Det är tidigt på morgonen. Solen skiner in genom fönstret på min arbetsplats. Det skarpa ljuset irriterar lite men vad spelar det för roll. Hur njutbart är det inte så här års med att det mornar tidigare och att dagarna blir längre. Värmen tycks äntligen vara på väg efter denna rekordkalla och rekordlånga vinter vi haft.
I morse när jag gick ut till brevlådan för att hämta tidningen satt en koltrast i ett träd och sjöng sin underbara friarsång till någon blivande maka. I horisonten åt öster steg gryningsljuset upp på himlen. Medan vi åt frukost och noggrannt läste igenom tidningen började solen skina in genom köksfönstret. Inte utan att man fylldes av fröjd och förväntningar. Snart kan vi sitta där och njuta av blomsterprakt och lövade buskar och träd.
I helgen var det årspremiär ute i trädgården. Nästan all snö är nu borta. Rabatter och gräsmatta har kommit fram. Mängder med löv och gamla perenner krattades upp och i den svarta jorden kan man börja ana små skott av lökväxter och perenner.
Snart är det så varmt att man kan sitta ute och äta frukosten på altan. Vi har nu mycket njutning att se fram emot. Det gäller bara att ta tillvara på och njuta av stunderna. Livet är inte stunderna som passerar, det är stunderna man minns.


Kommentarer
(0)