Sakta - mycket sakta - går processen med att komma igång med att bygga Amhult Centrum etapp 2. Utställningen av detaljplaneförslaget avslutades i förra veckan. Synpunkter har kommit in från vissa myndigheter och andra berörda som företag och privatpersoner.
Men eftersom en del tunga instanser ännu inte har lämnat in sina synpunkter så blir det ytterligare förseningar på den process som för drygt fem år sedan såg ut att då bli slutförd.
Det är bl a Länstyrelsen, Trafikverket, SDN Västra Hisingen, Miljö- och klimatnämnden och Göteborgsregionen som försenat förväntas inkomma med sina synpunkter. Man kan undra om som privatpersoner får lov att inkomma med synpunkter efter utställningens sista datum.
Nu kan man hoppas att byggnadsnämnden kommer att godkänna planen i oktober som planerat och att ingen därefter överklagar den. I så fall kan byggnationen komma igång till vintern. Hur många år det sedan dröjer innan allt är färdigbyggt återstår att se. Vi är många torslandabor och företagare som ser fram mot att allt blir färdigbyggt.


Kommentarer
(0)