Huvudkolumn

Publicerad 2011-06-08 09:05 Skriv ut Tipsa en vän

Fest och firande

Torslandafestivalen har nu blivit en tradition. I lördags kunde festivalbesökarna hela dagen njuta av ett underbart väder där de satt på ”teatertrappan” vid Amhults torg och lyssnade på mängder av gratisuppträdanden.

Det var allt ifrån barnunderhållning med Allgott och Villgott och den nationella talangtävlingen Julias stjärnskott till rockorkestrar som Amaranthe och Diamond Dawn. För att inte tala om publikfavoriten och svensktoppledande Sara Varga.
På torget, som var avstängt för bil- och busstrafik, fanns ett tivoli och utanför ICA Maxi var det knallemarknad. Affärerna hade öppet längre än vanligt . Ja, det var en festival som blev lyckad mest tack vare torslandabon Tommy Larsson från Tom eventbyrå och alla företag som sponsrade evenemanget tillsammans med stadsdelsförvaltningen.
I måndags var det Sveriges nationaldag. Jag träffade en norska som bor här i Torslanda som utbrast ”Är detta Sveriges syttende maj? Det eneste jej ser är några hissade flaggor.” Ja, hur firade man nationaldagen. Själv hissade jag flaggan på morgonen, var på redaktionen några timmar, jobbade i trädgården, höll en golfteorikurs på kvällen och kom i håg att hala flaggan på kvällen. Inte mycket till firande. Men det blir kanske bättre med åren. Nationaldagen är ju så ny.

Ledarbengt

Bengt Wester

Kommentarer

(0)

Skriv kommentar

Läs våra kommentarsvillkor

Tipsa en vän

Featurekolumn

Senaste blogginläggen

  1. 10 maj Maria Manning
    Inred ute och skapa sommarens favoritrum
  2. 12 april Maria Manning
    Trädgårdsprofiler tycker till
  3. 28 mars Maria Manning
    Rum & Trädgård - En inspirerande mässa
  4. 07 mars Maria Manning
    Härliga uterum och växthus
  5. 17 feb Maria Manning
    Vinterdagar med is och grönt

Extrakolumn

PDF

Läs i flashformat