Riktad polisinsats mot A-traktorer i Torslanda och Öckerö

Majoriteten av kontrollerade A-traktorer var olagliga

Den 2 december genomförde polisen en riktad insats mot A-traktorer med inriktning på Torslanda och Öckerö kommun. Resultatet: 11 av 15 kontrollerade fordon var olagliga – och en A-traktor beslagtogs.

Den 2 december genomförde tio poliser från Polisen Hisingen, tillsammans med två kollegor från trafikavdelningen med spetskompetens inom området, en insats där A-traktorer (och mopeder) kontrollerades i Torslanda och Öckerö. 

Av de A-traktorer som kontrollerades gick fyra stycken igenom utan anmärkning. Medan hela elva stycken inte var reglementsenliga och där förarna nu blir tvungna att omregistrera och/eller ombesiktiga sina fordon. Totalt misstänks dessutom tre förare för olovlig körning.

– Det var olika brister som A-traktorerna uppvisade. I vissa fall hade de plockat bort gallret mellan förarsätena och baksätet, vilket göra att personer får tillgång till att sitta i baksätet vilket inte är tillåtet, säger Fredrik Adolfsson från Polisen Hisingen som var insatsledare under insatsen.

Han ger exempel på ytterligare några av bristerna som påträffades under insatsen:

– Vi hade till exempel fel däckdimension jämfört med vad som registrerats, samt att man registrerat sitt fordon för att endast ha två växlar, ettan, tvåan och back, men där det i själva verket fanns fler fungerande växlar.

Beslagtaget fordon
Utöver de elva A-traktorerna som nu blir tvungna att omregistreras och ombesiktigas var det ytterligare en A-traktor som togs i beslag av polisen. Där är föraren även misstänkt för olovlig körning.

– Där har vi tagit fordonet i beslag eftersom vi har en misstanke om trimning, att det kan köra i 60 km/h jämfört med tillåtna 30 km/h och därmed också en misstanke om olovlig körning. Det blir en teknisk undersökning av fordonet och en föräldrakontakt är tagen, säger Fredrik Adolfsson.

Fredrik Adolfsson menar att det som enskild ung A-traktorförare kan vara svårt att veta om exakt vilka regler som gäller, men han menar att vårdnadshavare här har ett stort ansvar för att se till att deras ungdomar kör lagliga A-traktorer, inte minst eftersom någon av föräldrarna ofta är registrerade som ägare till fordonet. 

– Man kan tycka att däckdimensioner och passagerare är petitesser, men det kan få allvarliga konsekvenser. Det ser vi på de många allvarliga olyckor som skett under året. Där vissa har haft dödlig utgång. 

– Många av de som kör reglementsvidriga A-traktorer har dessutom system för att snabbt kunna lura polisen säger kommunpolis Daniel Johnsson.

Daniel Johnsson är kommunpolis på Hisingen. Han har tidigare gått ut och varnat för det snabbt ökande antalet regelvidriga A-traktorer och farorna som uppkommer därav, bland annat i Torslanda-Öckerötidningen.

Han är inte förvånad över att antalet olagliga A-traktorer är så högt.

– Givetvis är det under all kritik att så många procent av de kontrollerade bilarna rullar runt med brister, säger han.

Förutom ovan anmärkningar förde fredagens riktade polisinsats med sig följande två omhändertagna körkort, varav en var förare till en personbil, samt tre böteslägganden för hastighetsöverträdelse, körning i bussfil och för att inte ha använt bilbälte.

Enligt Polisen själva var den polisiära närvaron under insatsen uppskattad av många boende i området, i synnerhet i Öckerö kommun.

Kommentarer

Kommentera artikeln!

Tyck till! Här nedan kan du kommentera artikeln via tjänsten Ifrågasätt. Du behöver logga in med bank-id för att kommentera. Tänk på att hålla god ton och att inte byta ämne. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Inlägg som bedöms som olämpliga kommer att tas bort och Torslanda-Öckerötidningen förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.

Mer från allmänt

Dags för Däckrazzia

Slitna däck ökar risken för vattenplaning och med dåligt lufttryck…

Kommunpolisen: Ett fall framåt

I Sverige finns ungefär 53 000 registrerade a-traktorer. Under senare år…

Vill se en bro mellan Öckerö och Björkö

I förra kommunvalet blev Brobyggarpartiet inröstat och tilldelat ett mandat…

Priserna stiger och köpkraften sjunker

I april i år sjönk priserna på livsmedel och alkoholfria…

Senaste nytt

Försvunnen kvinna funnen i Hjuvik

En kvinna i 76-årsåldern som tillfälligt var på besök i…

Pendlare lämnas kvar på hållplatsen

På Facebooksidan Grannar i Torslanda vittnar många Torslandabor om överfulla…

Arkitekten som har satt sin prägel på samhället

Vi tar en tur från Bengts hem på Hönö Klåva…

Volvomotet klart den 27 september

Trafikverket bygger om den södra delen av Hisingsleden, på sträckan…

Akelius dubblar Öckerös insamling till Världens Barn

 – ”Öckerö ger mer” är en dubbelbottnad slogan jag gillar…

När hjärtat hittat hem

För några veckor sedan fick ett klipp stor spridning på…

Passagerarfärjan Polstjernan driver utanför Björkö – motorhaveri

Vid lunchtid råkade passagerarfärjan Polstjernan ut för motorhaveri när den…

Extra polisbevakning efter mopedrån

I veckan meddelande Hisingspolisen att det skett en ökning av…

Så mycket fick grannen för sin bostad

Torslanda Södra Fyrljusvägen 32 19 500 000 Klippfyrsvägen 9A 19…

Gapet mellan grannar växer

En rapport från Svensk Fastighetsförmedling, som baseras på en undersökning…

Höstfest på Björlandaskolan

I förra veckan bjöd Björlandaskolans föräldraförening (B-FF) tillsammans med Björlandaskolan…

Second hand – populärare än någonsin

Båda butikerna sysslar med win-win åt alla håll. Klåva second…

Budget för 2024 klubbad i Öckerö kommun

Förra veckan klubbade kommunfullmäktige i Öckerö kommun budget för år…

Kittys dotter hade änglavakt vid kollision med elscooter

Sköterskan Kitty Södersten stod mitt i en operation när telefonen…

TIK vände och vann i Torslandaderbyt

I våras vann Torslanda IK sitt hemmaderby mot Björlandarivalen IK…

Sandra fortsätter följa i munkarnas fotspår

2009 sändes Sandra Nelhans film Tre bröder i SVT. Den…

Tävling i fårvallning

Tretton minuter hade hundarna på sig att valla fyra får…

Vatten, vatten… bara vanligt vatten

Vi som växte upp i 50- och 60-talets Sverige minns…

Gym och padel under samma tak

Amir driver flera gym, bland annat i Lerum och Nossebro,…

Indiras konst utforskar balansen i livet

Indira Sundberg från Lilleby beskriver sig som ”engineer by day,…