort och Torslanda-Öckerötidningen förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.

Mer från allmänt

Stororder av eldrivna Volvolastbilar – största någonsin

Volvo Lastvagnar har tecknat en avsiktsförklaring med en av världens…

Ny nämnd har budget i obalans

Stadsmiljönämnden i Göteborg har stora hål i sin budget för…

Spara vatten i helgen

Göteborgs kommun kommer under helgen (26-28 maj) att koppla in…

Tio år av livsviktigt givande

I maj 2013 byttes den gamla blodbussen ut mot en…

Senaste nytt

Emelie till EM i ”På spåret”

Vi befinner oss på Ringöns vagnsdepå när en spårvagn, på…

Schröder i U17-EM

Sverige ställdes mot tufft motstånd i gruppspelet i Europamästerskapet: Frankrike,…

Stororder av eldrivna Volvolastbilar – största någonsin

Volvo Lastvagnar har tecknat en avsiktsförklaring med en av världens…

Sonderar terrängen för gårdsförsäljning

Gårdsförsäljning, att en alkoholproducent ska få tillstånd att sälja sina…

Ny nämnd har budget i obalans

Stadsmiljönämnden i Göteborg har stora hål i sin budget för…

Björkö kan få 400 nya bostäder till år 2040

Med sina knappa 1500 invånare är Björkö en udda fågel…

Om bostadsbristen Del II

Att Göteborg växer så det knakar kan inte ha undgått…

Campingen i Lilleby byter ägare och blir First Camp

Göteborgs Camping, eller Lilleby camping i folkmun, har 80 fullrustade…

Hemmavinst för Torslanda IK i derbyt mot Zenith

Matchen inleddes avvaktande från bägge håll. TIK skaffade sig ett…

Spara vatten i helgen

Göteborgs kommun kommer under helgen (26-28 maj) att koppla in…

Betelskolans nya lokaler invigda

Betelskolan på Hönö har fått nya lokaler för att husera…

Hönö IS gör en satsning för lokalsamhället

Hönö IS hade mark över vid gamla Heinövallen, men i…

Invigning av nya lokaler för Närhälsan Torslanda Rehabmottagning

Närhälsan Torslanda rehabmottagning invigdes av enhetschef och leg. fysioterapeut Jannis…

Spaden i marken för hyresrätter på Björkö

Björkdungen ska vid färdigställandet utgöras av 39 nya hyresrätter. Lägenheterna…

Tio år av livsviktigt givande

I maj 2013 byttes den gamla blodbussen ut mot en…