Huvudkolumn

Publicerad 2011-01-12 11:12 Skriv ut Tipsa en vän

Skrota bussfälten på Torslanda vägen/Öckeröleden

Åker inte bil ofta till mitt arbete på Volvo men när jag gör det så är det köer. Min startpunkt är ifrån Hällsvik och redan vid Brandstationen börjar det tjockna på. När filerna sedermera ändras till bussfil samt fil för de som kör ensamma så är kön total i den fil som jag tar. Detta medans bussfilen är tom.

Tanken och syftet med detta upplägg är något jag kan förstå men det har med all tydlighet visat sig att det hjälper inte. Det enda detta har uppnått är att öka irritationen på morgonen samt skapat en "cowboy" mentalitet. Medans de lydiga ligger i sina köer och ökar utsläppsnivån susar de som inte bryr sig om i innerfilen. En enkel undersökning visar att ca 50% av de som kör i innerfilen är sådana som skiter i regler, dvs de kör ensamma i innerfilen, vilket medför att de som följer dem blir ännu mer irriterade. Dessutom känns det fullständigt meningslöst att ligga i ytterfilen när innerfilen är helt tom stundtals. Dessutom när det inte finns några verktyg för att hålla ef ter dem. Skulle vara intressant med en undersökning om bussåkandet har ökat. Tror knappast det. Nej, skrota denna satsning. Det var värt ett försök men det funkade inte. Släpp båda filerna fria och det kommer att löpa på bättre för alla.
/Jagren

Kommentarer

(1)
  1. Ulf Danielsson 2011-01-1916:19:37

    Jag vet inte vad du har för kunskap att skriva som du gör BUSSKÖRFÄLTEN fungerar det är mycket sällan man ser en bil med bara en person i. Men man ser i att de flesta fall sitter det enbart en person i bilen om flera tog bussen skulle köerna i vänsterfilen bli mycket mindre. Jag vet inte vad det är för en undersökning du referar till. ökningen av bussresenärer har ökat med ca 30%. Tilläggas kan att på E 45 finns det ingen bussfil vilket medför att Lila Express ofta är sen ut till Lilla Varholmen, det är katastrof vid Surte och Bohus med stillastående köer där sitter det också en peson i vage bil oftas det är mycket bra bussförbindelser från Lilla Varholmen/Torslandakrysset skulle fler åka kollektivt skulle också bussförbindelsen bil ännu bättre och det skulle löpa mycket bättre för alla. //Ulf Danielsson Förare på Lila Express och boende i Hjuvik

Skriv kommentar

Läs våra kommentarsvillkor

Tipsa en vän

Featurekolumn

Senaste blogginläggen

  1. 10 maj Maria Manning
    Inred ute och skapa sommarens favoritrum
  2. 12 april Maria Manning
    Trädgårdsprofiler tycker till
  3. 28 mars Maria Manning
    Rum & Trädgård - En inspirerande mässa
  4. 07 mars Maria Manning
    Härliga uterum och växthus
  5. 17 feb Maria Manning
    Vinterdagar med is och grönt

Extrakolumn

PDF

Läs i flashformat