Vi lärare på Brattebergsskolan (undantaget en pedagog) vill diskutera och problematisera frågan om att dela upp eleverna i Öckerö kommun på högstadieskolor, en på Öckerö och en på Hönö.
Vi upplever det som att frågan inte tagits upp till diskussion med alla parter som det gäller, framförallt barn/elever och föräldrar, samt lärare/personal inom skolan.
Har politiker och utredare hört kommunens invånare/medborgare i frågan? Borde inte frågan diskuterats mer öppet, så att alla får komma till tals? Vi saknar viktiga remissinstanser som elevråd, föräldraråd, byråd och lärarfacken som referenser i frågan, innan beslut fattas i en så stor fråga för kommunens invånare! Vilka politiska partier kommunen är för en mer öppen diskussion i frågan?
I den nya läroplanen på sid. 7 står det om Skolans värdegrund och uppdrag att ”Skolväsendet vilar på demokratins grund”. Tanken är att eleverna ska ha kunskap och förmåga att bidra till det demokratiska samhällets utveckling. Hur bra blir de på det om de inte under sin skoltid fått känna på praktisk demokrati? Kan man förvänta sig socialt och politiskt medvetna medborgare om eleverna läst om demokrati men aldrig praktiserat demokrati och speciellt när det handlar om frågor som kommer att påverka dem direkt?
Beslutet grundar sig på bl.a. kritik från Skolverket och kommunrevisionen mot Brattebergsskolan, men tyvärr nämns inget om hur små resurser det varit och är på Brattebergsskolan för att klara att hantera trygghet, säkerhet, skadegörelse mm. Med bättre resurser på skolan skulle de flesta tillbuden inte uppkommit, men förutsättningarna och resursfrågan är något som inte kommer fram i utredningen. Detta med bristande och otillräckliga resurser på Brattebergsskolan är något som lärarfacken i åratal påpekat för skolledningen.
I utredningen finns det flera rena påståenden utan referenser. Vilka referenser finns till de möjligheter som beskrivs på sidan 7 under rubrik ”Möjligheter”? Vilka referenser finns till att ”Det finns troligtvis många av kommunens lärare som skulle uppleva det som stimulerande att få delta i ett utvecklingsarbete för en ny skolorganisation för årskurserna 7-9…på Hönö och Öckerö”? Hur många av kommunens lärare har ens blivit tillfrågande om detta? Vi ser inga konkreta referenser till fördelarna med stora F-9 skolor. Det är även svårt att se i utredningen vad de olika referenserna syftar till.
Vilka politiska partier är för en mer öppen diskussion med kommunens invånare i frågan? Vilka partier är för/emot beslutet och på vilka grunder?
Lärare på Brattebergsskolan



Kommentarer
(0)