Huvudkolumn

Publicerad 2011-10-12 12:04 Skriv ut Tipsa en vän

De för stunden stora problemen tynar bort och blir små

Måndag morgon. Jag kommer tidigt till tidningsredaktionen för att göra min del av redigeringen av veckans tidning som skall sändas till tryckeriet på tisdag förmiddag.

Jag märker genast att det inte går att läsa e-posten. Internet går inte heller att få upp. När Patrik, som bl a ansvarar för allt det tekniska på redaktionen, kommer kastar han sig över problemet.
Timmarna går. På något sätt blir vi handlingsförlamade i väntan på att allt skall fungera som vanligt. Det konstateras att det är ett ganska allvarligt lokalt problem. Vi finner provisoriska lösningar till att få in de artiklar som ligger och väntar på att e-posten skall fungera igen. Annonsmanus från kunder och korrektur till dem blir fördröjda. Fram på eftermiddagen fungerar det mesta igen och veckans tidning är nästan klar när vi går hem.
Att sakna Internet och e-post några timmar är för många numera mycket frustrerande. Ett modernt i-landsproblem. Samhällets sårbarhet ökar med det ständigt ökande internetanvändandet. Långa strömavbrott ställer till det för företag och privatpersoner.
Men allt löser sig ändå till slut. Livet går vidare. De för stunden stora problemen tynar bort och blir små. Nya större står och väntar på att lösas i framtiden.
Lev väl.

Ledarbengt

Bengt Wester

Kommentarer

(0)

Skriv kommentar

Läs våra kommentarsvillkor

Tipsa en vän

Featurekolumn

Senaste blogginläggen

  1. 10 maj Maria Manning
    Inred ute och skapa sommarens favoritrum
  2. 12 april Maria Manning
    Trädgårdsprofiler tycker till
  3. 28 mars Maria Manning
    Rum & Trädgård - En inspirerande mässa
  4. 07 mars Maria Manning
    Härliga uterum och växthus
  5. 17 feb Maria Manning
    Vinterdagar med is och grönt

Extrakolumn

PDF

Läs i flashformat